پیام مازند

آخرين مطالب

سوغات باغات شمال معلق بین زمین و آسمان/ باغداران دل به دریا زدند! مقالات

سوغات باغات شمال معلق بین زمین و آسمان/ باغداران دل به دریا زدند!
  بزرگنمايي:

پیام مازند- کامل نبودن زنجیره بازرگانی و بازاریابی محصولات استان مازندران، شناسنامه دار نبودن تولیدات، زیرساخت‌های ضعیف و موانع متعدد سبب شده تا همواره طرح‌های مقطعی و موقتی برای شتاب بخشی به بازاررسانی کالاها و محصولات در استان مازندران اجرا شود.

طی سال‌های قبل اغلب کالاها و محصولات کشاورزی مازندران به صورت زمینی و با ارسال به مرز استان‌های همجوار از طریق کامیون‌های برگشتی به بازارهای صادراتی می‌رسید و امسال صادرات هوایی و دریایی نیز به کمک زنجیره تولید آمد تا عقب ماندگی چند دهه‌ای را جبران کند.

امسال ابتدا قرعه فال به نام کارگو هم افتاد و تلاش شد با بهره گیری از ظرفیت این بخش محصولات کشاورزی استان نظیر برنج و مرکبات به بازارهای هدف رسد هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد که اقبال چندانی از پرنده هوایی برای صادرات صورت نگرفته است.

تجارت دریایی و حمل کانتینری محصولات کشاورزی راهکار دیگری است که برای اولین بار در مازندران کلید خورد تا طلسم اقتصاد دریایی در استان شکسته شود و کشاورزان بتوانند دسترنج خود را از طریق دریا به سفره‌های خارجی‌ها برسانند.

به رغم تلاش‌های صورت گرفته و بهره گیری از ابزارهای چندوجهی حمل ونقل اعم از دریا و زمین و آسمان، حجم کالاهای ارسال شده و صادرات مازندران به کشورهای مختلف تاکنون چندان چشمگیر نیست و هنوز استان نتوانست به اهداف و برنامه‌های طراحی شده دست یابد.

طی روزهای گذشته اولین محموله مرکبات به وزن 220 تن و با 10 کانتینر به صورت دریایی و از طریق بندر امیرآباد روانه روسیه شد و انتظار می‌رود با تکمیل زیرساخت‌های این بخش بتوان راه و مسیر امنی برای تجارت انتخاب کرد.

محموله‌های صادراتی سه روزه به روسیه می‌رسد

خلیل قلی زاده صادرکننده حمل ونقل دریایی را بهترین گزینه برای صادرات مرکبات دانست و گفت: فاصله کوتاه بین بندر امیرآباد و روسیه سبب می‌شود تا سه تا چهار روزه محموله‌ها به مقصد برسد.

سوغات باغات شمال معلق بین زمین و آسمان/ باغداران دل به دریا زدند!

وی در گفتگو با خبرنگار مهر سرمایه گذاری برای ورود کشتی‌های کانتینربر و کشتی‌های رو رو را برای صادرات محصولات کشاورزی و مرکبات لازم دانست و گفت: باید در این زمینه بخش دولتی از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت کند.

امسال با همه تلاش‌های صورت گرفته تاکنون 180 هزار تن مرکبات و کیوی از کشور صادر شد که بخش اعظمی از آن متعلق به مازندران بوده است و طبق برنامه پیش بینی شده باید میزان صادرات محصولات تا پایان سال جاری به 500 هزار تن برسد.

حسن خیریان پورمعاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران با بیان اینکه اولین محموله مرکبات و کیوی از بندر امیرآباد به مقصد روسیه ارسال شده است، افزود: از طریق گمرکات و مرزهای زمینی محموله‌های صادرات 18 تا 20 روز طول می‌کشد در حالی که از طریق بندر آباد محموله‌های سه روزه به مقصد می‌رسد.

حمل و نقل دریایی ارزان است

وی در گفتگو با خبرنگار مهر، ارزان بودن کرایه‌ها حمل و نقل دریایی را بسیار مقرون به صرفه دانست و گفت: 220 تن محموله با 10 کانتینر روانه مقصد صادراتی شده است.

وی با اظهار اینکه سه کانتینر کیوی و هفت کانتینر مرکبات دیگر هستند، گفت: دمای درنظر گرفته شده برای کانتینرها استاندارد است و بهترین گزینه به شمار می‌رود.

محصولات کشاورزی و شالیزاری مازندران نظیر برنج و مرکبات مشتریان خوبی در آن سوی آب‌ها دارد و بهره گیری از ظرفیت‌های دانش بنیان برای سورتینگ و فرآوری محصولات می‌تواند ارزآوری خوبی برای استان داشته باشد.

طی سال‌های گذشته به دلیل ناقص بودن چرخه و زنجیره صادرات، عدم بهره گیری از ظرفیت بنادر و تعطیلی 90 درصد پتانسیل‌های آن سبب شده تا بیشتر بار و فشار صادرات بر حمل و نقل زمینی و کامیونی معطوف شود و گرانی کرایه و طولانی بودن مسیر و زمان بربودن رسیدن کالا به بازارهای هدف سبب در فسادپذیری محصولات نقش مؤثری داشت.

در استان سه بندر فعال وجود دارد که 90 درصد ظرفیت‌های آن بلااستفاده و خالی مانده است

استاندار مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضعف و معیوب بودن زیرساخت‌های صادراتی استان، گفت: در استان سه بندر فعال وجود دارد که 90 درصد ظرفیت‌های آن بلااستفاده و خالی مانده است.

سید محمود حسینی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه زیرساخت صادرات استان معیوب است، گفت: سه بندر مهم شامل نوشهر، فریدونکنار و امیرآباد در استان وجود دارد که می‌تواند تحول بزرگی ایجاد کند اما سال‌های سال تعطیل بوده است.

وی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم و تعامل با کشورهای سی آی اس و کشورهای همسایه، تجارت دریایی با کشورهای همسایه کلید زده شد، افزود: برای اولین بار از طریق کشتی توانستیم اولین محموله مرکبات را به میزان 220 تن روانه بازارهای روسیه کنیم.

سوغات باغات شمال معلق بین زمین و آسمان/ باغداران دل به دریا زدند!

وی با بیان اینکه 50 هزار تن مرکبات توسط سورتینگ ها آماده صادرات است، گفت: تاکنون 900 هزار دلار برای بسته بندی و آماده سازی مرکبات برای صادرات هزینه شد و 80 میلیارد تومان تسهیلات نیز برای جمع آوری و خرید مرکبات صرف شده است.

پرهیز از صادرات فله‌ای

حسینی پور رعایت استانداردهای بهداشتی و صادراتی را امری مهم دانست و گفت: مرکبات را نباید فله‌ای صادر کرد و باید متناسب با بازار هدف و با جداسازی و استانداردسازی عالی در بازارهای خارجی عرضه شود.

استاندار مازندران تصریح کرد: مرکبات استان روی ریل صادرات قرار گرفته است و بنا داریم هر هفته 10 کانتینر از طریق دریا و کشتیرانی ارسال کنیم و قرار بر این است که کشتی‌های کانتینری اضافه شود.

وی با اظهار اینکه اکنون کشتی‌ها کانتینردار نبوده بلکه معمولی هستند، گفت: در منطقه نمی‌توان یک کشتی کانتینربر یخچال دار پیدا کرد و سفارش ساخت دو کشتی کانتینردار داده شد و بنا داریم دو کشتی مناسب یخچال دار و کانتینری نیز خریداری کنیم.

حسینی پور راه اندازی خط جدید تجارت دریایی را به سود استان دانست و گفت: در گذشته صادرات مرکبات در کارنامه گمرکی استان ثبت نمی‌شد زیرا از طریق دیگر استان‌ها روانه می‌شود و اکنون عایدات صادرات و مالیات آن نصیب استان خواهد شد.

بررسی برآیندها حاکی از آن است که با فعال شدن بنادر در راستای کریدور شمال – جنوب، حذف موانع گمرکی، ارزان بودن تجارت دریایی و راه اندازی شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی و توسعه زیرساخت‌ها می‌تواند آینده صادراتی مرکبات و محصولات کشاورزی دیگر را خوش بین ترسیم کند.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/280414/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حساسیت ساواک نسبت به عکاس بروجنی که برای امام(ره) پول می‌فرستاد

انتصاب سرپرست بازرسی اداره کل ورزش و جوانان مازندران

تداوم باران و برف در مازندران

امواجی که به آسمان می‌رسند

رهاسازی 147 خودرو در محورهای برفی لرستان/ به 448 نفر امدادرسانی شد

برگزاری جشنواره ادبی هنری " گنبد فیروزه ای" به همت کانون مساجد مازندران

بارش برف و باران در البرز

در مرحله سوم اجرای طرح در واقع سهمیه آرد بر اساس عملکرد نانوایی ها به نانوایان اختصاص داده می شود

ملاقات چهره به چهره معاون عمرانی استاندار مازندران در دفتر نمایندگی استانداری در غرب استا ن با مردم این خطه

شهرداران نیز برای پاکسازی معابر و خیابان شهرهای استان جهت زیبایی سیمای شهرها و استقبال از مسافران اقدام کنند

بیشترین بودجه در یک سال اخیر در حوزه پسماند نسبت به سالهای قبل گرفته شده است

پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار مازندران به مناسبت یوم الله 22 بهمن

پیام انقلاب اسلامی ایران جهان شمول است

برگزاری سلسله نشست های آموزشی کیش تاک در جزیره کیش

محورهای کوهستانی مازندران برفی و لغزنده است

قطار «قرار خدمت» در پانزدهمین ایستگاه به منطقه 5 تهران رسید

ارتش با اقتدارآفرینی سبب عزت ملت ها شده است

ارتش با اقتدارآفرینی سبب عزت شده است

آخرین وضعیت راه‌های کشور / تردد روان در جاده چالوس

در آستانه انفجار نور

پرداخت 900 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در مازندران

بیکاران مازندران شناسایی می‌شوند

کشف 21 تن چوب قاچاق طاق در جویبار

تصاویر لحظه آزادی گروگان 40 میلیارد تومانی پس از 70 روز | پسر 21 ساله را به خارج از کشور بردند | مهندس خوشنام پول آزادی پسرش را نداشت

جعل 10 هزار میلیارد ریالی اسناد ملکی در مازندران

3 مجموعه ورزشی در محمودآباد نمونه افتتاح شد

آزاد سازی20 درصد اراضی ساحلی در دولت سیزدهم

روشن شدن مشعل گاز در 13 روستای هزارجریب

آزاد سازی20 درصد اراضی ساحلی مازندران در دولت سیزدهم

بندر نوشهر آماده میزبانی از تجار

15 گیاهی که جایشان در آشپزخانه تان خالی است

40 هزار تولد، ثمره تلاش محققان برای درمان ناباروری/درمان سالانه 500 زوج خارجی نابارور در ایران

راهپیمایی 22 بهمن، جلوه حضور مردم مازندران در صحنه

کشف و ضبط پنج تن کود شیمیایی تقلبی در آمل

راهپیمایی 22 بهمن نماد فروغ و اعتلای ایران اسلامی

هفت برادران جاده چالوس!+عکس

هر ایرانی سال آینده به صداوسیما 95 هزار تومان پول می‌دهد!

وزیر کشور وارد بندرعباس شد

پاک‌ترین و آلوده‌ترین هوا در کدام منطقه پایتخت ثبت شده است؟

افتتاح گلخانه تجمیعی در ساری

خرید 152 هزار و 529 تن گندم از کشاورزان مازندرانی

برف و باران و سرما در مازندران

قتل پدر به خاطر ازدواج دوم | شوهرم دروغ می‌گوید، من از قتل بی‌اطلاعم

شاهین آمل در جمع 8 تیم برتر لیگ برتر فوتبال

جاده‌های کوهستانی مازندران باز، اما برفی و لغزنده

ترافیک در جاده کرج-چالوس و سایر راه‌های البرز

عزل رئیس هیأت جودوی مازندران/ علت برکناری؛ کم‌کاری!

آماده‌باش نیروهای خدمات شهری در مناطق 22گانه پایتخت

بچه زرنگ، پیامی زیبا برای مخاطب کودک

چرا تورم دوباره صعودی شد؟