پیام مازند

آخرين مطالب

شتاب تکمیل طرح های نیمه تمام در ساری با تزریق اعتبارات سفر رئیس جمهور سياسي

شتاب تکمیل طرح های نیمه تمام در ساری با تزریق اعتبارات سفر رئیس جمهور
  بزرگنمايي:

پیام مازند -   تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت دولت سیزدهم برای آبادانی و پیشرفت ایران اسلامی که بارها از سوی رئیس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است اکنون با گذشت بیش از یکسال از دولت مردمی نمود عینی یافته است و تکمیل و بهره برداری از برخی طرح ها کام مردم را شیرین کرده است.
آیت الله رییسی رئیس جمهور بویژه در سفرهای استانی ضمن موافقت با تخصیص اعتبارات و منابع لازم برای تکمیل طرح های نیمه تمام اعلام کرده است: "بنای ما این است که در استان‌ها کارهای نیمه تمام را به سرانجام برسانیم و به غیر از بخش مسکن کلنگ زنی نکنیم".
  "تنها اولویت مدیران در دولت سیزدهم باید فقط بازکردن گره از کار مردم باشد و ما انتظار داریم با همین نگاه برای به پایان رساندن طرح‌های نیمه تمام همت کنند". مطلب بالا صحبت آیت الله رئیسی در سفر به یکی از استان ها بود که بیانگر اهتمام و عزم جدی دولت مردمی برای تکمیل و بهره برداری از طرح های عمرانی نیمه کاره است.
پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم، کارشناسان اقتصادی، از پروژه های نیمه کاره به عنوان یکی از چالش های پیش روی دولت منتخب یاد کردند و تکمیل بسیاری از آنها را مقرون به صرفه ندانستند. این در حالی است که توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی، برای هر کشوری که قصد پیشرفت داشته باشد، به شمار می رود و دولت سیزدهم با درک این واقعیت اساسی تلاش بی وقفه ای را آغاز کرده است تا این طرح ها را به سرانجام مطلوبی برساند.
در کشورمان حدود 700 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام وجود دارد و باید برای تکمیل این طرح‌ها برنامه‌ریزی شود.
رسوب طرح های نیمه تمام در مازندران
رسوب طرح های نیمه تمام عمرانی یک چالش اساسی در مازندران است . این استان حدود سه هزار طرح عمرانی نیمه تمام دارد و برای امسال هفت هزار و 150 میلیارد تومان اعتبار عمرانی و هزینه ای برای بودجه سال 1401 استان مازندران مصوب شد که این رقم مصوب در مقایسه با لایحه بودجه سال 1400 حدود 80 درصد افزایش نشان می دهد.
در سفر استانی آیت الله سیدابراهیم رئیسی برای تکمیل 136 طرح عمرانی نیمه تمام در مازندران 17 هزار و 780 میلیارد تومان اعتبار مصوب شد که 50 درصد از این اعتبارات در حوزه عمرانی است و طبق زمان بندی تمامی طرح ها در بخش های مختلف با تلاش دستگاه‌های اجرایی و پیگیری های ملی حداکثر باید تا سال 1402 به بهره برداری برسد.
اهتمام دولت سیزدهم برای بهره‌برداری از 134 طرح عمرانی در ساری
فرماندار ساری گفت: در سفر رئیس جمهور به مازندران، 2 هزار و 250 میلیارد تومان اعتبار برای اجرا و تکمیل طرح‌های عمرانی در دست اقدام این شهرستان مصوب شد.
محمدعلی نوبخت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان اعتبار برای اجرا و تکمیل 134 طرح عمرانی در ساری مصوب شده است، افزود: از مجموع اعتبارات مصوب، تاکنون 310 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.
وی شمار دستگاه‌های اجرایی دارای طرح‌های مصوب سفر رییس جمهور را 28 دستگاه، تعداد طرح‌های فعال و در دست اجرا را 34 طرح و تعداد طرح های راکد که پس از سفر فعال شدند را نیز 9 طرح اعلام کرد و گفت: کنار گذر شمالی ساری ، محور ساری - تاکام، محور پنبه زارکنی لاریم، نیروگاه زباله سوز، تالار و کتابخانه مرکزی، تصفیه خانه فاضلاب و جمع آوری شبکه فاضلاب، سالن ورزشی 6 هزار نفری ماهفروجک و بیمارستان 320 تختخوابی آیت‌الله طبرسی از جمله طرح‌های عمرانی نیمه کاره‌ای بود که پس از سفر پر خیر و برکت رییس جمهور به ساری و تامین منابع مالی مورد نیاز، دوباره فعال شدند.

پیام مازند

فرماندار ساری بیان کرد: پارک موزه دفاع مقدس، پارک علم و فناوری، تکمیل مجتمع فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثارگران، احداث بزرگراه انزلی - رشت - لاهیجان - بابلسر - بابل، آمل - محمودآباد - ساری - بهشهر، احداث بزرگراه ساری - خزرآباد - لاریم بهشهر- بابل - آمل - فریدونکنار، محور ساری - تاکام و مجتمع آبرسانی روستایی به خزرآباد از دیگر طرح‌های مصوب سفر رییس‌جمهور به ساری است.
نوبخت، بهسازی راه اصلی ساری - جویبار -کیاکلا، نور - چمستان - آمل و نکا - اسرآباد، حصارکشی منطقه سمکنده، تکمیل مجتمع 24 کلاسه شهید قاسم سلیمانی، ساختمان سد گلورد و زارم رود و مجتمع آبرسانی به روستای بندرج را از دیگر طرح‌های مصوب سفر رییس جمهور به ساری اعلام کرد.
وی با بیان این که طرح نیروگاه زباله سوز ساری که حدود 12 سال نیمه کاره بود اکنون در بخش ابنیه حدود 85 درصد و در بخش تجهیزات نیز بیش‌ از 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته این طرح پس‌از سال‌ها چشم انتظاری، قرار است در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.
میانگین پیشرفت فیزیکی مهم‌ترین طرح های مصوب سفر در ساری
فرماندار مرکز مازندران با بیان اینکه پارک موزه دفاع مقدس مازندران تا قبل از سفر رئیس جمهور به استان تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت ، افزود: پس از سفر و با تخصیص منابع مالی مورد نیاز اکنون این طرح 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
نوبخت تصریح کرد: نیروگاه زباله سوزی ساری نیز که تا قبل از سفر 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشت، پس از سفر پر خیر و برکت رئیس جمهور اکنون در بخش ابنیه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و میانگین پیشرفت فیزیکی تالار مرکزی ساری نیز از 60 درصد به طور کامل تکمیل و افتتاح شد.
وی گفت: طرحی که حدود 14 ماه در بخش ابنیه و تجهیزات در عمل متوقف شده بود با درایت دولت سیزدهم در ماه های گذشته با خارج شدن از رکود بار دیگر روند ساخت آن آغاز و در بعد از ظهر سفر رئیس جمهور به استان مبلغ 40 میلیارد تومان برای تکمیل نیروگاه زباله مرکز استان به صورت نقدی پرداخت شد.
وی ادامه داد: در روزهای آینده اعتبارات خوبی برای تکمیل گام های نهایی نیروگاه زباله سوز ساری برداشته خواهد شد که تزریق حدود 18 میلیارد تومان از سوی وزارت کشور و همچنین حدود 90 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برنامه و بودجه نمونه عینی از این تلاش ها است.
وی احداث بزرگراه ساری تاکام را یکی دیگر از مصوبات سفر رئیس جمهور به مازندران و شهر ساری عنوان کرد و گفت: میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح در فاز یک از 10 درصد به 37 درصد و در فاز دو نیز از صفر درصد به 15 درصد افزایش یافته است.
تخصیص 700 میلیارد ریال از اعتبارات سفر رئیس جمهور برای احداث راه روستایی
فرماندار مرکز مازندران از تخصیص 700 میلیارد ریال اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور برای مرمت و بهسازی راه های این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان اعتبار صرف احداث راه های روستایی، اجرای روکش آسفالت، تامین روشنایی و خط کشی محورهای ارتباطی در این شهرستان شد.
نوبخت خاطرنشان کرد: با این میزان اعتبار، عملیات اجرایی زیرسازی و آسفالت 30 کیلومتر از راه های روستایی، 20 کیلومتر روکش آسفالت راه های اصلی و فرعی روستایی، تامین روشنایی محورهای ارتباطی به طول 15 کیلومتر و خط کشی محورهای اصلی و فرعی روستایی به طول بیش از 600 کیلومتر تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
نماینده عالی دولت در مرکز مازندران با بیان اینکه عزم جدی دولت سیزدهم در عمل به وعده ها است گفت: با اقدامات انجام شده در حوزه راهسازی و در راستای نهضت خدمات رسانی آسفالت روستایی بیش از 30 کیلومتر از راه های روستایی با رویه شنی در بخش های چهاردانگه، دودانگه و رودپی جنوبی و شمالی آسفالت و مورد بهره برداری قرار گرفت.
نوبخت با بیان اینکه در همین راستا و به منظور اجرای پروژه های تثبیت رانش محورهای اصلی و فرعی روستایی، با تخصیص 650 میلیارد ریال این طرح عملیاتی شد، گفت: به منظور زیرسازی و آسفالت راه و تکمیل پل های ارتباطی روستایی نیز در سال جاری، بیش از 450 میلیارد ریال تصویب شد.
اختصاص 90 میلیارد تومان برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز ساری
مسئول بسیج سازندگی مازندران با اشاره به در دست ساخت بودن نیروگاه 450 تنی زباله سوز ساری گفت: تاکنون 90 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ابنیه نیروگاه زباله سوز ساری تخصیص یافته است.
سرهنگ محمدمهدی اقبال پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: قرار بود تا تیرماه امسال 150 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ابنیه نیروگاه زباله سوز تخصیص یابد که تاکنون با تخصیص 90 میلیارد تومانی، طرح از پیشرفت فیزیکی مطلوبی برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: با تزریق اعتبار مورد نیاز بخش‌های مختلف این نیروگاه شامل ابنیه و مخزن آب تکمیل شده است و در صورت تامین اعتبار و تجهیز نیروگاه پیش بینی می شود این طرح تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
وی میزان تولید روزانه زباله در ساری را 250 تن ذکر کرد و افزود: زباله های تولیدی مرکز استان و شهرهای اطرف برای تامین خوراک نیروگاه زباله سوز جمع آوری می شود.
سرهنگ اقبال پور گفت: برنامه ریزی ها برای ساخت این طرح مهم در دست انجام است و دولت با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های خارجی، با تکیه بر توان داخلی قدم های مثبتی برای توسعه ایران اسلامی برداشته که به طور حتم حلاوت آن را مردم خواهند چشید.
پیشرفت فیزیکی طرح آبرسانی و تصفیه فاضلاب
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران، میانگین پیشرفت فیزیکی تکمیل مجتمع های آبرسانی از مصوبات سفر رئیس جمهور را 43 درصد اعلام کرد و افزود: ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر ساری با پیشرفت فیزیکی 95 درصدی در دست اقدام است.
بهزاد برارزاده به خبرنگار ایرنا گفت:همچنین از مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای تکمیل طرح تصفیه فاضلاب، سازمان برنامه و بودجه موظف شد در طی سال 1401 تا 1403 مبلغ 150 میلیارد تومان برای تکمیل تصفیه خانه، خطوط شبکه فاضلاب و ایستگاه پمپاژ شهری ساری تخصیص دهد.
وی با تشریح اقدامات شاخص شرکت آب و فاضلاب مازندران در دولت سیزدهم گفت که با اهتمام دولت و تامین منابع مالی مورد نیاز، از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری مرکز مازندران با ظرفیت تصفیه 23 هزار و 400 مترمکعب و با زیرپوشش قرار گرفتن 100 هزار نفر جمعیت بهره برداری شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران بیان کرد: برای افزایش حجم طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب ساری برای 500 کیلومتر شبکه و 10 باب ایستگاه پمپاز با زیر پوشش قرار دادن 450 هزار نفر جمعیت نیز 550 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران، تکمیل و تجهیز ایستگاه پمپاز فاضلاب شورکا با یک میلیارد تومان اعتبار، ساماندهی فاضلاب روستاهای موزی بن و اوجا محله ساری با 20 میلیارد و ساماندهی فاضلاب مسکن مهر نیرنگ چالوس با 10میلیارد تومان اعتبار و احداث 12 کیلومتر شبکه فاضلاب و نصب یکهزار و 540 سیفون انشعاب فاضلاب را از دیگر اقدامات دولت مردمی در مازندران عنوان کرد.
عملیاتی شدن طرح های فاضلاب در 14 شهر مازندران
برارزاده با بیان اینکه از 58 شهر استان مازندران، عملیات اجرایی طرح فاضلاب در 14 شهر درحال انجام است گفت: این شهرها شامل ساری، بابل، بابلسر، جویبار، نوشهر، چالوس، آمل، قائمشهر، محمودآباد، تنکابن، رامسر، بهشهر، نکا و گلوگاه است.
وی با بیان اینکه مطالعات لازم برای عملیاتی کردن طرح های فاضلاب در تعدادی از شهرهای استان از سال 69 آغاز و عملیات اجرایی آن نیز از سال 74 در شهرهای جویبار، ساری، بابل، بابلسر، نوشهر و چالوس آغاز شده است، اظهار داشت: با گذشت بیش از 27 سال از آغاز عملیات اجرایی در این شهرها، در حال حاضر6.17 درصد از جمعیت شهری و 12 درصد جمعیت کل استان زیرپوشش طرح‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب هستند که این میزان در مقایسه با میانگین کشوری که حدود 53 درصد است، از اختلاف قابل توجهی برخوردار است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تنها در 6 شهر مازندران شامل ساری، بابل، بابلسر، نوشهر و چالوس و جویبار و چهار شهرک، سامانه جمع آوری و تصفیه فاضلاب درحال بهره برداری است که در هر یک از این شهرها کمتر از 40 درصد جمعیت تحت پوشش فاضلاب قرار دارند.
تخصیص 350 میلیارد تومان برای تکمیل تصفیه خانه و مجتمع های آبرسانی ساری
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران گفت: در جریان سفر رئیس جمهور به مازندران 150 میلیارد تومان برای تکمیل طرح های فاضلاب و 200 میلیارد تومان نیز برای تکمیل مجتمع های آبرسانی ساری در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در جریان سفر رئیس جمهور به مازندران در مجموع 610 میلیارد تومان برای تکمیل طرح در صنعت آب استان مصوب شده بود که تاکنون 97 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است، اظهار داشت: در جریان این سفر چهار طرح تصفیه فاضلاب در شهرهای ساری، بابل و امیرکلا، بابلسر، نوشهر و چالوس و برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی نیز در مجموع 12 طرح به تصویب رسید.
وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه موظف شد ،ظرف مدت سه سال 200 میلیارد تومان اعتبار را برای تکمیل مجتمع های آبرسانی اختصاص دهد، گفـت: طرح تکمیل مجتمع های آبرسانی از مصوبات سفر رئیس جمهور به مازندران در روستاهای خزرآباد ساری، بندرجه ساری، پی رجه نکا، شهدای ولامده نکا، منصورکنده بابل، فاز 2 خط انتقال کلاردشت، آغوز دره گلوگاه، فلکده پلطان تنکابن، ملکار نوشهر، بالده میاندرود، لاویج نور و روستای ذوات غرب چالوس هم اکنون در دست اجراست.
افتتاح کتابخانه مرکزی ساری تا پایان سال
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر یکروزه به ساری اعلام کرده بود که تلاش می شود کتابخانه مرکزی ساری با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال 1402 به بهره‌برداری برسد.
محمدمهدی اسماعیلی افزود: تلاش می‌کنیم تکمیل کتابخانه مرکزی ساری به نحو احسن انجام شود و تا هفته دولت سال آتی به بهره‌برداری برسد. اگر هم تا هفته دولت سال بعد جزییاتی از این پروژه باقی ماند حتما تا پایان سال 1402 این پروژه را کامل می‌کنیم.
وی با بیان این‌که دولت خود را متعهد به تحقق وعده‌ها می‌داند، اظهار کرد: از زمان کلنگ‌زنی این تالار مرکزی ساری تا آغاز دولت سیزدهم مجموع اعتباری که برای این طرح تخصیص داده شد 74 میلیارد تومان بود اما از ابتدای دولت سیزدهم‌تا تکمیل پروژه در حال حاضر 89 میلیارد تومان به این مجتمع اختصاص داده شد که عزم دولت برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام را نشان می‌دهد.
وزیر فرهنگ افزود: البته حتما همه کسانی که از ابتدای ساخت این پروژه نقشی در آن داشتند در تکمیل این مجتمع سهیم هستند. اما کارهای مهم مانند تکمیل تالار مرکزی نیاز به اراده‌های قوی دارد.
پیشرفت فیزیکی 100 درصدی تالار مرکزی ساری
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با تشریح آخرین وضعیت تالار مرکزی ساری گفت: عملیات ساخت و اقدامات فنی این مجموعه به طور کامل انجام شده و اکنون در انتظار مرحله ترک تشریفات قرار دارد.
حسین جوادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منظور از ترک تشریفات تحویل مجموعه از سوی پیمانکاران و با حضور نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره کل استان است.
وی از پیشرفت فیزیکی 98 درصدی در زمان افتتاح این پروژه در شهریورماه امسال خبر داد و گفت: خوشبختانه با اهتمام و پیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین تاکید استاندار مازندران این پروژه به طور 100 درصد تکمیل شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همچنین درباره استقرار تجهیزات مورد نیاز مجموعه بیان کرد: برخی از تجهیزات زیرساختی مستقر و نصب شده است و بخش دیگر نیز باید متناسب با کاربری و نیاز هر قسمت فرهنگی و هنری تهیه و تجهیز شود؛ به هر حال برخی نیازمندی ها باید پس از تحویل پروژه ارزیابی و تجهیز شود.
ساخت مجموعه تالار مرکزی ساری به عنوان بزرگترین مجتمع فرهنگی و هنری مازندران و شمال کشور در سال 1386 آغاز شد. هدف از این مجموعه تامین بستر و فضای مورد نیاز و استاندارد برای انجام فعالیت‌های متنوع فرهنگی-هنری در سطح استانی و ملی بود که در ابتدا پیش بینی می شد طی سه سال به بهره‌برداری برسد.
اما با وجود عبور از سه دولت مجتمع تالار مرکزی ساری همانند بسیاری از پروژه های ناتمام برای دولت سیزدهم به یادگار و ارث رسید تا اینکه تکمیل آن در سفر آذرماه سال گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپس سفر اسفندماه رئیس جمهور به اهالی فرهنگ و هنر مازندران وعده داده شد.
خوشبختانه این پروژه 16 ساله تنها در 6 ماه تکمیل و شهریورماه امسال با حضور دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره برداری رسید. برای تکمیل این مجتمع بیش از 700 میلیارد ریال اعتبار صرف شد که 60 درصد بودجه ساخت تالار مرکزی ساری در دولت سیزدهم محقق شد.
مجتمع تالار مرکزی ساری در زمینی به مساحت پنج هزار و 300 متر و با زیربنای 12 هزار و 380 متر مربع ساخته شده و یکی‌ از مجهزترین مجموعه‌های فرهنگی و هنری کشور محسوب می‌شود. تالار مرکزی ساری دارای سه سالن با مجموع ظرفیت 946 نفر شامل سالن نمایش با ظرفیت 601 نفر، سالن سینما با 187 صندلی و سالن موسیقی با 158 صندلی است که با تجهیزات به روز و حرفه‌ای اجرا و به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری مازندران افزوده شد.
نتیجه نخستین سفر هیات دولت سیزدهم به مازندران تصویب حدود 17 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار برای حوزه های مختلف بود که از این مبلغ حدود 624 میلیارد تومان به صورت نقدی در مرحله اول اختصاص یافت. تاکنون 2 مرحله تخصیص اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور در اواخر اسفند سال گذشته و همچنین اوایل اردیبهشت ماه امسال صورت گرفته و کل اعتبار تخصیص یافته در مجموع مرحله اول و دوم مبلغ 892 میلیارد تومان بوده است و از کل اعتبارات تخصیص یافته مبلغ 802 میلیارد تومان مربوط به طرح های ملی است که به وزارتخانه های مربوطه ارجاع شده و 90 میلیارد تومان نیز به استان ابلاغ شده است. همچنین اعتبارات اختصاص یافته به استان، توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی همراه با نظارت استانداری به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.
استاندار مازندران در روز 28 فروردین، 1401 با اعلام تشکیل ستاد ویژه پیگیری مصوبات سفر رییس جمهوری به این استان، در حکمی حسین شاه‌پری را به عنوان مسوول ستاد و بازرس ویژه پیگیری منصوب کرده است.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رییس‌جمهور روز جمعه بیستم اسفندماه 1400 در قالب هفدهمین سفر استانی هیات دولت و به منظور بررسی اولویت‌های توسعه استان و رفع مشکلات مردم به مازندران سفر کرد. دیدار با خانواده معظم شهدا و جمعی از اقشار مختلف مردم ، حضور در نشست شورای اداری و بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی مازندران از محورهای برنامه‌ سفر رییس دولت سیزدهم به این استان بود.
همچنین تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت در جریان این سفر به نمایندگی از رییس‌جمهور با حضور در شهرستان‌های استان از نزدیک مسایل استانی را بررسی و نتیجه را به رییس‌جمهور جهت تصمیم‌گیری گزارش کردند.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/278168/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محورهای کوهستانی مازندران برفی و لغزنده است

قطار «قرار خدمت» در پانزدهمین ایستگاه به منطقه 5 تهران رسید

ارتش با اقتدارآفرینی سبب عزت ملت ها شده است

آخرین وضعیت راه‌های کشور / تردد روان در جاده چالوس

در آستانه انفجار نور

پرداخت 900 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در مازندران

بیکاران مازندران شناسایی می‌شوند

کشف 21 تن چوب قاچاق طاق در جویبار

تصاویر لحظه آزادی گروگان 40 میلیارد تومانی پس از 70 روز | پسر 21 ساله را به خارج از کشور بردند | مهندس خوشنام پول آزادی پسرش را نداشت

جعل 10 هزار میلیارد ریالی اسناد ملکی در مازندران

3 مجموعه ورزشی در محمودآباد نمونه افتتاح شد

آزاد سازی20 درصد اراضی ساحلی در دولت سیزدهم

روشن شدن مشعل گاز در 13 روستای هزارجریب

آزاد سازی20 درصد اراضی ساحلی مازندران در دولت سیزدهم

بندر نوشهر آماده میزبانی از تجار

15 گیاهی که جایشان در آشپزخانه تان خالی است

40 هزار تولد، ثمره تلاش محققان برای درمان ناباروری/درمان سالانه 500 زوج خارجی نابارور در ایران

راهپیمایی 22 بهمن، جلوه حضور مردم مازندران در صحنه

کشف و ضبط پنج تن کود شیمیایی تقلبی در آمل

راهپیمایی 22 بهمن نماد فروغ و اعتلای ایران اسلامی

هفت برادران جاده چالوس!+عکس

هر ایرانی سال آینده به صداوسیما 95 هزار تومان پول می‌دهد!

وزیر کشور وارد بندرعباس شد

پاک‌ترین و آلوده‌ترین هوا در کدام منطقه پایتخت ثبت شده است؟

افتتاح گلخانه تجمیعی در ساری

خرید 152 هزار و 529 تن گندم از کشاورزان مازندرانی

برف و باران و سرما در مازندران

قتل پدر به خاطر ازدواج دوم | شوهرم دروغ می‌گوید، من از قتل بی‌اطلاعم

شاهین آمل در جمع 8 تیم برتر لیگ برتر فوتبال

جاده‌های کوهستانی مازندران باز، اما برفی و لغزنده

ترافیک در جاده کرج-چالوس و سایر راه‌های البرز

عزل رئیس هیأت جودوی مازندران/ علت برکناری؛ کم‌کاری!

آماده‌باش نیروهای خدمات شهری در مناطق 22گانه پایتخت

بچه زرنگ، پیامی زیبا برای مخاطب کودک

چرا تورم دوباره صعودی شد؟

خط و نشان سازمان استاندارد برای خودروسازان/ رکوردشکنی تزریق پول

بارش برف راه ارتباطی 200 روستای دلفان را مسدود کرد

قدردانی از افتخارآفرینی «ببر مازندران» + فیلم

رنگ سفید به چراغ های راهنمایی و رانندگی اضافه می شود!

لیگ برتر والیبال؛ تعیین سهمیه هشتم در هفته پایانی

پیش‌بینی بارش سنگین برف در جاده‌های شمال/ احتمال انسداد محورها طی ساعات آینده

فجر44| سالن ورزشی روستای کشتلی بابل با همت بسیج سازندگی افتتاح شد+ فیلم

حجت الاسلام شهرستانی: آینده تشیع روشن است / شیعه باید بدرخشد و از نور آن همه بشریت بهره مند شوند / خانواده شیعه، خانواده الگو است

باند جعل اسناد ملکی باارزش 10 هزار میلیارد در مازندران متلاشی شد

بارش برف در جاده چالوس و آزادراه تهران - شمال

وضعیت وحشتناک و بحرانی بزرگ‌ترین سد مازندران‌/ آب سد شهید رجایی ته کشید

شهرداران مقصر در خسارات ناشی از بلایای طبیعی به قوه قضاییه معرفی می‌شوند

مادران شهیدان «سیلسپور» دعوت حق را لبیک گفت

کشف بیش از 40 هزار لیتر سوخت قاچاق در خرم‌آباد

آماده‌باش هلال‌احمر گلستان در پی هشدار نارنجی هواشناسی