پیام مازند

آخرين مطالب

استاندار: آمار غیرواقعی برنامه‌ریزی برای توسعه مازندران را با چالش مواجه می‌کند سياسي

استاندار: آمار غیرواقعی برنامه‌ریزی برای توسعه مازندران را با چالش مواجه می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام مازند -  سید محمود حسینی پور   در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مازندران که در ساری برگزار شد، ‌افزود:‌ جهاد کشاورزی و معاونت اقتصادی استان باید موضوع را با مشارکت یکدیگر حل کنند و بتوانیم در شاخه های مختلف کشاورزی آمار صحیحی داشته باشیم.
وی گفت:‌ برای این منظور به یک سامانه تمام عیار اطلاعاتی در بخش کشاورزی استان نیازمند هستیم و همه مدیران اصناف باید در داشبورد مدیریتی خود این اطلاعات را داشته باشند. 
رییس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مازندران همچنین با اشاره به اینکه برخی ساختارهای موجود متناسب با نیازها روز نیست، ‌ادامه داد:‌ این موضوع مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
وی خواستار به روز رسانی دستورالعمل هایی شد که به صورت سنتی بوده و مربوط به دهه 60 و 70 است و گفت :‌ مردم نباید گرفتار ساختارهای اداری قدیمی باشند و متضرر شوند.
حسینی پور با اشاره به دستور نخست این نشست در خصوص بررسی گلایه فعالان گل و گیاه مازندران درباره محاسبه هزینه های برق و گاز گلخانه داران به صورت تعرفه آزاد، گفت : این مشکل نه تنها برای گلخانه داران بلکه بسیاری دیگر از صنوف را درگیر کرده است و باید تکلیف تولیدکننده و از سویی تکلیف حکومت در این زمینه کاملا مشخص باشد.
استاندار مازندران از مدیران عامل شرکت های برق و گاز خواست تا موجبات نارضایتی تولیدکننده را فراهم نکنند، به این سبب که از نظر او اکنون با چنین مسائلی مواجهیم و این، خلاف مصالح ملی کشور است.
وی همچنین با اشاره به مباحث مطروحه درباره مشکلات حوزه گل و گیاه استان، ضمن موافقت با پیشنهادات دبیرخانه، اعلام کرد: به این جهت که موضوع کشت گلخانه‌ای اعم است و شامل گل و گیاه می‌شود، لذا از دبیرخانه می خواهیم تا عنوان پیشنهاد را بررسی مراتب اعتراض فعالان "کشت گیاهان گلخانه ای" لحاظ کند.
تصمیمات شتابزده چالش جدی در روند فعالیت تولیدکنندگان
رییس اتاق بازرگانی، ‌صنایع، ‌معادن و کشاورزی مازندران در این جلسه گفت :تولیدکنندگان گل و گیاه از هر جهت مظلوم هستند و مسائل عدیده ای دارند که اگر بخواهیم با تصمیم های شتابزده و سختگیرانه مشکلات را مضاعف کنیم؛ شاید ظرفیت مهم صادراتی و تولیدی در بخش گل و گیاه را از دست بدهیم
عبدالله مهاجر دارابی از مازندران به عنوان استانی که بیشترین تولیدکننده گل و گیاه در کشور و بیشترین صادرات در این بخش را دارد نام برد و افزود:‌ تغییر ساختار در برخورد با تولیدکنندگان به طوری که اطلاق واژه های"تولید" و "خدمات" در جای خود استفاده شود. مورد نیاز است.
وی ادامه داد:‌ در بدو تشکیل اتحادیه گل و گیاه ایران، شرکت های تعاونی زیرمجموعه اتحادیه گل و گیاه نسبت به اخذ اشتراک برق، آب و گاز با تعرفه کشاورزی مبادرت می کردند.
مجوزهایی با بار مالی برای تولیدکنندگان
رییس اتاق بازرگانی، ‌صنایع، ‌ معادن و کشاورزی مازندران گفت: اما اخیرا شرکت گاز و برق مازندران با صدور اخطار برای تولیدکنندگان گل و گیاه خواستار اخذ پروانه کسب کشاورزی توسط نظام صنفی کشاورزی شدند و از طرفی در صورت عدم دریافت پروانه کسب کشاورزی هزینه های گاز و برق این واحدهای تولیدی با تعرفه آزاد محاسبه می شود.
وی تاکید کرد: دریافت این مجوزها بار مالی و مشکلات فراوانی را برای فعالان گل و گیاه به وجود می آورد و سردرگمی در دریافت مجوز جدید را به همراه دارد.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مازندران گفت: در آخرین نشست هماهنگی مقرر شد که اداره کل جهاد کشاورزی استان مسئولیت صدور پروانه واحدهای کوچک مقیاس را به اتاق اصناف کشاورزی و اتحادیه های صنفی مربوطه واگذار کند و متولی مجوز واحدهای بزرگ مقیاس نیز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باشد
مهاجر دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر بین مجوزهایی که جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و اتاق اصناف صادر می کنند تفکیک صورت گرفته است، افزود: بر این اساس، تنها برای مجوزهای کوچک مقیاس که توسط اداره کل جهاد کشاورزی صادر می شود تعرفه کشاورزی لحاظ می شود که مشکلاتی را ایجاد کرده، لذا این موضوع باید به طور کامل و دقیق مشخص شود.
در این جلسه پیشنهاداتی از سوی دبیرخانه پیشنهاد شد که از آن جمله واگذاری مسوولیت صدور پروانه کسب برای واحدهای گل و گیاه حداکثر تا 3 هزار مترمربع به اتحادیه گل و گیاه مازندران که مورد موافقت استاندار مازندران و رییس شورای گفت و گو قرار گرفت.
همچنین مقرر شد؛ نظر به تفاوت مفهوم واژه های تولید و فروش، تعریف واحد صنفی در آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی با این اصل که تولیدکننده "صنف" نمی باشد و در زمره فعالیتهای خدماتی قرار نمی گیرد، این موضوع مورد اصلاح و بازنگری قرار بگیرد.
دیگر پیشنهاد مورد موافقت دبیرخانه در جلسه شورا عبارت است از اینکه؛ نامه تیرماه 1401 وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اخذ پروانه کسب کشاورزی از اتحادیه های صنفی کشاورزی شهرستان به عنوان مدرک معتبر شغلی در ارائه خدمات به تولیدکنندگان، صرفاً جهت واحدهای تازه تاسیس در حوزه تولید گل و گیاه اعمال شود.
همچنین با توجه به گلایه مندی فعالان گل و گیاه در واحدهای کوچک مقیاس در خصوص تعرفه آزاد گاز و آب بها اعلام شد که باید کنتور آب و گاز جداگانه ای برای این منظور به ویژه در فعالیتهایی که در باغ و باغچه منزل(مشاغل خانگی) انجام می‌شود، در نظر گرفته شود.
در این جلسه بر اساس مباحث عنوان شده در مورد سختی کار ماهیگیران کیلکا، مقرر شد که ادارات کل تامین اجتماعی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه مشترکی، به یک جمعبندی و هماهنگی برای رسیدگی به این مشکل دست پیدا کنند و نامه ای در این زمینه با امضای استاندار به وزارتخانه های متبوع و شورای گفت و گوی ملی ارسال شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/710965/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سندرم بی‌تصمیمی و تناقض‌گویی در نهاد‌های تصمیم‌گیر

کشف سرنخ‌هایی از شکل‌گیری منظومه شمسی در اجرام فرانپتونی

مراسم دسته روی شهدای خدمت در رامسر

تخصیص 33 هزار میلیارد تومان اعتبار با سفرهای دولت به مازندران

داستانک/ دعوای دو درخت

شفاف‌سازی پلیس درخصوص خبر درگیری خونین و قتل یک هوادار استقلال

قتل در گلوگاه، دستگیری قاتل در فیروزکوه

آری به اتفاق جهان می توان گرفت

چگونه از حمله میگرنی قبل از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

اعلام تاریخ جدید مرحله سوم رقابت های انتخابی تیم ملی کاراته

خواص باورنکردنی شیرین بیان برای پوست

قتل در گلوگاه؛ دستگیری قاتل در فیروزکوه

عزاداری مردم بابل در سوگ رئیس‌جمهور شهید

لایحه عفاف و حجاب به تایید هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است

هشدار تند معاون استاندار تهران: امروز مقابله با اتباع غیرمجاز مثل مقابله کردن در جنگ است

دل دوستان شکستی!

انتشار 2 کتاب گویا در توصیف شهید جمهور

«جنی ارپنبک» برنده جایزه ادبی «بوکر بین‌الملل» شد

قتل 3 برادر در مقابل چشمان پلیس در مازندران

پیشنهاد نام‌گذاری 12 آبان به‌نام روز بانه/ اجرای مطلوب طرح نور در استان کردستان

تاکید استاندار بر ضرورت پیوست فرهنگی و زیست محیطی در سرمایه‌گذاری سواحل مازندران

بهترین بازیکن نساجی مقابب استقلال چند پست داشت

سخنان دلنشین شمس لنگرودی در مورد زندگی

توقیف 27هزار لیتر سوخت قاچاق در مازندران

3000 نفر جامعه هدف طرح فرهنگی صعود در مازندران هستند

عملکرد موثر آزادی برابر استقلال با 10 کیلومتر دوندگی

تصاویر وحشتناک ریزش سنگ در جاده چالوس + فیلم | رییس پلیس راه: همچنان خطر ریزش سنگ در این جاده وجود دارد

اعزام زائران مازندران به حج تمتع از فردا

تصاویر وحشتناک ریزش سنگ در جاده چالوس

برای خاکسپاری تمام باغچه ها را به مادرم بسپارید

درگذشت مونا علی‌مددی در سکوت خبری

بازخوانی حماسه های دوران دفاع مقدس و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت با نگاه جهاد تبیین صورت پذیرد

چگونه می‌توان ماهیچه‌ها را با نور کنترل کرد؟

فعالیت 1200 کانون مساجد مازندران در «طرح صعود»

تأمین سوخت بیش از 264 پرواز در واحدهای سوخت‌گیری منطقه چالوس

جنبش امل: مرزهای جنوب لبنان نماد عزت ملی ماست

دستگیری زورگیران شهرری با شلیک تیر هوایی

ضرورت بازنگری طرح انتقال آب از غرب به شرق مازندران

جزئیات جدید از قتل هولناک 3 برادر بابلی در شلیک مرگبار

بخشی از کتاب خواندنی "انقلاب در شعر"

رباعی نویافته‌ای از عمر خیّام

مادر شهیدان والامقام «مجید و مسعود آبرومند» آسمانی شد

صدها ستاره‌ای که ناگهان ناپدید شدند؛ کجا رفتند؟

مترجم جوان ادبیات کودک و نوجوان درگذشت

سرنوشت تتلو چه می‌شود؛ زندان یا آزادی؟

نحوه خرید بسته اینترنت با گوشی

توقیف 76 دستگاه وسیله نقلیه متخلف در خرم‌آباد

انتقال بیت کوین به تراست ولت، آموزش 0 تا 100

کتابفروشی نشر و قلم در خرم‌آباد تعطیل شد

بررسی تهیه نانوالیاف پلیمری پاسخگو به نور توسط محققان دانشگاه صنعتی سهند