پیام مازند

آخرين مطالب

انجام 250 پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف/ دو برابر شدن پوشش زایمان ها علمي

انجام 250 پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف/ دو برابر شدن پوشش زایمان ها
  بزرگنمايي:

پیام مازند -   مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: تاکنون حدود 250 پیوند سلول های بنیادی با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف مشخصا در بیماری های خونی انجام دادیم، اما برای بیماری های غیر خونی نظیر فلج مغزی و اتیسم و آرتروز و... نیز کارآزمایی بالینی با سلول های بنیادی انجام می گیرد.
دکتر مرتضی ضرابی، با بیان اینکه خون بند ناف به دلیل اینکه مملو از سلول های بنیادی خون ساز است طی سال های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: قبلا خون بند ناف به عنوان یک زباله بیولوژیک بعد از تولد نوزاد دور ریخته می شد، اما بعدها مشخص شد که این خون دارای سلول های بنیادی از نوع خون ساز است و اگر جمع آوری شود می تواند در درمان بیماری هایی که منشا خونی دارند مورد استفاده قرار بگیرد.
 
وی ادامه داد: اصولا سلول های بنیادی این ویژگی را دارند که اگر جایگزین بافت های آسیب دیده شوند، می توانند سلول های آسیب دیده را ترمیم کنند لذا امروزه بسیار اهمیت پیدا کردند؛ به ویژه خون بند ناف که به دلیل در دسترس بودن، می تواند در درمان بیماری های بدخیم مانند تالاسمی و سرطان های خونی و نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی که منشا خونی دارند، کاربرد داشته باشند.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های پژوهشگاه رویان در گفت و گوی ویژه خبری باران، استفاده از سلول های بنیادی برای پیوند مغز استخوان را یک روش درمانی دانست و گفت: سال هاست کسانی که سرطان خون دارند از نزدیکان خود که دارای تطابق ژنتیکی با آنها هستند، برای پیوند مغز استخوان استفاده می کنند لذا خون بند ناف یک جایگزین برای مغز استخوان در کسانی است که دهنده مناسب را ندارند؛ در واقع بانک خون بند ناف این امکان را فراهم کرده که اگر دهنده مناسب وجود نداشت، از بانک خون بند ناف که سلول های بنیادی خون ساز را نگهداری می کند، استفاده شود.
ضرابی با اشاره به جایگاه ایران در دانش سلول های بنیادی، یادآور شد: چرخه سلول های بنیادی و دانش فنی آن شامل جداسازی سلول های بنیادی و تمایز دادن آنها و تبدیل کردن سلول های بنیادی به سلول های تخصصی و ذخیره سازی برای مدت طولانی و نگهداری از آن و استفاده برای درمان بیماری ها در کشور ما وجود دارد و در مجموعه پژوهشگاه رویان بومی شده و ایران را در ردیف کشورهای صاحب این دانش و فناوری قرار داده است.
وی از ذخیره سازی سلول های بنیادی بیش از 185 هزار نمونه خون بند ناف در کشور خبر داد که بزرگترین ظرفیت سلول های بنیادی در سطح منطقه محسوب می شود و خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از این نمونه ها را در درمان و پیوند بیماران خوتی استفاده کردیم.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به ذخیره سازی خون بند ناف پنج از زایمان ها در کشور، اضافه کرد: مهمترین مسئله درباره خون بند ناف آگاه سازی و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی کسانی است که در آستانه تولد فرزند هستند، زیرا فرایند جداسازی و ذخیره خون بند ناف فقط در زمان زایمان اتفاق می افتد و در حال حاضر دو تا دو و نیم درصد زایمان ها را پوشش می دهیم؛ البته زیرساخت های لازم را برای دو برابر شدن این ظرفیت باید فراهم کنیم. مهم ترین بخش در زیرساخت ها تامین ابزارهای لازم برای فریز کردن و ذخیره سازی نمونه خون بند ناف است که خوشبختانه بخش قابل توجهی را از طریق ساخت مخازن نگهداری ازت مایع فراهم کردیم. طی دو سال مطالعه و با همکاری یک شرکت دانس بنیان اولین مخزن ذخیره سازی ازت مایع را برای نگهداری سلول های بنیادی خون بند ناف را ساختیم و دیگر نیازی به واردات تانک نگهداری نداریم.
وی با بیان اینکه می تواند ظرفیت سلول های بنیادی کشور را افزایش داد، عنوان کرد: دفاتر بانک خون بند ناف در 31 استان کشور فعال بوده و گیلان بعد از تهران و اصفهان سومین مرکز بانک خون بند ناف را راه اندازی و هم اکنون تعداد قابل توجهی از نمونه ها را جمع آوری کرده؛ این امکان فراهم شده که بخشی از فعالیت های تحقیقاتی رویان را به ویژه در حوزه کارآزمایی های بالینی سلول های بنیادی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام دهیم.
ضرابی از اتمام فاز اول و دوم کارآزمایی بالینی برای 120 بیمار فلج مغزی خبر داد و یادآور شد: تاکنون حدود 250 پیوند سلول های بنیادی با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف مشخصا در بیماری های خونی انجام دادیم، اما برای بیماری های غیر خونی نظیر فلج مغزی و اتیسم و آرتروز و... نیز کارآزمایی بالینی با سلول های بنیادی انجام می گیرد.
وی با اشاره به اثربخشی سلول درمانی در بیماران عصبی، تاکید کرد: خوشبختانه مطالعات انجام شده روی ضمایم زایمانی که بعد از تولد نوزاد دفع می شود، نشان داد که این ضمایم دورریختنی نیستند و می توانیم علاوه بر سلول های بنیادی خون بند ناف از بافت بند ناف، پرده جنینی و حتی مایعی که جنین در آن غوطه ور است نیز استفاده کنیم و تاکنون 20 محصول را فرآوری کردیم و به عنوان اولین مدل در دنیا پالایشگاه محصولات زایمانی را در حوزه پزشکی و دارویی راه اندازی خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با بیان اینکه از پرده های جنینی در زخم پوش ها و پانسمان های سوختگی و زخم های دیابتی و از سرم خون بند ناف برای محیط کشت و خشکی قرنیه و از بافت بند ناف برای درمان های عروقی استفاده می شود، گفت: می توانیم فناوری استفاده از سلول های بنیادی در بیماری های غیر خونی را صادر کنیم.
وی با اشاره به فرایند جمع آوری خون بند ناف، ادامه داد: خانواده هایی که می خواهند خون بند ناف نوزاد خود را ذخیره کنند باید حتما تا هفته 34 بارداری ثبت نام در بانک خون بند ناف را انجام دهند تا زمانی که زایمان اتفاق می افتاد، فرایند خون گیری از بند ناف اعم از زایمان ططبیعی و سزارین انجام شود.
ضرابی با بیان اینکه برای پیوند سلول های بنیادی خون ساز ذخیره شده حتما تطابق ژنتیکی فرد دهنده و فرد گیرنده باید وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: این تطابق برای خود فرد و اعضای خانواده اش بیشتر است، اما می توانیم برای پیوندهای مغز استخوان افراد غیر خویشاوند هم از این سلول ها استفاده کنیم.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با بیان اینکه بررسی های علمی نشان داده در ریشه دندان شیری و عقل هم سلول های بنیادی غیر خون ساز وجود دارد و دارای قدرت تکثیر بالایی است، متذکر شد: این سلول های می توانند به سلول های عطبی و استخوانی و غضروفی تبدیل شوند و در بازسازی فک و لثه مورد استفاده قرار گیرند لذا دانش فنی جداسازی و ذخیره سازی این سلول ها هم اکنون در رویان وجود دارد و در حال تکمیل فرایند کنترل کیفیت هستیم و تا پایان سال این خدمت را به مردم ارائه می کنیم.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/270578/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مازندران به مناسبت 16 آذر

افروغ: دروغ الا‌ ماشاءالله در مسئولان جاری و ساری است

از برگزاری نخستین رویداد جمهوری اسلامی حرم است در کرج تااعزام دانش آموزان البرزی به راهیان نور

جنجال یک اظهارنظر نسنجیده؛ تبعات مسدود کردن حساب زنان بی‌حجاب چیست؟

بهره‌مندی خانوارها از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است/ یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود/ شبکه ملی اعتبار بستر تحقق سیاست‌های حمایتی دولت مردمی

حضور قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی هامون/استان سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت اسلامی است/ احداث 5 بیمارستان در 5 استان کشور در دستورکار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد

عکس/ پاییز برفی مازندران

برنامه‌ریزی برای اعزام سه هزار نفر از خراسان‌شمالی به اروی راهیان نور انجام شد

کشف 21 تن نهاده‌های دامی فاسد

توقیف 24 تن میگوی فاسد در محمودآباد

رها سازی 8 هزار متر از اراضی کشاورزی محمودآباد

دستگیری عاملان تهدید به بسته شدن مغازه‌ها

روح الله سلگی : دانشجویان در هویدا کردن چهره پلید استکبار نقش بسزایی دارند

جشنواره فرهنگی ورزشی ویژه معلولان در محمودآباد برگزار شد

معرفی برگزیدگان سی و چهارمین دوره جشنواره تئاتر لرستان

دیدنی‌های معروف ساری

ضرورت تقویت و تسریع در استفاده از علوم نوین

افروغ: این، شورش طردشدگان است/ دروغ الا ماشاالله در مسئولان ما جاری و ساری است

نمایش 100 اثر در نمایشگاه تجسمی وتصویری روایت حبیب

نشست قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر سیستان و بلوچستان/ جامعه ایثارگری مانند گذشته می‌تواند کارگشایی کرده و شرایط را متحول کند/ مشکل اشتغال ایثارگران با توانمندسازی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش‌بنیان کاهش می‌یابد

حضور قاضی‌زاده هاشمی در «کرسی آزاداندیشی» دانشجویان سیستان و بلوچستان/ بر اساس مستندات در عربستان 20 درصد از فروش نفت به جیب برخی شاهزاده‌ها می‌رود/صف اعتراض از اغتشاش جدا است

تخصیص بودجه‌های نقدی برای کاوش‌های باستان‌ شناسی

عرضه خودرو در بورس کالا موفق بوده است؟

جشنواره تئاتر منطقه ای فجر با حضور 9 استان کشور در مازندران برگزار می شود

هزار دانش‌آموز خراسان شمالی به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند

نظارت ویژه بر داروخانه‌های مازندران

رفع تصرف 6 هزار میلیارد ریالی اراضی ملی مازندران

ساماندهی بیش از یک‌هزار گلزار شهدا در گیلان

جدال حساس کاله در لیگ برتر بسکتبال

حضور علیرضا زاکانی در دانشگاه شهید بهشتی

تجلیل از 9 پژوهشگر و فناور برگزیده دانشگاه آزاد لرستان

اجتماع عظیم هیئات مذهبی شهرستان بابل

قاتل مادر و 3 دخترش دستگیر شد

استاندار مازندران: از زبان تئاتر برای بیان مفاهیم ارزشی بهره‌ گرفته شود

طرح مطالبات دانشجویان مازندرانی در حضور معاون رئییس جمهور

میلیچ از استقلال شکایت نکرده: جای فیش جعلی پول بدهید!

کاهش سوز سرما در مازندران

شرط عجیب مومنی: با دلار 32هزارتومنی ماشین را پس می‌دهم

جابجایی اجسام با نیروهای ماورایی

حجت عبدالملکی: جریان های دانشجویی مبدأ تحول تاریخ هستند.

افتتاح پروژه واحد نمک زدایی آب دریا در جزیره کیش

جلسه انضباطی استراماچونی و استقلال برگزار نشد

جبهه انقلاب با تولید محتوای فاخر از مولفه‌های اقتدار دفاع کنند

حاج قاسم نسل آینده را ندیده دوست داشت

زمستانی سخت در انتظار کیف پول آمریکایی‌ها

برگزاری اجلاسیه و تجلیل از فعالان نماز در نکا

جیمز وب سحابی عقاب را شکار کرد!

بصیرت افزایی لزوم فراگیری علم در دانشگاه‌ها است

اوضاع عادی بازار شهر رامسر

دانشگاه ها باید مکانی برای ارایه راهکار جهت رفع مسائل مختلف کشور باشند