پیام مازند

آخرين مطالب

«ناطق» ، کناره گیری کرد یا حذف شد؟ / فرجام سیاسی «شیخ نور» مقالات

«ناطق» ، کناره گیری کرد یا حذف شد؟ / فرجام سیاسی «شیخ نور»
  بزرگنمايي:

پیام مازند - اعضای دوره نهم مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند اما در حکمی که عصر دیروز رهبر انقلاب برای معرفی اعضای دور جدید مجمع صادر کردند، نام علی اکبر ناطق نوری در این فهرست وجود ندارد.
کار علی اکبر ناطق نوری که از اعضای باسابقه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، در این نهاد به پایان رسید؛ نهادی که وظیفه آن به موجب اصل یکصد و دوزادهم قانون اساسی، حل اختلاف مجلس و شورای نگهبان و همچنین، مشاوره در اموری است که رهبری به آنان ارجاع می‌دهند.
 
در این زمینه می توان به تعیین سیاست‌های کلی نظام و حل معضلات نظام که از طرق عادی قابل حل نیست اشاره کرد. حالا با حذف نام ناطق نوری از فهرست اعضای مجمع، حجت الاسلام محسن اراکی به عنوان یکی از اعضای حقیقی، به عضویت مجمع تشخیص درآمد.
ناطق کناره گیری کرد یا حذف شد؟
علی اکبر ناطق نوری 5 سال پیش، در اردیبهشت 1396 پس از حدود 28 سال فعالیت به عنوان مسوول گروه بازرسی دفتر رهبری، از این جایگاه استعفا کرد؛ مسئولیتی که مقام معظم رهبری در تاریخ 18 دی ماه 68 به ناطق سپردند. رهبری در آن سال، در حکم مسئولیت ناطق نوشتند: «با توجه‌ به‌ اهمیت‌ رسیدگی‌ و تفحص‌ در امور کارگزاران‌ و مجریان‌ و با عنایت‌ به‌ این‌ که‌ گزارش ها به‌ این‌ دفتر به‌ عنوان‌ آخرین‌ مرجع ‌شکوه‌ و دادخواهی‌ و توصیف‌ امور نامطلوب‌ باید به‌ پاسخ‌ و نتیجه‌یی‌ تعیین‌کننده‌ نایل‌ گردد و با معرفت‌ به‌ سوابق‌ برجسته‌ی‌ جنابعالی‌ و مسؤولیت ها و تجاربی‌ که‌ در طول‌ مدت‌ ده ساله‌ برعهده‌ داشته‌ و کسب‌ کرده‌اید، تشکیل‌ و اداره‌ی‌ گروه‌ بازرسی‌ این‌ دفتر را به‌ جنابعالی‌ محول ‌می‌کنم‌.»
ناطق نوری سوم خرداد سال 96 و پس از استعفا، در حالی که تنها چند روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود، دلیل کناره گیری اش از دفتر بازرسی رهبری را مواضع سیاسی خود عنوان کرد. او به خبرگزاری شفقنا گفته بود: «این یک واقعیت است که تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، لذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم و هم اینطور نباشد که رفتار های سیاسی فردی چون بنده، موجبات القاء شبهه جانب داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص را در اذهان فراهم کند.»
علی‌اکبر ناطق نوری که ریاست دوره چهارم و پنجم مجلس را فعالانه بر عهده داشت، 25 سال پیش در محوریت اصولگرایان به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری 76 حضور یافت. ناطق با شکست در آن انتخابات در مقابل سیدمحمد خاتمی و همچنین پایان یافتن کار مجلس پنجم در سال 79، مشی گوشه‌نشینی پیشه کرد تا آنجا که حتی در انتخابات جنجالی 88، در برابر تهمت‌های محمود احمدی‌نژاد به برخی اعضای خانواده اش، لب به انتقاد باز نکرد و همچنان سکوت را ترجیح داد.

پیام مازند

بیشتر بخوانید :
چرا روحانی و ناطق نوری در ترکیب جدید مجمع تشخیص نیستند؟ علت ابقای احمدی نژاد چیست ؟ / عطریانفر تحلیل کرد روایت ناطق نوری از خاطرات سفر به کره شمالی / تذکر جدی آیت الله خامنه ای ، رهبر کره شمالی را غافلگیر کرد
پایان ناطق در ساختار سیاسی ایران؟
حالا به نظر می رسد حذف نام او از فهرست اعضای مجمع تشخیص، احتمالا به معنای پایان فعالیت های رسمی او در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی باشد. ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام گرچه نشان می دهد چهره های پیشکسوت کنار گذاشته شده و جوانترها در این دور انتخاب شده اند اما درباره ناطق نوری یک دلیل دیگر نیز وجود دارد.
او از سال 1395 با صادق آملی لاریجانی و برادرش فاضل وارد یک مجادله کلامی شد مجادله ای که به جاهای باریک رسید.ابتدا ناطق نوری، 7 تیر 95 در مراسم شب قدر در حرم حضرت امام (ره) با انتقاد صریح از دستگاه قضاییه که آن مقطع ریاستش بر عهده آملی لاریجانی بود، اظهار کرد: «روزی یک نفر در دفتر بازرسی نزد من آمد و گفت من هیچ توقعی از شما ندارم و فقط می خواهم که از دادگاه بخواهید به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ چرا باید تن مردم اینگونه بلرزد و مردم به این اجماع برسند که همه اینها خرابند؟ مردم این را می گویند؛ می گویند اینها اینگونه اند!»
به فاصله چند روز بعد از این سخنان انتقادی ناطق نوری، آملی لاریجانی ریاست وقت قوه قضاییه در اوایل تیرماه 95 در همایش سالانه قوه قضاییه پاسخ ناطق نوری را اینچنین داد:«یک آقای بزرگواری استدلال کرده که من در دفتر کارم بودم و یک فرد آمده و گفته من هیچ توقعی ندارم جز اینکه در دادگستری به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ و این آقا گفته که چرا باید اینگونه باشد که تن مردم بلرزد؛ و من از بابت اینگونه استدال‌ها و ارزیابی‌ها واقعا متاسفم. پس از گذشته 37 سال کسانی که لسان انتقاد باز کرده‌اند، خودشان در این کشور مسئول بوده‌اند و حالا یک دفعه نقش عوض کرده‌اند و اپوزیسیون شده‌اند، برخی از این‌ها خودشان اشرافی‌گری را در کشور راه انداختند؛ اما یادشان رفته است، یک نگاه به خودشان و آقازاده‌ها و اطرافشان بیندازند و به سرمایه‌های مفسدی که با آنها روابطی دارند نگاه کنند. آن وقت مشخص می‌شود که مشکل از کجاست».
پاسخ لاریجانی را سوده ناطق نوری، دختر رئیس وقت بازرسی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای داد و سخنان رییس قوه قضاییه علیه پدرش را «غیراخلاقی و غیرمسوولانه» ارزیابی کرد.
اما قائله به همین جا ختم نشد. فاضل لاریجانی، برادر رئیس وقت قوه قضائیه در آذر ماه 95، و در نامه ای اعلام کرد آماده است اموالش بررسی شود، به شرط آنکه درباره اموال علی اکبر ناطق نوری و محمود احمدی‌نژاد هم تحقیق شود.
این بار خود ناطق نوری به میدان آمد و در حاشیه برگزاری همایش مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران ، در پاسخ به سوالی در خصوص نامه فاضل لاریجانی به دستگاه قضائی ، گفت: به نظر می رسد دو علت موجب بروز چنین واکنش هایی می شود، یکی صراحت لهجه بنده در بیان دیدگاه ها و نظراتم و دیگری مسئولیتی که در دفتر بازرسی مقام معظم رهبری بر عهده دارم.ناطق نوری افزود: قطعاً بازرسی همیشه به سود افراد نیست و در این بین منافع برخی افراد در پی بررسی هایی که صورت می‌گیرد به مخاطره می‌افتد و در نهایت آنان احساس خطر و ابراز گلایه می‌کنند که البته این ابراز نظرها مهم نیست و کسی که در جایگاه بازرسی حضور دارد نباید از این رفتارها برنجد. ناطق نوری با یک بیت شعر اظهار نظرهای خود را تکمیل کرد که:
وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم
که در طریقت ما کافریست رنجیدن
غیبت های معنادار ناطق در مجمع تشخیص
این موضع گیری آخرین واکنش ناطق نوری به مجادلات خانوادگی آنها و دو برادر لاریجانی بود. اما یک پیامد داشت او به جلسات مجمع با ریاست صادق آملی لاریجانی نرفت. عکس های نشست ها نشان می داد شیخ نور در جلسات مجمع غیبت می کند. غیبتی که بی ارتباط با مجادله کلامی سال های قبل نبود و شاید همین غیبت ها دلیل پایان کار او در مجمع شد.
با این همه نام 6 عضو جدید در فهرست دوره نهم مجمع تشخیص مشاهده می شود. حجت الاسلام محسن اراکی به عنوان عضو حقیقی جدید مجمع و تنها روحانی اضافه شده به این فهرست است؛ فردی که به نظر می رسد جایگزین ناطق نوری شده است. متولد سال 1334 در نجف است. دکترای فلسفه غرب از دانشگاه پورتموث لندن گرفته و تاسیس شاخه نظامی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق (سپاه نهم بدر) ازجمله فعالیت های او در سال 62 است. او سال 65 امام جمعه دزفول شد و در سال 1373 مرکز اسلامی و نمایندگی مقام ‌معظّم ‌رهبری در انگلیس را راه اندازی کرد. همچنین در 1384 به عضویت شورای‌ عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درآمد و در سال 91 نیز با حکم رهبری، دبیر کلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی شد.
چهره های جدید برای تشخیص مصلحت
علاوه بر حجت الاسلام محسن اراکی، سید کمال خرازی، محمدباقر ذوالقدر، علی اکبر احمدیان، عباسعلی کدخدایی و محمد مخبر نیز به عنوان اعضای حقیقی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی شدند.
همچنین عضویت غلامرضا آقازاده، علی آقامحمدی، محمود احمدی‌نژاد، محمدجواد ایروانی، محمدرضا باهنر، احمد توکلی، سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، داود دانش جعفری، پرویز داودی، محسن رضایی، سیدمحمد صدر، محمدحسین صفار هرندی، محمدرضا عارف، محمد فروزنده، ، علی لاریجانی، حسین محمدی، حسین مظفر، سید مصطفی میرسلیم، سید مرتضی نبوی، علی اکبر ولایتی، صادق واعظ‌زاده و احمد وحیدی، شیخ حسن صانعی، قربانعلی دری نجف‌آبادی، محمود محمدی عراقی، مجید انصاری و غلامرضا مصباحی مقدم در مجمع تشخیص مصلحت نظام تمدید شد.
 


 

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/266669/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توزیع کود کشاورزی در مازندران

رهبران اشتباهی ناجنبش‌ها

2 عامل اثرگذار در رکود بورس

آیا مادران بعد از دو بار سزارین هم می‌توانند اقدام به بارداری کنند؟

پایان دور باطل فرار سرمایه‌گذار از مازندران با اراده دولت

سفر 14 سفیر کشورهای مختلف به مازندران/ جنگل های هیرکانی ممتاز است

لزوم همکاری مدیریت مصرف آب کشاورزی مازندران در پی نگرانی از تنش آبی برای سال زراعی جاری

تصادف مرگبار پراید با تیر برق در جاده سرخس

امیدواریم تغییرات مدیریتی در شهرداری نتایح مثبتی داشته باشد

"هورمون عشق" می‌تواند قلب آسیب‌دیده را ترمیم کند

مطهری: از بازی با استقلال درس گرفتیم/ به جوانانم بازی می‌دهم

بیماریها و آفات بلای جنگل‌های شمال/تحقیقات و راهکار علمی ضرورتی برای نجات این اکوسیستم

گردشگری مازندران نیازمند برنامه‌ریزی نوین؛ نسخه سنتی پاسخگو نیست

استاندار مازندران: نگاه ما اداره گردشگری در فضای غیردولتی و کاملاً تخصصی است

بارش پراکنده باران در دهمین روز پاییز

مهناز افشار در تجمع اعتراضی دوسلدورف آلمان + عکس

کشف 23 قبضه سلاح غیر مجاز در خرم آباد

نماینده ولی فقیه در مازندران : اجرای عدالت‌آموزشی در مدارس دولتی لازم‌التوجه است

ثبت قرارداد طلایی‌های صربستان و چند کشتی گیر مطرح

حضور برترین آزادکار وزن 92 کیلوگرم جهان در لیگ برتر کشتی

رکود 107 واحد معدنی در مازندران

ثبت قرارداد چند کشتی‌گیر عنوان‌دار انجام شد

نظام اسلامی نباید خرج فردی شود/ کرسی‌های آزاداندیشی باید در دانشگاه‌ها فعال شود

استاندار مازندران: از ظرفیت معادن استان برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده نشده است

نخستین تور آزاد ساحلی زنان؛ مازنی‌ها در اندیشه قهرمانی

مسابقات کشتی قهرمانی بسیج؛ مازندران و تهران در کشتی آزاد و فرنگی قهرمان شدند

سرمربی تیم نفت مسجد سلیمان : تیم نساجی لایق برد بود

جریانات خارج‌نشین؛ سرنخ اغتشاشات اخیر هستند/ اتفاقات اخیر بخشی از تلاش های 40 ساله دشمنان است

انتصاب مهم زاکانی در شهرداری تهران | زاکانی: حمل و نقل پایتخت 300 هزار میلیارد تومان پول لازم دارد | ماموریت تازه معاون حمل و نقل عمومی چیست؟

ذهن ثروتمند و فقیر؛ تفاوت های کوچک اما اساسی

بزرگترین تکریم خانواده‌های معزز شهدا حل مشکلات آنان است

از شکست برابر استقلال درس گرفتیم

کشف 113 کیلو موادافیونی در تربت حیدریه

حذف نارنجی از نقشه کرونایی خراسان شمالی

رواج زیرشاخه های متنوع گردشگری در مازندران

پیروزی قاطع نساجی مازندران مقابل نفت مسجدسلیمان

میزان صادرات نارنگی مازندران به 80 تن رسید

الگوگیری آشوبگران از تروریست‌های داعش در حوادث مازندران

برد پرگل خانگی نساجی مقابل نفت مسجدسلیمان

پرداخت 975 میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران مازندران

بازدید مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از کتابخانه های مرحوم رضایی عرب محله ساری

برداشته شدن ممنوعیت تردد در محور چالوس/ ترافیک عصرگاهی پایتخت زودتر شروع مى شود

آغاز سومین دوره مسابقات سنگنوردی المپیاد استعداد‌های برتر در زنجان

انرژی خالص نیروگاه نکا از مرز 5 میلیارد کیلو وات ساعت گذشت

یکی از مهم‌ترین اهداف آشوبگران نادیده گرفتن خدمات دولت انقلابی بود

انهدام باند سارقان خودرو در خرم‌آباد

آیین نامگذاری خیابان شهدای آتش نشان در بابل برگزار شد

تقدیر مهندس کیانی شهردار بابل از آتش نشانان نمونه به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

عکس/ محمدیان راهی بیمارستان شد

وجود 20 هزار بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی