پیام مازند

آخرين مطالب

سیل به کشاورزی مازندران آسیب زد

شالیزار در گِل فرو رفت/ آرزوهای شالیکار بر آب اجتماعي

شالیزار در گِل فرو رفت/ آرزوهای شالیکار بر آب

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - مرد شالیکار هر روز به شالیزارش که در گل فرورفته سر می‌زند و از اینکه سیل آرزوهایش را بر باد داده ، در حسرت است.

خبرگزاری مهر - علیرضا نوری کجوریان -گروه استان‌ها: دیگر سال‌ها، فروردین ماه، ماه گل و بلبل برای شالی و شالیکاران بود و از قبل از عید شخم و شیار شالیزار شروع می‌شد و فروردین و اردیبهشت ماه به جوانه نشستن شالی ها بود.
سیل 27 اسفندماه و 12 فروردین مازندران، آرزوهای شالیکاران حوزه مرکزی را برباد داد و هر روز کشاورزان با حسرت به اراضی به گل فرورفته می‌نگرند.
یک کشاورز سوادکوهی که سیل به خزانه‌های برنجش آسیب جدی وارد کرده می‌گوید: از قبل از عید مزرعه مان را برای شخم و شیار آماده کردیم که سیل همه زحمات و تلاشمان را به باد داده است و ما که سال‌های قبل فروشنده برنج بودیم امسال باید خریدار این محصول باشیم.
وی که خود را محمدی معرفی می‌کند، می‌گوید: بذر و خزانه برنج از بین رفته است و شخم و شیار دوباره هزینه‌های مضاعفی دارد و علاوه بر این تأمین نهاده‌ها بسیار سرسام آور شده است.
این کشاورز می‌گوید: هر روز به مزرعه می آییم تا بتوانیم دوباره شالیزار را به روال عادی برگردانیم.

وضعیت سیمرغ و کیاکلا نسبت به دیگر مناطق سیل زده مازندران وخیم‌تر است، در این شهرستان کشاورزان هم خانه‌ها و دام‌هایشان و هم شالیزار و باغاتشان دچار آسیب شده و در 20 روز گذشته گروه‌های جهادی، فرهنگی و تبلیغی و کشاورزی دست به دست هم داده اند تا گل و لای را از زندگی و مزارع کشاورزان پاکسازی کنند.
کشاورز و باغدار سال‌های قبل شهرستان امروز به مصرف کننده و نیازمند تبدیل شده و سیل همه دارایی را از آنان گرفت
حسنی یک باغدار و شالیکار سیمرغ با اشاره به خسارت سیل به مسکن، باغ و مزرعه اش می‌گوید: کشاورز و باغدار سال‌های قبل شهرستان امروز به مصرف کننده و نیازمند تبدیل شده و سیل همه دارایی را از آنان گرفت.
وی با بیان اینکه سیل به درختان باغات و مزرعه شالیکاری منطقه خسارت زده است ادامه داد: اراضی و باغات ما تحت پوشش بیمه نبوده و از سوی دیگر رقم‌های درنظر گرفته شده برای جبران خسارات نیز ناچیز است.
در روستاها و شهرهای سیل زده مازندران نظیر سوادکوه و سیمرغ، همه چیز در غم پیچیده شده است. خانه و باغ کشاورز و دامداران ویران شده و از خانه تنها دیواری مانده و لوح تقدیری قاب شده هنوز به دیوار است و دیگر هر چه بود و نبود، بر آب شد. خانه کنار آن هم در حال تخریب و پایه‌هایش در آب است؛ زن شالیکار سوادکوهی از دیدن خراب شدن خانه‌اش، توان از پاهایش رفته و هر روز به حوالی خیابانی که اکنون رودخانه شده می‌آید و خانه ویران شده اش را می‌نگرد.
خسارت سیل به 4500 کشاورز و دامدار جویباری
مدیر جهاد کشاورزی جویبار میزان خسارت سیل به بخش کشاورزی شهرستان در حوزه‌های مختلف را 62 میلیارد و 730 میلیون تومان بیان کرد و گفت: هزار و 300 هکتار از خزانه برنج تخریب شد.
علی شعبانی در جلسه بازسازی مناطق آسیب دیده شهرستان جویبار با بیان اینکه بیشترین خسارت سیل اخیر در شهرستان جویبار مربوط به بخش کشاورزی بوده است، گفت: بیش از یک هزار و 300 هکتار از خزانه برنج شهرستان به طور کامل دچار خسارت شده است.
وی با اعلام اینکه 750 هکتار از مزارع گندم بین 20 تا 80 درصد دچار خسارت شدند، اظهار داشت: 750 هکتار مزارع کلزا و 170 هکتار مزارع جو شهرستان نیز از سیل اخیر دچار خسارت سنگین شدند.
شعبانی بیشترین خسارات را مربوط به گلخانه‌های کشت خیار بیان کرد و افزود: بیش از 600 هکتار از اراضی علوفه زیر آب رفت و دیگر قابل استفاده برای دام نیست و 5 واحد مرغداری دچار خسارت و 94 هزار مرغ در این واحدها تلف شدند.
وی با اشاره به اینکه به 52 هزار و 400 مترمربع تأسیسات واحدهای دامی و مرغداری شهرستان خسارت وارد شده است، گفت: بیش از 20 کیلومتر از راه‌های بین مزارع دچار آسیب شدند و 50 کیلومتر از انهار شهرستان نیاز به لایروبی و 7 دهنه پل بین مزارع نیاز به بازسازی دارد.
شعبانی گفت: تا کنون 4 هزار و 500 نفر برای دریافت خسارت به مراکز خدمات جهاد کشاورزی شهرستان جویبار معرفی شدند.

رئیس شیلات شهرستان جویبار با بیان اینکه بیشترین خسارت در این حوزه مربوط به پرورش ماهی بین مزارع و آب بندانهای شهرستان بوده است، گفت: برآورد کل خسارت به حوزه شیلات شهرستان مبلغ 8 میلیارد تومان بوده است.
سید حسین سلیلی بیان کرد: 420 مزرعه گرم آبی در شهرستان جویبار داریم که بیشترین خسارت به این حوزه مربوط به بخش گیلخواران بوده است.
شالیکارانی که خزانه برنج آنها دچار خسارت شده است بذر مورد نیاز تأمین و در اختیار کشاورزان خسارت دیده قرار گرفته است
عزیزالله شهیدی‌فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به وقوع سیل و بیان اینکه کشاورزانی که شالیزارهایشان آماده برای انجام نشاکاری است از این هفته زمان مناسبی برای عملیات نشاکاری است، اظهار کرد: شالیکارانی که خزانه برنج آنها دچار خسارت شده است بذر مورد نیاز تأمین و در اختیار کشاورزان خسارت دیده قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در سیل اخیر نهاده‌های دامی شامل جو و سبوس کشاورزان دچار خسارت شد و در این راستا هفت هزار تن نهاده دامی سبوس و هزار تن جو برای جبران خسارت میان دامداران مناطق سیل‌زده توزیع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: برای اراضی زراعی که دچار خسارت شدند دو میلیون تومان کمک بلاعوض و دو میلیون تومان تسهیلات بدون بهره به کشاورزان پرداخت می‌شود، همچنین برای هر هکتار باغ خسارت دیده 5 میلیون تومان کمک بلاعوض و 5 میلیون تومان تسهیلات بدون بهره به باغداران پرداخت می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: صاحبان واحدهای خسارت دیده دام و طیور و زنبورعسل هم کمک بلاعوض و تسهیلات بدون بهره دریافت می‌کنند و با حضور قائم‌مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور 78 میلیارد ریال به کشاورزان خسارت دیده که در سیل دچار خسارت شدند، غرامت پرداخت شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در سیل اخیر حدود 20 میلیارد تومان به 28 هزار کشاورزی که محصولات کشاورزی آنان تحت پوشش بیمه بوده است خسارت وارد شد که بدون هیچ محدودیتی پرداخت می‌شود.
گفتنی است بارش‌های شدید و سیلاب دو هفته گذشته در استان سبب خسارت 554 میلیارد تومانی به زیربخش های زراعی، باغی، دام، طیور، شیلات، زنبور عسل، انهار، کانال‌های آبرسانی، زهکش و جاده‌های بین مزارع شده است.
همچنین سیل به خزانه‌های برنج، مزارع گندم و جو و کلزا ، باغ‌های مرکبات و سیاه ریشه، توت فرنگی، واحدهای دامداری و مرغداری، کندوی زنبورعسل، واحدهای آبزی پروری، کانال‌های انتقال آب و تأسیسات آب و خاکی استان نیز خسارت زد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نداشتن ارزیابی زیست محیطی دلیل توقف پروژه راه تنکابن - الموت

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

3 اردوگاه برای راهیان نور مازندران پیش بینی شده است

برخورد دو دستگاه پراید در منطقه بهشهر

مراقبت از مرزها وظیفه و ماموریت اصلی مرزبانی است

بنیاد برکت 70 میلیارد تومان پروژه در مازندران اجرا می کند

هواپیمای دچار حادثه در فرودگاه ساری مسافر نداشت

اجرای طرح جامع مرزبانی در شرق/ برخی مشکلات مرزی با همسایگان حل شد

پسماند در آلودگی محیط زیست نقش مخربی دارد

بیانیه گام دوم انقلاب راه عبور از بحران ها است/ عبور از فشارها

محیط زیست در معرض تهدید است

پوپولیسم محیط زیستی از مهمترین آفت ها است

پسماند در آلودگی محیط زیست نقش مخربی دلرد

بسیج رسانه فرصتی برای بیان دستاوردهای نظام است

شکار غیرقانونی پرندگان مهاجر در مازندران جلوگیری شود

قهرمان کشتی جوانان آسیا درآمل استقبال شد

400 خانوار دومعلول تحت پوشش بهزیستی مازندران هستند

باند سرقت اموال داخل خودرو در آمل متلاشی شد

قائم‌شهر رکوردار مکانیزاسیون برنج در مازندران است

کاهش نرخ حوادث کار/ 90 معدن حادثه خیز هستند

رشد 6 برابری تخت بیمارستانی مازندران در پس از انقلاب

سرانه تخت‌ بیمارستانی در بابل از استاندارد طرح تحول نظام سلامت بیشتر شد

مهلت 2 هفته ای برای تعیین تکلیف زندانیان مهریه در مازندران

خانه مددجویان بهزیستی در برابر حوادث رایگان بیمه می‌شود

تصادف مینی‌بوس حامل دانش‌آموزان بستکبالیست با 14 مصدوم در نوشهر

کندوان و هراز جمعه یک طرفه می شود

زلزله شرق مازندران را لرزاند

تصادف مینی بوس سبب مصدومیت 14 دختر بسکتبالیست در نور شد

تیم فوتسال شهروند باخت را با تساوی عوض کرد

نیاز اجرای قانون حمایت از معلولان به 12 هزار میلیارد اعتبار

2500 مسکن مددجویان بهزیستی با سیل تخریب کامل شد

5000 مسکن مددجویان سیل زده توسط بسیج احداث می شود

بهره برداری از اولین واحد مسکن مددجویان سیل زده کشور در سیمرغ

کشف داروهای قاچاق در ساری

یک کشته و سه مصدوم در تصادف تنکابن

جشنواره شعر « اشک انار» در مازندران برگزار می شود

250 معلول آملی منتظر دریافت تسهیلات خوداشتغالی هستند

2000 نسخه پزشکی الکترونیکی در مازندران صادر شد

500 هزار نفر از مازندرانی‌ها هنوز برای کارت ملی هوشمند ثبت نام نکردند

از ارائه مشکلات و کمبودهای درمانی تا لزوم تامین منابع انسانی

محل های دفن زباله در مازندران یا سیاه چاله های زیست محیطی

مشکل بخش دیالیز بیمارستان نور چه بود؟

اعضای باند سرقت موتورسیکلت درفریدونکنار دستگیر شدند

دو حادثه رانندگی با 5 کشته در منطقه هراز

انسداد شبانه محور هراز

درخواست متخصص مغز واعصاب/ 60 بیماری دیالیزی در نوشهر داریم

"مازندران پاک" طرحی برای زودن زباله از چهره طبرستان

شناسایی بیش از 720 نقطه رانشی در استان مازندران

احتمال آلودگی آب و خاک در اطراف شهرک های صنعتی مازندران

بازیکن خوزستانی خونه به خونه به صنعت نفت پیوست