پیام مازند

آخرين مطالب

کدام استان ها برف و باران می بارد؟ اجتماعي

کدام استان ها برف و باران می بارد؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند - اول فارس/ رئیس مرکز ملی مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: سامانه بارشی که در کشور ترکیه فعال است، روز پنجشنبه وارد ایران می‌شود.
احد وظیفه رئیس مرکز ملی مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار کرد: سامانه بارشی که هم اکنون در کشور ترکیه فعال است و زمینه ساز بارش سنگین برف شده، از روز پنجشنبه از جنوب غرب وارد کشور می‌شود.
به گفته رئیس مرکز ملی مدیریت بحران سازمان هواشناسی این سامانه بارشی موجب بارش برف و بارندگی در مناطقی از کشور از جمله جنوب خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد می‌شود و عمده بارش‌ها در سواحل شمالی کشور خواهد بود، اما حجم بارش‌ها در مقایسه با ترکیه کمتر است و این سامانه روز جمعه از کشور خارج می‌شود.
بارش‌ سنگین برف در کشور ترکیه موجب تعطیلی فرودگاه استانبول و توقف تمامی پرواز‌ها طی دو روز گذشته شده است.
سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار نارنجی و سه هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت باد در برخی نقاط کشور و کاهش دما و پایداری جوی در شهرهای صنعتی کشور خبر داد.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از افزایش سرعت باد طی بازه زمانی پنج‌شنبه( 7 بهمن ماه) تا دوشنبه( 11 بهمن ماه) خبر داد. 
نوع مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج در ساحل بین 2 تا 3 متر و در فراساحل تا 3.5 متر است. 
منطقه اثر این سامانه پنج‌شنبه( 7 بهمن ماه) شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر، جمعه( 8 بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان و شنبه( 9 بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان خواهد بود. 
یکشنبه (10 بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و دوشنبه (11 بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان تحت تاثیر فعالیت این سامانه خواهند بود. 
اثرات این مخاطره خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق‌های سبک و نیمه‌سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی خواهد بود. 
توصیه می‌شود پرهیز از فعالیت‌های تفریحی و محدودیت در سایر فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، جمع‌آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت در دستور کار قرار گیرد. 
همچنین سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از افزایش میزان سرعت باد طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه (7 و 8 بهمن ماه) خبر داد. 
حاکمیت این شرایط جوی افزایش ارتفاع موج در ساحل بین 1.5 تا 2 متر و در فراساحل تا 3 متر را دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان در پی دارد.
اثر این مخاطره می‌تواند سبب افزایش احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها شود. 
بر اساس توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی‌های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از پایداری و سکون نسبی هوا طی بازه زمانیا چهارشنبه( 6 بهمن ماه) خبر داد.
نوع مخاطره این پدیده افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.منطقه اثر این سامانه چهارشنبه( 6 بهمن ماه) شهرهای تهران، کرج، اصفهان و اراک است.اثر این مخاطره می‌تواند در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی و احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها شود.
توصیه می‌شود از رفت وآمدهای غیر ضروری در سطح شهر به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری پرهیز شود. پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه پرفشار سرد از صبح جمعه( 8 بهمن ماه) تا اوایل وقت شنبه( 9 بهمن ماه) خبر داد که موجب کاهش دما به میزان 5 تا 7 درجه سانتیگراد می‌شود.
منطقه اثر این سامانه‌ جمعه( 8 بهمن ماه) استان‌های خوزستان، بوشهر، شمال و غرب فارس و شنبه( 9 بهمن ماه) جنوب فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.
اثر مخاطره این باعث یخ زدگی محصولات کشاورزی و احتمال خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی می‌شود.
توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی مانند فروت ست و کودهای اسید آمینه به‌صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‏‌سازی درختان به سرما، تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها است.
با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین ‏آلات و ادوات کشاورزی و محافظت از سبزی و صیفی جات تازه کشت شده در برابر سرما در استان های جنوبی نیز در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری خبر داد.
زمان شروع این سامانه اوایل وقت پنج‌شنبه( 7 بهمن ماه) است و تا پیش از ظهر جمعه( 8 بهمن ماه) ادامه خواهد داشت.
نوع مخاطره حاصل از این پدیده وزش باد شدید است.
پنج‌شنبه( 7 بهمن ماه) استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، جنوب اصفهان، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و جمعه( 8 بهمن ماه) استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.
اثر مخاطره حاصل افزایش احتمال خسارت به گلخانه‌ها و شکستن نهال‌ها است.
توصیه می‌شود استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه‌ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری‌ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب‌های سالن‌ها اقدام نمایند، سالن‌های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند، عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده‌های کشاورزی روی زمین و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به دلیل وزش باد شدید در دستور کار قرار گیرد.
در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/251522/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

گلوگاهی‌ها از استاندار مازندران چه درخواستی دارند؟

استاندار مازندران : مسوولان استان برای جبران عقب‌ماندگی گلوگاه تلاش خواهند کرد

یک هفته خروج سرمایه از بورس؛ از سه‌شنبه تا سه‌شنبه

رونمایی از اولین مانیتور 500 هرتزی جهان

خبر خوب|درمان قطعی سرطان مزمن خون با پیوند سلول‌های استخوانی

سرمای شبانه برنج‌کاران را غافلگیر کرد

مسابقات تنیس روی میز به میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد

ضرب الاجل استاندار برای تکمیل پل نیمه‌ تمام در گلوگاه

گلوگاه هاب جشنواره ای شود/ رفع مشکل دکل بندان

هشدار ریزش یک ساختمان در بابل / حضور تیم آتش نشانی در محل

11 مصدوم در پی تصادف زنجیره‌ای در چالوس | 4 خودرو با یکدیگر برخورد کردند

مازندران پیشگام حرکت اقتصادی کشور در عرصه تولید باشد

تشییع پیکر مطهر 2 شهید خوشنام در چالوس

مسئولان با جدیت مقابل گرانی کالا و احتکار بایستند

دسته روی و عزاداری هیئات مذهبی در آمل

تلاش برای ترویج مکتب جعفری/ اصناف کرونازده حمایت شوند

امام صادق(ع)، استاد امامان اهل سنت و نور دیدگان مسلمانان شیعه و سنی

ترافیک در برخی مقاطع محور چالوس سنگین است

هر لیتر بنزین در پاکستان 28 هزار تومان!

پیکر 2 شهید گمنام در چالوس تشییع می‌شود

ورزش کیش در آستانه یک تحول تاریخی

جبهه جدید روحانیت جهاد تببین است

استاندار مازندران : شکوفایی ظرفیت‌های اقتصادی گلوگاه در اولویت است

مراسم یادبود شهید صیادخدایی

23 مازندرانی دیگر در لیست کرونایی‌ها

پاسخ ترانه علیدوستی به دو پرسش سخت درباره سریال «شهرزاد» و اتهام آزار به زنان سینماگر

ساختمان سه طبقه در بابل در آستانه فروپاشی قرار گرفت

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

دغدغه شهروندخبرنگار زابلی از نرسیدن سوخت به کارخانه سیمان/ جنگل‌هایی با رنگ و بوی زباله در کلاردشت

بستری شدن 23 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مازندران

لزوم پایش تمام کارگاه‌های ساختمانی در آمل

پیکر شهید گمنام در بابل آرام گرفت

پیکر یک شهید گمنام در سوادکوه تشییع و خاکسپاری شد

بهره برداری از پروژه عمرانی در منطقه 5

75درصد مردم ایران شاخص‌های عفاف و حجاب را پذیرا هستند

برگزاری اجتماع خانوادگی سلام فرمانده با حضور صدهزار نفری در ورزشگاه آزادی

پاکبانان شهرداری خرم‌آباد تجلیل شدند

تشییع شهدای گمنام در شهرهای مازندران زیر باران کرامت الهی

پاسخی به اظهارات جدید سلطان چاپ پول ایران/ آواربرداری اثرات مخرب و زیان‌بار رشد 40 درصدی نقدینگی همچنان ادامه دارد

ویدئو | اولین واکنش ترانه علیدوستی به حواشی سریال شهرزاد و محمد امامی

استاندار مازندران با 50 مدیرکل روز جمعه مهمان مردم گلوگاه است

حضور شهردار تهران در مراسم یادبود شهید صیادخدایی

پیکر پاک سه شهید گمنام در ساری تشییع شد

300 مورد بازرسی از بازار خرم آباد انجام شد

اعمال محدودیت های ترافیکی در محورهای مازندران

تشییع باشکوه از مردان خدا، زیر باران رحمت‌ الهی

تولید سالانه 900 تن عسل در تنکابن

بازدید دانشجویان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران از نیروگاه نکا

تحقق 180 درصدی کشت قراردادی برنج در بابل

پیام تسلیت رئیس اتاق اصناف شهرستان بابل بمناسبت فرارسیدن سالروزشهادت امام جعفرصادق(ع)