پیام مازند

آخرين مطالب

جای خالی تابلوهای هشداردهنده شنا در غرب مازندران برای کاهش تلفات مقالات

جای خالی تابلوهای هشداردهنده شنا در غرب مازندران برای کاهش تلفات
  بزرگنمايي:

پیام مازند - شمال نیوز / تابلوهای هشداردهنده شنا به عنوان یکی از موثرترین شیوه های تبلیغات محیطی در شهرهای ساحلی غرب مازندران است که نقش بسیار بازدارنده ای درکاهش شمارقربانیان دریای خزر دارد که متاسفانه در این مناطق کمتر به این موضوع پرداخته شده است.
هرمسافری که قصد سفر از طریق جاده کرج به چالوس(کندوان ) را داشته باشد پس از گذر ازاین مسیر و رسیدن به مبادی ورودی و خروجی شهرهای ساحلی غرب مازندران با حجم انبوهی از تابلوهای معرفی کالا به جز تابلوهای هشدار دهنده شنا برخورد می کند که این وضعیت بسیار آزار دهنده است.
اگرچه پیش از آغاز مسافرت های تابستانی درنشست های مختلفی از جمله ستاد ساماندهی سواحل موضوع تبلیغات محیطی با هدف آگاهی بخشی و هشدار به مسافران در استفاده مناسب از دریا مورد تاکید جدی مسوولان امر بویژه فرمانداران این مناطق قرار می گیرد اما با نگاهی به این شهرهای ساحلی بویژه مبادی ورودی و خروجی مسیرهای پرتردد بی توجهی به این موضوع کاملا قابل رویت است.
می توان با اقدامات پیشگیرانه بویژه با اطلاع رسانی بیشتر به منظور آگاهی بخشی عامه مردم نسبت به خطرات شنا در دریا، این حوادث ناگوار را به حداقل کاهش داد.
نصب تابلوهای هشدار دهنده حاوی تصاویر حادثه دیدگان، اثرات روحی و روانی جان باختن یکی از اعضای خانواده بر دیگر اعضا می تواند از جمله موارد آگاهی دهی در مبادی ورودی ، خروجی جاده های ارتباطی و نیز معابر شهرهای ساحلی باشد تا شناگران را از شنا کردن در خارج از طرح های سالمسازی و نقاط کور و غیر ایمن دریا منع کرد.
به نظر می رسد بسیاری از مسوولان این مهم را جدی نگرفته اند و بیشتر فضاهای عمومی و اماکنی که در تیررس مسافران و گردشگران قرار دارد را نه برای تبلیغات در حوزه فرهنگ سازی و آگاهی بخشی برای سلامت جامعه بلکه برای تبلیغات تجاری و افراد خاص در نظر گرفته اند که چنین وضعیتی جای تامل دارد.
شهرداری‎ها و پایانه حمل و نقل با رویکردی کاملا اقتصادی به تبلیغات شهری برخورد می کنند. در خوشبینانه ترین شرایط، مسوولان این نها دها درصد ناچیزی از بیلبوردها و استندها را به تبیلغات غیرتجاری آن هم به تبلیغات در راستای فعالیت ها و سیاست های صنفی اختصاص می دهند که در این میان، فرهنگ سازی سازنده و تعالی بخشی عامه مردم جایی ندارد.
آمارهای موجود نشان از آن دارد که حدود 90 درصد از مسافران و گردشگرانی که مازندران بویژه شهرهای ساحلی مناطق غربی این استان را به عنوان مقصد سفرهای خود برمی گزینند، برای استفاده از دریا و مناطق سرسبز و خوش آب و هوا به این مناطق روی می آورند که وقوع آتش سوزی ها در جنگل ها نیز از دیگر مواردی است که می توان با تلبغیات و تابلوهای هشدار دهنده مانع آن شد.
مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد نوشهر، آگاهی بخشی به مخاطبان را از طریق ابزارهای تبلیغاتی با انتخاب پیام های مناسب حاوی اطلاعات مربوط به حوادث دریا و نحوه استفاده از دریا را بسیار در کاهش حوادث تاثیر گذار می داند.
محسن رضوی نیا در گفت و گو با خبرنگارایرنا، گفت:استفاده از این ابزارها در ابعاد شناختی حتی در حوزه احساسی ، عاطفی ،عملیاتی و اجرایی نیز بسیار نقش اساسی دارد.
وی، اظهارداشت: تابلوهای تبلیغاتی در حقیقت باید در فضاهایی مناسب نصب شود تا به آسانی قابل رویت و دردسترس مخاطبان باشد.
وی، تاکید کرد که این تابلوها باید متناسب با فرهنگ بومی، سن ، جنسیت ، سطح سواد مخاطبان در فضاهای نزدیک به هم ازجمله درمبادی ورودی طرح های سالمسازی دریا ، سواحل و حاشیه جاده های پرتردد به شکلی که در تیررس مسافران و گردشگران ورودی به شهرهای ساحلی غرب مازندران است نصب شود که کمتر به این موضوع پرداخته شده است
مدرس دانشگاه فرهنگ و هنر مازندران ،علاقه مند سازی مخاطبان به پیام های تبلیغات محیطی با استفاه از رنگ های مناسب در تابلوها ، دادن پیام های خوشایند به مخاطبان ، برانگیختن حس همکاری مخاطبان با عوامل اجرایی در اجرای درست پیام ها ، عمل کردن به پیام های تبلیغات محیطی و دستورالعمل های مربوط به شنا در محل های مجاز طرح های سالمسازی دریا و عدم ورود به مناطق ممنوع شنا را از نتایج استفاده از ابزارهای تبلیغاتی گرافیک محیطی در شهرهای برخودار از ساحل معرفی کرد.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نیز میانگین سالانه غرق شدن شناگران را در سواحل دریای مازندران طی سالهای قبل از سال 93 تعداد 173 نفر اعلام کرد و گفت با تدابیر اتخاذ شده در قالب طرح سالمسازی سال 93 این رقم به 98 نفر کاهش یافت
علی عباسی، شمار غرق شدگان را در دهه 80 تعداد دو هزار و 183 نفر اعلام کرد و افزود: در سالهای 88 تا 93 تعداد یکهزار و 35 نفر در دریای مازندران غرق شدند که بیشترین این تعداد مربوط به سال 91 با تعداد 214 نفر است
وی با استناد به آمار بالای غرق شدگان به ویژه در سال 91 از هماهنگی مسوولان استانی و شهرستانی برای کاهش تعداد غرق شدگان در سال 93 ابراز خشنودی کرد و گفت در سال 93 آمار تلفات به 98 نفر کاهش یافت که امیدواریم با افزایش اقدامات پیشگیرانه این رقم به صفر برسد.
عباسی گفت: بیش از 100 نفر در سال 93 در مقایسه با سال 91 کاهش تلفات را شاهد هستیم که این کار بزرگ و ارزشمندی است و جا دارد مسوولان نجات غریق استان، شهرستان ها و فرماندران با ادامه روند حرکت ارزشمند خود این رقم را به پایین ترین حد ممکن برسانند.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران بیش از 91 درصد غرق شدگان را افراد غیربومی و ناآشنا به فن شنا در دریا دانست و گفت: با برنامه ریزی صحیح و نظارت و از هم مهم ترتبلیغات محیطی مناسب و نیز همکاری رسانه ها می توان از رویدادهای ناگوار در سواحل دریا جلوگیری کرد.
عباسی گفت: هر ساله شاهد قربانی شدن افرادی در دریای مازندران هستیم که این وضعیت قابل پیش بینی و پیش گیری است.
بنابراین اگرادعا می کنیم که بزرگ ترین سرمایه در دنیای کنونی منابع انسانی است پس چرا با این که هرسال شمار زیادی از مسافران و گردشگران ورودی به این مناطق به علت ناآگاهی طعمه دریا می شوند و جانشان را از دست می دهند برای حفاظت از جانشان اقدام اساسی صورت نمی گیرد.
جان انسان ها آنقدر اهمیت دارد که هر اقدامی را برای حفظ آنان بکار گیریم و با آسیب شناسی دقیق از نحوه اطلاع رسانی موجود به روش های بهتری در این خصوص دست یابیم تا مردم با آگاهی کامل از خطرات موجود در سواحل دریا حضور یابند و شاهد ضربه های روحی و روانی به مردم ناشی از فوت عزیزانشان در دریا نباشیم.
هرسال فصل شنا از ابتدای خرداد ماه هرسال آغاز می شود و تا شهریور ماه ادامه دارد.
مازندران دارای 338 کیلومتر سواحل دریای سالانه پذیرای میلیونها گردشگر است.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/255744/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

11 مصدوم در پی تصادف زنجیره‌ای در چالوس

تصادف زنجیره‌ای در چالوس

تلاش برای رونق گردشگری در گلوگاه/کارگروهی از نخبگان در شهرستان شکل بگیرد

امام جمعه شیراز خطاب به مردم: یارانه نقدی را فقط برای خرید 4 کالا خرج کنید تا موجب افزایش قیمت سایر کالا‌ها و کاهش پول ملی نشود!

محور چالوس و آزادراه تهران-شمال یکطرفه شد

تصادف زنجیره‌ای در چالوس/ آزادراه تهران-شمال یکطرفه شد

کانون سرطانی اسراییل پاسخ شهادت صیاد خدایی را حتمی و قهری دریافت می‌کند

گلوگاهی‌ها از استاندار مازندران چه درخواستی دارند؟

پیشرفت 90 درصدی پروژه احداث معبر 8 هزار متری در منطقه 22

استاندار مازندران : مسوولان استان برای جبران عقب‌ماندگی گلوگاه تلاش خواهند کرد

یک هفته خروج سرمایه از بورس؛ از سه‌شنبه تا سه‌شنبه

رونمایی از اولین مانیتور 500 هرتزی جهان

خبر خوب|درمان قطعی سرطان مزمن خون با پیوند سلول‌های استخوانی

سرمای شبانه برنج‌کاران را غافلگیر کرد

مسابقات تنیس روی میز به میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد

ضرب الاجل استاندار برای تکمیل پل نیمه‌ تمام در گلوگاه

گلوگاه هاب جشنواره ای شود/ رفع مشکل دکل بندان

هشدار ریزش یک ساختمان در بابل / حضور تیم آتش نشانی در محل

11 مصدوم در پی تصادف زنجیره‌ای در چالوس | 4 خودرو با یکدیگر برخورد کردند

مازندران پیشگام حرکت اقتصادی کشور در عرصه تولید باشد

تشییع پیکر مطهر 2 شهید خوشنام در چالوس

مسئولان با جدیت مقابل گرانی کالا و احتکار بایستند

دسته روی و عزاداری هیئات مذهبی در آمل

تلاش برای ترویج مکتب جعفری/ اصناف کرونازده حمایت شوند

امام صادق(ع)، استاد امامان اهل سنت و نور دیدگان مسلمانان شیعه و سنی

ترافیک در برخی مقاطع محور چالوس سنگین است

هر لیتر بنزین در پاکستان 28 هزار تومان!

پیکر 2 شهید گمنام در چالوس تشییع می‌شود

ورزش کیش در آستانه یک تحول تاریخی

جبهه جدید روحانیت جهاد تببین است

استاندار مازندران : شکوفایی ظرفیت‌های اقتصادی گلوگاه در اولویت است

مراسم یادبود شهید صیادخدایی

23 مازندرانی دیگر در لیست کرونایی‌ها

پاسخ ترانه علیدوستی به دو پرسش سخت درباره سریال «شهرزاد» و اتهام آزار به زنان سینماگر

ساختمان سه طبقه در بابل در آستانه فروپاشی قرار گرفت

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

دغدغه شهروندخبرنگار زابلی از نرسیدن سوخت به کارخانه سیمان/ جنگل‌هایی با رنگ و بوی زباله در کلاردشت

بستری شدن 23 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مازندران

لزوم پایش تمام کارگاه‌های ساختمانی در آمل

پیکر شهید گمنام در بابل آرام گرفت

پیکر یک شهید گمنام در سوادکوه تشییع و خاکسپاری شد

بهره برداری از پروژه عمرانی در منطقه 5

75درصد مردم ایران شاخص‌های عفاف و حجاب را پذیرا هستند

برگزاری اجتماع خانوادگی سلام فرمانده با حضور صدهزار نفری در ورزشگاه آزادی

پاکبانان شهرداری خرم‌آباد تجلیل شدند

تشییع شهدای گمنام در شهرهای مازندران زیر باران کرامت الهی

پاسخی به اظهارات جدید سلطان چاپ پول ایران/ آواربرداری اثرات مخرب و زیان‌بار رشد 40 درصدی نقدینگی همچنان ادامه دارد

ویدئو | اولین واکنش ترانه علیدوستی به حواشی سریال شهرزاد و محمد امامی

استاندار مازندران با 50 مدیرکل روز جمعه مهمان مردم گلوگاه است

حضور شهردار تهران در مراسم یادبود شهید صیادخدایی