پیام مازند

آخرين مطالب

سرقت مدرن از دارایی‌های کاربران مقالات

سرقت مدرن از دارایی‌های کاربران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - رمزارز‌ها که چند سالی است مورد توجه قرار گرفته‌اند، به دلیل حذف واسطه و ناشناس بودنشان مانند سایر حوزه‌ها، زمینه را برای سوء استفاده و کلاهبرداری از متقاضیان و خریداران فراهم کرده‌اند؛ به همین دلیل مسئولان توصیه می‌کنند افراد علاوه بر داشتن دانش کافی، نسبت به خطرات این حوزه آگاهی لازم را کسب کنند.
کلاهبردای در ارز دیجیتال به شیوه مدرن و راحت‌تری انجام می‌شود.
 
کمسیون تجارت فدرال در سال 2021 اعلام کرده است، کلاهبردارن بیش از 1 میلیارد دلار رمز ارز دیجیتال سرقت کردند. این آمار می‌تواند زنگ خطری برای فعالان در حوزه کریپتوکارنسی باشد؛ بنابراین باید با تمرکز و چشمانی باز در این بازار فعالیت کرد.
بسیاری از افراد به فکر یک شب پولدار شدن از طریق سرمایه گذاری‌های مختلف در حوزه ارز دیجیتال هستند؛ بنابراین از هر روش درست یا غلطی برای تحقق اهداف خود استفاده می‌کنند. اما باید گفت چنین طرز فکری به این زودی‌ها تبدیل به واقعیت نمی‌شود و حتی ممکن است تا آخر عمر تنها یک رویای دست نیافتنی باقی بماند.
افراد حرفه‌ای و باتجربه در بازار‌های مالی به‌خوبی تفکر غلط یک شب پولدار شدن از طریق بازار‌های مالی برایشان روشن شده است. به همین دلیل بسیار منطقی در حوزه کریپتوکارنسی عمل کرده و در آخر سود‌های خوبی دریافت می‌کنند. آیا دوست دارید شما نیز مانند افراد باتجربه سود‌های منطقی و خوبی به دست آورید؟ در قدم اول باید انواع کلاه برداری در رمز ارز‌ها را به‌خوبی بشناسید تا دست هکر‌ها را از سرمایه و دارایی خود کوتاه کنید. برای این کار تا انتها مقاله انواع کلاه برداری در ارز دیجیتال از صرافی تریتکس، همراه ما باشید.
ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که به منظور امنیت بیش‌تر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شد و همانطور که بار‌ها گفته شده، ارز‌های دیجیتال از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهند. یعنی برای انتقال این ارز نیازی به بانک نیست و افراد می‌توانند مستقیماً این ارز‌ها را به یکدیگر منتقل کنند.
اکثر ارز‌های دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام بلاک‌چین اجرا می‌شوند و بیش‌تر واحد‌های اصلی آن توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می‌شوند. رمز ارز تقریبا نزدیک به 13 سال است که به عنوان نوع دارایی دیجیتال در دنیا مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ در گذشته البته در بحث دارایی، دارایی‌های نامشهود را داشته‌ایم که می‌توان به نرم افزار‌ها و سرمایه‌های فکری افراد و شرکت‌ها اشاره کرد. اما با رشد تکنولوژی بلاکچین گونه خاصی از دارایی‌ها خلق شد که به آن دارایی دیجیتال گفته می‌شود و این‌ها دقیقا مانند سایر دارایی‌ها (طلا، ملک و ...) است و دارندگان، درواقع مالک هستند که معروف‌ترین این دارایی‌ها، بیت کوین و اتریوم است.
گفته شده فلسفه اصلی رمزارز‌ها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه‌ها تصویر می‌کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهاد‌هایی همچون بانک‌های مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی ارائه شود. در این فضا نهاد‌هایی که مردم برای حل مشکلشان به آن مراجعه می‌کنند، مانند بانک مرکزی بیشترین حوزه‌هایی هستند که مورد هدف قرار می‌گیرند. هر پولی که در هر کشوری تبادل می‌شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می‌یابد؛ به بیان بهتر در صورتی که بانک‌های مرکزی نباشند، تمام اسکناس‌های رایج، سکه‌ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می‌شوند.
اما این پدیده نو ظهور می‌تواند مانند هر تکنولوژی جدید دیگری که آسیب‌های خود را دارند، خطرات و مشکلات احتمالی در خود داشته باشند، به طور مثال در معاملات مسکن ممکن است مشکلاتی مانند کلاهبرداری ایجاد شود، در این زمان نمی‌گوییم که ملک یا مسکن مشکل دارد، اما در فضای رمزارز‌ها به دلیل نوظهور بودن آن و اینکه بسیاری از افراد علاقه‌مند، تصور می‌کنند می‌توانند به سرعت ثروتمند شوند، ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرند و از این حس افراد سوءاستفاده کنند؛ بنابراین آسیب‌های آن به این صورت است. در غیر این صورت شبکه بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال و آن‌هایی که دارای پشتوانه هستند و یک کسب و کار حرفه‌ای و جدی در پشت آن‌ها قرار دارد، آسیبی را متوجه جامعه و افراد نمی‌کنند.
اما این حس که افراد از دیگرانی که وارد این عرضه شدند، عقب مانده‌اند و می‌خواهند به آن‌ها برسند، هم ممکن است آسیب‌زا باشد. بنابراین، افرادی که این بازار و فناوری را نمی‌شناسند، بدون اطلاع از ارزش واقعی این رمزارز‌ها تنها دریافت آن‌ها را ملاک قرار می‌دهند و بعضا گرفتار می‌شوند؛ لذا دانستن مخاطرات رمزارز‌ها موضوع بسیار مهمی است.
شایع‌ترین جرم حوزه رمزارزها، این است که مردم ناآگاه به برخی افراد اعتماد می‌کنند و مبلغی به آن‌ها می‌دهند تا برایشان رمزارز بخرند. برخی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی پس از دریافت پول اصلا رمزارزی نمی‌خرند و ناپدید می‌شوند. عده دیگری نیز رمز ارز می‌خرند و رمز کیف پول مردم را نزد خود نگه می‌دارند و بعد از مدتی کیف پول را تخلیه می‌کنند. در کنار سایر مشکلات و خطرات این حوزه، هک شدن کیف پول‌ها یا حساب‌های کاربری در صرافی‌ها شاید مهم‌ترین خطر این حوزه باشد؛ بنابراین هرکس وارد این حوزه می‌شود باید بداند که با چنین تهدیداتی هم روبه‌روست؛ فرایند رسیدگی به این جرائم نیز در پلیس فتا بسیار پیچیده است، زیرا بسیاری از مجرمین خارج از کشورند و هویتی وجود ندارد و این پرونده‌ها عمدتا بین المللی می‌شود.
در همین رابطه چندی پیش رئیس پلیس فتای فراجا از نوعی کلاهبرداری در حوزه رمزارز‌ها خبر داده و گفته شد جرایم برپایه رمز ارز‌ها شامل کلاهبرداری، سرقت، تقلب، پول‌شویی و فعالیت‌های غیرقانونی دیگر است و مهمترین شگرد‌های کلاهبرداری در این حوزه، طرح‌های "پانزی" برای کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال است. امروزه بسیاری افراد و حتی صرافی‌های ارز دیجیتال با ایده‌هایی کلاهبردارانه که به طرح "پانزی" مشهور است با وعده سود‌های بسیار هنگفت و وسوسه انگیز اقدام به جذب سرمایه افراد مبتدی می‌کنند.
در این ترفند کلاهبردارانه، فرد کلاهبردار عموما طعمه‌های خود را از میان افرادی که آگاهی چندانی از بازار سرمایه و ارز‌های دیجیتال ندارند انتخاب کرده و به آن‌ها وعده می‌دهد که چنانچه سرمایه‌های خود را در اختیار او قرار دهند می‌تواند با آن‌ها ارز دیجیتال خرید و فروش کرده و سود تضمین شده قابل توجهی به این افراد بپردازد.
نکته قابل توجه این است که در این خصوص هیچگونه فعالیت اقتصادی در میان نیست؛ این افراد تنها با تبلیغات فریبنده اقدام به جلب اعتماد و جذب سرمایه افراد ناآگاه کرده و برای اعتمادسازی تا مدتی هم با استفاده از پول افراد جدید به سرمایه گذاران قدیمی‌تر سود پرداخت می‌کنند و این باعث ترغیب بیشتر افراد به این سرمایه گذاری می‌شود، اما سرانجام وقتی سرمایه گذار جدیدی یافت نشد یا حجم سرمایه به حد قابل توجهی رسید، کلاهبردار که می‌تواند شخص یا حتی یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال کلاهبردار باشد سرمایه‌ها را به یغما برده و فرار می‌کند.
متاسفانه به دلیل نو ظهور بودن بازار ارز‌های دیجیتالی و خاصیت ناشناس ماندن طراحان کلاهبرداری در فضای مجازی هیچ رد و نشانی از کلاهبردار یا کلاهبرداران یافت نمی‌شود و این فرصت نابی برای کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال محسوب می‌شود. استخراج ارز‌های دیجیتال معمولا بسیار هزینه‌بر بوده و تجهیزات ویژه می‌طلبد و همین امر این موضوع را تبدیل به راهی برای کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال کرده است، تبلیغات گسترده‌ای با عناوین کسب درآمد عالی با استخراج ارز، اجاره دستگاه استخراج بیت کوین در فضای مجازی وجود دارد.
در این ترفند کلاهبردارانه معمولا همه چیز از یک سوال ساده آغاز می‌شود، آیا در مورد استخراج ارز چیزی می‌دانید؟ فارغ از پاسخ کاربر به وی وعده داده می‌شود که با استخراج ارز می‌تواند به راحتی و در مدت کوتاه سودی سرشار کسب کند، حتی ابزاری برای سنجش سود احتمالی در اختیار وی می‌گذارند و بسیاری افراد نا آگاه وقتی می‌بینند در مدت کوتاه ممکن است سودی این چنین عالی کسب کنند، فریفته شده و به هوای استخراج ارز یا سرمایه گذاری در پروژه تامین دستگاه استخراج ارز و یا ربات تلگرامی دریافت ارز اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند، اما این روش نیز در واقع یک طرح پانزی است که نهایتا منجر به برباد رفتن سرمایه افراد بسیار و فرار کلاهبرداران می‌شود.
در این زمینه بار‌ها پلیس فتای تهران به هموطنان در خصوص حوزه رمز ارز‌ها توصیه و تاکید کرده فریفته عناوین جذاب تبلیغاتی نشوند، حتی ذکر نام این وب سایت‌ها در سایت‌های معتبر دلیل بر وجاهت آن‌ها نیست، اگر افرادی قصد فعالیت در این حوزه را دارند ابتدا تمام جوانب امر را سنجیده و به خصوص از وجود و صحت فارم (مزرعه) استخراج اطمینان کامل حاصل کرده و با آگاهی کامل پا در عرصه سرمایه گذاری ارز‌های دیجیتال بگذارید تا در دام کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال نیفتند.
بر این اساس، صرافی‌های ارز دیجیتال کلاهبردار معمولا راه‌های گوناگونی برای سودجویی و کسب درآمد در پیش می‌گیرند، اما شایع‌ترین شیوه کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال سوءاستفاده از نام سایت‌ها و کیف پول‌های معتبر و اقدام به جعل کیف پول و درگاه واریز ارز است. راهکار‌های پیشگیرانه برای پیشگیری از وقوع اینگونه جرایم شامل توسعه قوانین و مقررات دقیق برای کنترل و نظارت بر فعالیت‌های رمز ارزی، ارائه آموزش‌های لازم به کاربران درباره ریسک‌های مرتبط با رمز ارز و نحوه پیشگیری از جرایم، توسعه فناوری‌های امنیتی و رمزنگاری برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران و همچنین افزایش همکاری بین سازمان‌های نظارتی و صنعت رمز ارز برای کنترل و پیشگیری از جرایم مرتبط با رمز ارز است؛ بنابراین از فعالان این حوزه درخواست شده رمز کیف پول خود را محرمانه نگه دارند، از صرافی‌های معتبر و شناخته شده خرید کرده و قبل از فعالیت در این حوزه حتما با افراد آگاه مشورت داشته باشند. همچنین فریب هویت‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی را نخورند و به تبلیغات اغوا کننده در این حوزه توجه نکنند.
از نظر روانشناسی شاید طمع باعث می‌شود تا افراد به این بازار‌ها کشیده شوند و برخی نیز به علت خوش بینی برای کسب سود بیشتر اعتماد می‌کنند و سرمایه خود را از دست می‌دهند. برای ورود به بازار رمزارز‌ها دانش زیادی در زمینه‌های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات نیاز است و اگر افراد دارای این دانش نیستند از ورود به آن به شدت پرهیز کنند.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/710380/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سهم 30 درصدی تولید پوشاک از تسهیلات اشتغال مازندران

رشیدی: قهرمانی‌های استقلال وقتی از دست رفت که تمرین را به خاطر پول تعطیل کردند

محورهای هراز و کندوان در صورت ترافیک یک‌ طرفه می‌شود

ریل گذاری انقلاب اسلامی در 15 خرداد رقم خورد

مشکل تأمین آب آشامیدنی در منطقه «سنگتراشان» خرم‌آباد

انعقاد قرارداد اعطای تسهیلات کارآفرینی به ایثارگران

رونمایی از پوستر های بزرگترین رویداد رسانه ای ملی و بین المللی در چالوس

امام (ره) در ساماندهی اردوگاه توحیدی و هدایت جهان اسلام از تاثیرگذارترین افراد تاریخ است

رئیس سازمان صمت مازندران: تولیدات مازندران صادرات محور باشد

طرح انتقال آب دریای خزر با همکاری استان‌های سمنان و مازندران بهره‌برداری شود

ترافیک سنگین در محور چالوس

30 هزار میلیارد تومان ارزش افتتاح‌های 9 ماه اخیر در پایتخت/ شهرداری تهران: پویش «امیدوافتخار» استمرار دارد

تقدیر فرمانده سپاه کربلا از بانوی نایب قهرمان کشتی آلیش آسیا

دستبند پلیس بر دستان عاملان ایجاد درگیری مسلحانه در جاده چالوس

دستبند پلیس بردستان عاملان درگیری مسلحانه در جاده چالوس

درباره شایعه سرخ‌پوش شدن یک استقلالی؛ فیفا پول استقلال را به پرسپولیس نمی بخشد

کرونا در سراشیبی سقوط

تولیدات مازندران صادرات محور باشد

ضرورت هم افزایی برای مواجهه هوشمندانه با تهدیدات فضای مجازی

چوگوی مازندران آوردگاه پیشکسوتان را درشهرستان کلاردشت برگزار می‌کند

بیش از 60 درصد مبادلات تجاری ایران و روسیه با پول‌های ملی دو کشور

برگزاری اولین آوردگاه پیشکسوتان چوگو درشهرستان کلاردشت

مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در کیش

دیدار مسئولان سازمان اداری و استخدامی و بنیاد با جانبازان بیمارستان روانپزشکی نیایش

سرانه درمانی ایثارگران سه برابر شده است/ خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران پای کار انقلاب و کشورشان ایستاده‌اند

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان «خیراله نژاد»

گلوگاه مغفول راه‌آهن رشت آستارا و راهکار ارزان و سریع رفع آن

دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با امام جمعه اهل تسنن کیش

ورود شهرداری تهران به اجاره‌داری از محل اراضی تحت تملکش/ تنها راه خروج از رکود ساخت‌وساز، مشارکت با انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران است

اعزام 6000 نفر به اردوهای راهیان نور در سال 1402

عصبانیت شدید‌ بازیکنان استقلال از مدیریت باشگاه؛ فقط برای خارجی ها پول دارید؟

کشف جسد یک تبعه هندی در ساحل بابلسر + تصویر

فرماندار: 250 تن از برنج کشاورزان ساروی توافقی خریداری شد

دمای هوای خوزستان افزایش می‌یابد

هزار و 100 زائر از غرب خراسان رضوی راهی زیارت مرقد امام راحل شدند

تابستان در بهار؛ مازندران برمدار 36 درجه

دیدار چهره به چهره مدیرکل بنیاد فارس با 38 ایثارگر استان

نشست بررسی کارشناسی قوانین ایثارگری در برنامه هفتم توسعه در کارگروه حقوقی تشکل‌های شاهد و ایثارگر

بیانیه مرکز مقاومت بسیج بنیاد به مناسبت سالروز ارتحال امام‌خمینی(ره) و قیام 15 خرداد

آمادگی شهرداری منطقه 10 در سی‌و چهارمین سالگرد ارتحال امام(ره)

خدمات رسانی رایگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)

دوازدهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران/ معرفی فرهنگ ایثار موجب همبستگی و افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود

امام‌خمینی (ره) به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران توجه جدی داشتند/ شهدای 15 خرداد پیشگامان نهضت امام‌خمینی (ره) هستند

کشف جسد در ساحل بابلسر

حکمی در مورد ایثارگران در لایحه برنامه ششم توسعه وجود نداشته است/تصویب احکام کارآمد در برنامه هفتم توسعه برای حل مشکلات ایثارگران ضرورت دارد

پردیس فرهنگی- هنری شهرداری منطقه 10 در حرم مطهر برپا شد

طرح های فرهنگی "مکتب امام" در پایتخت اکران شد

ارائه خدمات شهری منطقه 21 تهران در آیین سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

آماده سازی حرم مطهر امام خمینی(ره) توسط مدیریت شهری منطقه 21 پایتخت

آیین بدرقه مسافر بهشت در منطقه 12