پیام مازند

آخرين مطالب

5 برگزیده امسال جایزه مصطفی (ص) 2021 چه کسانی هستند؟ فرهنگي

5 برگزیده امسال جایزه مصطفی (ص) 2021 چه کسانی هستند؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

پیام مازند


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا این جایزه که به صورت دو سالانه برگزار می‌شود، امسال چهارمین دوره آن با معرفی پنج دانشمند برتر جهان اسلام به کار خود پایان خواهد داد.
منتخبین جایزه مصطفی (ص) در چهار زمینه «فناوری نانو»، «زیست فناوری»، «علوم پایه» و «بخش عمومی» بوده است. تفاوت اعطای این جایزه با سال‌های گذشته این است که در این دوره، حوزه نانو و زیست فناوری برگزیده نداشته و در بخش جدید پزشکی و شیمی آلی نسبت به انتخاب دانشمندان مسلمان اقدام شده است.
در بخش مشترک بخش عمومی جایزه مصطفی(ص) «پروفسور کامران وفا» مسلمان ایرانی و »پروفسور زاهد حسن»، دانشمند بنگلادشی بوده است. این دو دانشمند جزو دانشمندان مسلمان غیر مقیم در کشورهای غیر مسلمان هستند.
همچنین «پروفسور محمد صایغ» برگزیده مقیم کشورهای اسلامی در بخش پزشکی جایزه مصطفی(ص) است. «پروفسور اقبال چودری» در بخش شیمی آلی زیستی موفق به دریافت جایزه مصطفی(ص) شد. همچنین «یحیی تی‌علاتی» اهل مراکش در بخش فیزیک نظری و ذرات موفق به دریافت جایزه مصطفی(ص) شد.این سه دانشمند به صورت مشترک در بخش جدید جایزه و از دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی هستند.

پیام مازند

پروفسور زاهد حسن، کاشف شبه‌ذره بی‌جرم پرفسور زاهد، استاد فیزیک دانشگاه پرینستون و کاشف فرمیون ویل؛ شبه‌ذره‌ای بی‌جرم است و در زمینه‌های انتقال فاز توپولوژیک، مگنت‌های توپولوژیک، ابررساناهای توپولوژیک و مواد کاگوم مشارکت بنیادی داشته است.
پروفسور محمد زاهد حسن، صاحب کرسی فیزیک بنیاد خیریه یوجین هیگینز در دانشگاه پرینستون، معتقد است «ما در میانه یک انقلاب توپولوژیک در فیزیک هستیم.» حسن و گروهش نقشی کلیدی در پیشرفت و شکوفایی این حوزه داشتند. 
روفسور زاهد حسن و گروهش در سال 2008، در دانشگاه پرینستون نخستین نمونه واقعی یک عایق توپولوژیک را با استفاده از کریستال آنتیمونید بیسموت ساختند و به گفته وی "این تازه شروع ماجرا بود؛ چالش واقعی پیدا کردن مواد جدیدی بود که در طبیعت وجود ندارند."
این کشف برای فیزیکدانان، شگفتی بزرگی بود؛ چرا که به نظر می‌رسید حالت‌های کوانتومی دروازه اسرارآمیزی را به سوی گستره وسیعی از امکان‌ کشف اثرهای ناشناخته در طبیعت باز کرده‌اند.
طی یک دهه گذشته، پژوهشگران دریافتند چطور توپولوژی می‌تواند نگرش بی‌همتایی نسبت به فیزیک مواد غیرعادی جدید با ویژگی‌های بی‌سابقه ایجاد کند. اکنون به لطف تحقیقات پروفسور حسن و دیگر دانشمندان، فیزیک توپولوژیک به راستی در حال انفجار است، به گونه‌ای که بنا به اعلام فرهنگستان هنر و علوم آمریکا (AAAS)، آزمایش‌های حسن با بیش از 50 هزار ارجاع، در پیدایش حوزه ماده کوانتومی توپولوژیک نقشی بنیادین داشته، حوزه‌ای که ارتباط با فیزیک ماده چگال، مهندسی مواد، علوم نانو، فیزیک ادوات، شیمی و نظریه میدان کوانتومی نسبیتی، رشد بسیار سریعی را تجربه می‌کند.
حسن، در زمینه‌های انتقال فاز توپولوژیک، مگنت‌های توپولوژیک، ابررساناهای توپولوژیک و مواد کاگوم نیز مشارکت بنیادی داشته است. "مشبکه‌های کاگوم" به واسطه شبکه‌ای از مثلث‌هایی شکل می‌گیرند که گوشه‌های مشترک دارند.
زمانی که الکترون‌ها در چنین مشبکه‌هایی قرار می‌گیرند، پدیده‌های عجیب فراوانی از خود بروز می‌دهند. جالب‌ترین آنها این است که برخی الکترون‌ها به شکلی رفتار می‌کنند که گویی فاقد جرم هستند.
وقتی مواد مشبکه کاگوم تحت میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند، این الکترون‌های بی‌جرم طوری رفتار می‌کنند که انگار در یک عایق توپولوژیک قرار دارند. این همان چیزی است که آنها را بسیار جذاب کرده است.
پروفسور زاهد حسن در این باره می‌گوید: "هدف ما از کاوش در مورد مواد مشبکه کاگوم جست‌وجو برای انواع جدیدی از عایق‌های توپولوژیک است، به‌ویژه دنبال آنهایی هستیم که در دمای اتاق هم توپولوژیک باقی می‌مانند".
در واقع حسن معتقد است خاصیت ابررسانایی در مشبکه‌های کاگوم می‌تواند ناشی از توپولوژی باشد، بنابراین چنین موادی می‌توانند مبنای جدیدی برای بیت‌های کوانتومی باشند که در کامپیوترهای کوانتومی به‌کار می‌روند.
پروفسور زاهد حسن باور دارد حوزه پژوهشی او عمدتا کشف‌محور است تا کاربردمحور. به گفته او "زمانی که چیز غیرمنتظره‌ای کشف می‌کنیم، سعی می‌کنیم در پی رسیدن به درکی عمیق‌تر، آن را بیشتر کاوش کنیم.

پیام مازند

پروفسور کامران وفا؛ مبدع نظریه F و پیرو نظریه ریسمان پروفسور کامران وفا، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2021، مبدع نظریه F است که گوشه دیگری از چشم‌انداز نظریه ریسمان را تبیین می‌کند و در دنیای فیزیک نظری از اهمیت فراوانی برخودار است.
وفا، فیزیکدانی پیشرو که به دلیل دستاوردهایش در نظریه ریسمان شهرت جهانی دارد، به اندازه انیشتین در پی تحقق این رؤیا بوده است. او باور دارد نظریه ریسمان «بنیادی‌ترین نظریه جهان است، اما اینکه آیا نظریه نهایی است یا اینکه اساسا نظریه نهایی وجود دارد، هنوز معلوم نیست.»
فیزیکدانان در میانه دهه 1970 متوجه شدند ریسمان‌ها، ویژگی هیجان‌انگیزی دارند و انگار نیرویی بین‌شان ردوبدل می‌شود که درست شبیه گرانش است.‌ به این ترتیب ریسمان‌ها این بار به عنوان ایده نویدبخشی برای بسط یک نظریه احیا شدند.
وفا می‌گوید نظریه ریسمان مبتنی بر این فرض است که "جوهرهای بنیادی ماده، ذره‌های نقطه‌مانند مثل الکترون‌ها نیستند، بلکه چیزهای بسط‌ یافته‌ای شبیه ریسمان هستند. بر اساس این نظریه، این زیرساختارهای ریسمان‌مانند باید ساکن دنیایی باشند که ابعادش خیلی بیشتر از 3 بعد است.
علاوه بر آن اندازه آنها محدود است، به اصطلاح به حدی «فشرده‌اند» که نمی‌توانیم آنها را ببینیم. نسخه‌های ابتدایی نظریه ریسمان برای حفظ انسجام ریاضیاتی‌شان به یک فضا - زمان 26 بعدی نیاز داشتند که در ادامه با معرفی "ابرتقارن"، این تعداد به 10 بعد کاهش یافت.
به گفته وفا، نظریه ریسمان در موقعیت‌هایی بهتر درک می‌شود که ما تقارنی موسوم به ابرتقارن داریم. ابرتقارن این فرض را مطرح می‌کند که تمام ذره‌ها جفتی هستند: به ازای هر بوزون یک فرمیون وجود دارد.
پنج نظریه ریسمان در میانه دهه 1980 وجود داشت که همگی 10بعدی و ابر متقارن بود و همه آنها گراویتون (ذره فرضی حامل برهم‌کنش گرانش) را نیز شامل می‌شدند. سپس گروهی از فیزیکدانان، به‌ویژه ادوارد ویتن (E.Witten)، نامی بزرگ در تاریخ نظریه ریسمان و استاد راهنمای رساله دکترای "وفا" در دانشگاه پرینستون در سال 1985، یک نظریه 11‌بعدی موسوم به نظریه M را معرفی کرد که تمام نسخه‌های ابتدایی نظریه ریسمان را دربر می‌گرفت.
اما این نظریه ایراداتی داشت و در ادامه نتوانست انتظارات را برآورده کند، از این رو پروفسور وفا را بر آن داشت که "فشرده‌سازی‌های" جدیدی از نظریه ریسمان از جمله نظریه F (نخستین بار در سال 1996) را توسعه دهد. البته هدف نظریه F رفع مشکلات نظریه M نبود. در واقع "وفا" با معرفی نظریه F، گوشه دیگری از چشم‌انداز ریسمان را تبیین کرد که در ادامه معلوم شد از اهمیت فراوانی برخودار است.
پروفسور محمد صایغ؛ عمری تحقیق برای مقابله با رد پیوند پروفسور محمد صایغ، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص)2021 با گروهی از محققان بعد از مدت‌ها تحقیق بر روی دلایل رد پیوند مزمن یک آزمایش جدید با کاربرد بالینی ساخت که میزان خطر وقوع دگرشناسایی غیرمستقیم و رد پیوند مزمن در انسان را نشان می‌دهد. آنها در ادامه راهکارهای درمانی اختصاصی برای پیشگیری یا توقف این فرایند ابداع کردند.
امروزه سالانه نزدیک به 100 هزار جراحی پیوند کلیه در سراسر جهان انجام می‌شود که تا 60 درصد از تمام جراحی‌های پیوند را به خود اختصاص می‌دهد و بعد به ترتیب جراحی‌های پیوند کبد، قلب و ریه قرار دارد. پیوند کلیه شایع‌ترین جراحی پیوند و بلندترین فهرست انتظار را نیز دارد و به ازای هر کلیه موجود بیش از 5 نفر در صف هستند.
مهمترین مانع در این زمینه «سازگاری بافتی» است، یعنی ژنتیک مشابه برای پروتئین‌های سطح سلول.
سلول‌های ایمنی این پروتئین‌ها را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند آیا سلولی که آنها را در سطحش حمل می‌کند به بدن خودشان تعلق دارد یا متعلق به جاندار بیگانه مهاجم است. در صورتی که حالت دوم تشخیص داده شود، دستگاه ایمنی فرد گیرنده پیوند را پس می‌زند.
در انسان، سلول‌های T یا لنفوسیت‌های T که نوعی گلبول سفید هستند، مسئولیت تشخیص پادگن سلول‌های خودی از سلول‌های غیرخودی را بر عهده دارند. پپتیدهای غیرخودی متصل به مولکول‌های سازگاری‌های بافتی روی سطح «سلول‌های پادگن‌نما (ACP) به نمایش درمی‌آیند تا سلول‌های T آنها را شناسایی کنند.
وقتی پیوند انجام می‌شود، سلول‌های T پادگن‌های بیگانه سلول‌های دهنده را شناسایی می‌کنند و به آنها واکنش نشان می‌دهند. در اینجاست که فرایند رد پیوند آغاز می‌شود، حتی یک ناسازگاری جزئی نیز می‌تواند واکنش تمام‌عیاری را از سلول‌های T میزبان برانگیزد.

پیام مازند

پروفسور یحیی تیعلاتی؛ نخستین مشاهده‌گر پراکندگی نور با نور پروفسور یحیی تیعلاتی، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی (ص) 2021 و پژوهشگر حوزه فیزیک تجربی فیزیک انرژی بالا و نخستین مشاهده‌گر فرآیند "پراکندگی نور با نور" است که نخستین بار در سال 2019 انجام شد.
این فرآیند در الکترودینامیک کلاسیک به‌کلی ممنوع است، اما در الکترودینامیک کوانتومی ظاهر می‌شود. پراکندگی نور با نور فرایند نادر و به همین علت بسیار دشوار و تقریبا دست‌ نیافتنی است.
بوزون هیگز آخرین ذره بنیادی بود که باید کشف می‌شد. اما این ذره اوایل دهه 1960 به صورت مستقل از هم توسط چند پژوهشگر پیشنهاد شد. پس از نزدیک به نیم‌ قرن تعقیب و گریز سرانجام فیزیکدانان این ذره گریزپا را در سال 2012 در «برخورددهنده هادرونی بزرگ» (LHC)، بزرگترین و با فاصله پر قدرت‌ترین شتابدهنده ذرات جهان شکار کردند.
به گفته پروفسور یحیی تیعلاتی، فیزیکدان دانشگاه محمد الخامس رباط مراکش که نزدیک به دو دهه است با پروژه برخورددهنده هادرونی بزرگ همکاری می‌کند، «این شتابدهنده پرقدرت، با کوبیدن پروتون‌ها در انرژی‌ و فروزندگی بالا این امکان را به وجود می‌آورد که بتوان ماده را در مقیاس‌های جدیدی کاوش کرد و تمام جنبه‌های مدل استاندارد را آزمود.»
با کشف بوزون هیگز آخرین قطعه کلیدی گم‌شده از پازل مدل استاندارد در جای خودش قرار گرفت.
همکاری تیعلاتی با اطلس (ATLAS) به عنوان یکی از دو آزمایشگاه بزرگ‌ چند ‌منظوره آشکارساز ذرات برخورددهنده هادرونی بزرگ، از روزهای ابتدایی این پروژه آغاز شد. او بیست سال از عمر حرفه‌ای‌اش را در اطلس گذرانده و در موضوعات بسیاری از پروژه‌های سخت‌افزاری و گرداندن آشکارساز گرفته تا توسعه نرم‌افزاری و تحلیل و اندازه‌گیری‌های فیزیکی دخیل بوده است.
خستین فعالیت او در اطلس در زمینه تجهیزات «پیش‌نمونه‌بردار آرگون مایع» بود. او در تمام مراحل ساخت، راه‌اندازی و گرداندن این زیرمجموعه آزمایشگاه مشارکت کرد. این تجهیزات پیش‌نمونه‌بردار که برای آشکارسازی فوتون‌ها و الکترون‌ها به‌کار می‌رود، بسیار کارآمد بود و اکنون در بسیاری اندازه‌گیری‌های فیزیکی اطلس به شکل گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود.
یکی از دستاوردهای اخیر تیعلاتی و همکارانش در گروه همکاری اطلس، مشاهده فرایند «پراکندگی نور با نور» است که نخستین بار در سال 2019 انجام شد. این فرایند در الکترودینامیک کلاسیک به‌کلی ممنوع است، اما در الکترودینامیک کوانتومی ظاهر می‌شود.
پراکندگی نور با نور فرایند بی‌نهایت نادر و به همین علت اندازه‌گیری‌اش بسیار دشوار و تقریبا دست‌نیافتنی است. کوشش‌های قبلی انجام شده با تجهیزاتی غیر از برخورددهنده هادرونی بزرگ، ناکام بوده‌اند.

پیام مازند

پروفسور اقبال چودری؛ مبدع داروی درمان صرع و لیشمانیاز از گیاهان دارویی پروفسور اقبال چودری، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی (ص) 2021، زیست‌شیمی‌دان و محقق حوزه داروهای گیاهی سازنده داروی درمان بیماری صرع و بیماری لیشمانیاز از گیاهان دارویی است و تحقیقاتی نیز در زمینه بازدارنده‌های آنزیم اوره‌آز دارد.
او زیست‌شیمی‌دان پژوهشگاه بین‌المللی علوم شیمیایی و زیستی (ICCBS) دانشگاه کراچی پاکستان است و گروه پروفسور چودری روی گیاهان دارویی بسیاری کار کرده‌ و موفق شدند از آنها چند ترکیب زیست‌فعال یا داروی بالقوه استخراج کنند.
برای مثال، از گیاه "عروسک پشت‌پرده کوتوله" (Physalis minima) برای درمان نوعی بیماری گرمسیری به نام لیشمانیاز استفاده کرده‌اند که در اثر یک انگل آغازی ایجاد می‌شود و 12 میلیون نفر در 97 کشور را آلوده کرده است.
در گونه‌ "زبان پس‌قفا" (Delphinium denudatum) ماده‌ای کشف کردند که خاصیت قوی ضد صرع دارد. سپس برای تحقیقات بیشتر آن را در آزمایشگاه به شیوه مصنوعی ساخته‌اند. این ترکیبات گیاهی و مشابه‌های مصنوعی آنها هم‌اکنون در کارآزمایی‌های بالینی به کار می‌روند.
پروفسور چودری گرچه در پژوهش‌هایش از دانش سنتی بهره بسیاری برده، در مورد استفاده نادرست از این گیاهان هشدار می‌دهد. مهم است برای ارزیابی کارایی و بی‌خطری داروهای سنتی از روش‌های علمی استفاده شود.
یکی از کشف‌های گروه پژوهشی دکتر چودری که در سطح بین‌المللی شناخته شده است، بازدارنده‌های آنزیم اوره‌آز است. برای مثال، از بازدارنده‌های آنزیم اوره‌آز به عنوان داروی زخم معده استفاده شده است.
اوره‌آز که باکتری «هلیکوباکتر پیلوری» (Helicobacter pylori) در معده انسان به میزان زیاد تولید می‌کند، با تجزیه مولکول اوره (که پیش‌ماده‌اش است) اسیدیته آستر مخاطی معده را افزایش می‌دهد. افزایش اسیدیته در آستر معده برش‌هایی ایجاد می‌کند و سبب التهاب معده یا گاستریت می‌شود که در مواردی ممکن است سرطانی شود. بنابراین هر چیزی که بتواند جلوی اوره‌آز را بگیرد، یک داروی بالقوه برای زخم معده است.
کد خبر 633519 برچسب‌ها علم

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/236684/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برگزاری نخستین یادواره بزرگداشت علمای دهستان «پشتکوه» ساری

پیام تسلیت وزیر فرهنگ در پی درگذشت آیت الله عباسعلی صادقی خرم آبادی

مازندران روی موج آبی کرونایی/19 شهرستان آبی شدند

لیگ برتر فوتسال کشور | برد کلاردشتی‌ها در روز شکست ساروی‌ها

دختران اصفهان فاتح رقابتهای ووشو قهرمانی کشور

دختران اصفهان فاتح رقابت‌های ووشو قهرمانی کشور

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در لرستان به 196 هزارو 64 نفر

در پی درگذشت آیت الله صادقی سه روز عزای عمومی در لرستان اعلام شد

تهران قهرمان مسابقات موتور ریس کشور شد

بستری بودن 352 مازندرانی در مراکز درمانی براثر کرونا

مازندران آبی پوش باقی ماند

هشت مصدوم در حادثه رانندگی بابل

شهدای بابلسر با وجود برتری به بم باخت

زندی بتن و شهروند در جایگاه دهم و سیزدهم نیم فصل لیگ برتر

برنامه جدید واکسیناسیون در بابل اعلام شد

پایان تور ایرانی تنیس روی میز دختران کشور در رامسر

برگزاری مراسم وداع با آیت‌الله «صادقی» در حوزه علمیه خرم‌آباد

خط 63 کیلوولت میامی- عباس‌آباد احداث می‌شود

اعلام سه روز عزای عمومی در لرستان در پی رحلت آیت الله صادقی

مرگ متهم، پرونده جنایی را پیچیده‌تر کرد

پرسپولیس در مین/ هت تریک در 1400/ دربی 97، بی پول، بی کاپیتان، بی هوادار/ فتح بام ایران با صدر نشینی/ شکارچی شنبه

پیمان پولی دوجانبه؛ راهکار عبور از تحریم بانکی

5 نکته کلیدی برای عکاسی با موبایل در شب

جلوگیری از تردد خودروهای بدون زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی

روند مذاکرات فرسایشی نشود/ توجه به مطالبات زمین مانده معلولان

امتیاز ارزشمند نوشهری‌ها از سرزمین بادگیر‌ها

نجات کودک معلول در تراس یک منزل مسکونی در خرم آباد

ردپای اینشتین در 3 اختراع مدرن امروزی

بارش 50 سانتی متری برف در دونا/ راهها برفی و باز است

بارش برف و باران در محور‌های هراز و فیروزکوه

برگزاری اجلاس اورژانس در اردوگاه راهیان نور/وزارت بهداشت درحوزه راهیان نور درکنار سایر نهادهاست

آخرین وضعیت جاده‌های کشور/جاده چالوس مسدود شد

جاده چالوس باز شد

صندوق بین‌المللی پول در مورد سقوط اقتصادی کشورهای فقیر هشدار داد

گام بلند مازندران در صادرات کالا

جاده چالوس باز است

جاده چالوس بازگشایی شد

محور کرج-چالوس بازگشایی شد

بهترین تبلیغ دین، رساندن زیبایی کلام ائمه است

رونالدو: همه پول من در وایادولید است

آیت‌الله صادقی به ملکوت اعلی پیوست

آیت الله «عباسعلی صادقی» به ملکوت اعلی پیوست

آیت‌الله عباسعلی صادقی خرم آبادی درگذشت

آیت‌الله «عباس‌علی صادقی» از روحانیون مبارز انقلاب درگذشت

تردد در همه محورهای مازندران برقرار است/یخبندان امشب در محورهای مازندران

آیت‌الله خرم‌آبادی درگذشت

باید با مدل‌های تلفیقی و مدل‌های ترکیبی از بازار پول و سرمایه نیازهای صنعت پتروشیمی را برآورده کنیم

برپایی نمایشگاه توانمند سازی معلولان در بوستان ولایت ساری

تایید 2 کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مازندران/واحدهای صنعتی و بومی عاری از آنفلوآنزا

تردد در جاده کرج - چالوس به حالت عادی بازگشت