پیام مازند

آخرين مطالب

مقالات

شمیم بهشتی در استانداری مازندران

پیام مازند- امروز در آستانه سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) پیکر مطهر یک شهید گمنام پس از تشییع در شهر ساری در محوطه استانداری مازندران به خاک سپرده شد تا زینت بخش این مجموعه با شمیم بهشتی باشد.

بازگشت صف‌های طولانی به نانوایی‌های مازندران

پیام مازند-تشکیل صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های سنتی مازندران طی چند هفته گذشته در کنار بی نظمی در ساعات کار بعضی از نانوایی‌ها و گاهی موفق نشدن شهروندان برای تهیه نان مورد نیاز با وجود ایستادن در صف ، سبب گله‌مندی مردم شده است.

آخرین گام برای رسیدن به آشیانه خانگی نساجی مازندران

پیام مازند-تیم فوتبال نساجی مازندران با قدمت بیش از ۷۰ سال که در دوران شکوفایی صنعت نساجی استان به مدت چند دهه درسطح اول فوتبال کشورحضور داشت،همواره داشتن یک زمین فوتبال استاندارد ازآرزوی های دیرینه مردم به ویژه قائمشهری ها بوده است، آرزویی که با عزم جدی دولت سیزدهم در آستانه تحقق آن هستیم.

۱۰۰ کیلومتر تا آزادی خرمشهر/ رزمندگان با رشادت ایستادند

پیام مازند-یکی از حماسه سازان عملیات آزادسازی خرمشهر گفت: در این عملیات باید ۱۰۰ کیلومتر از مسیر را از اهواز تا خرمشهر پاکسازی می کردیم و با دشمن می جنگیدیم و این حرکت جانفشانی می طلبید.

مراسم سنتی ورف چال، رسمی کهن در مازندران

پیام مازند - صدا و سیما / مراسم سنتی-مذهبی ورف چال پس از دوسال وقفه در منطقه اسک وش لاریجان برگزار شد. ورف چال یا برف چال، یکی از ...

برچیدن سایه دلالان از شالیزارها/کشاورزان پای قرارداد آمدند

پیام مازند- روند روبه رشد کشت قراردادی برنج در مازندران آینده خوبی را برای شالیکاری رقم می‌زند چراکه دولت با خرید نقدی و تضمینی، سعی در حذف دلال و واسطه‌ها از سر شالیزارها دارد.

میراث فروشی به قیمت چهار چرخ

پیام مازند- چوب حراج به هویت جغرافیایی از طریق معاوضه اراضی بکر مازندران با خودرو اگر چه پدیده جدیدی نیست ، اما این روزها با کنار رفتن کرونا و رونق دوباره گردشگری بار دیگر به کسب و کاری داغ برای دلالان تبدیل شده است تا بیش از پیش این استان از گردشگری سالم فاصله گیرد.

تصفیه خانه نیروگاه زباله سوز نوشهر همچنان در پس ابهام

پیام مازند-چند ماهی است که از فعالیت نیروگاه زباله سوز نوشهر به صورت رسمی می گذرد. هرچند هنوز این نیروگاه نتوانسته مطابق برآوردها و انتظارات عملکرد داشته باشد اما علیرغم تلاش های انجام شده در خصوص رفع مشکل تامین آب نیروگاه زباله سوز، بخش تصفیه شیرابه که از مهمترین موضوعات و از ضروریات این مجموعه است راه اندازی نشده و کماکان مشکلات لاینحل باقی مانده است.

زبان مازندرانی در مسلخ مسخ

پیام مازند-پژوهشگران زبان مازندرانی و زبان‌شناسان کشوری بر این اعتقادند که زبان تبری که امروزه با عنوان زبان مازندرانی شناخته می‌شود در سراشیبی نابودی قرار گرفته است و اگر تلاش برنامه‌ریزی شده ، جمعی و جدی برای توقف این روند انجام نشود حداکثر عمر باقی‌مانده برای این زبان ۵۰ سال دیگر است.

حکایت باران‌های گِلی در مازندران

پیام مازند-این روزها حتما بعد از بارندگی متوجه نشستن خاک بر روی شیشه خودروها و اجسام در مازندران شده اید، گویا از آسمان باران گِل باریده باشد. حتما این سوال برای شما پیش آمده است این ذرات خاک ناشی از چیست؟

بلند مرتبه سازی در مازندران؛ بایدها و نبایدها

پیام مازند-برج‌سازی و بلند مرتبه‌سازی که به نظر می‌رسد شیوه اجتناب‌ناپذیری در توسعه شهری مازندران است در زمانی تجویز شده که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با وجود مفید بودن، به دلیل فقدان برخورداری از برخی پیش نیازها اقدامی شتاب‌زده محسوب می‌شود و ممکن است پیامدهای جبران‌ناپذیری تحمیل کند.

فعالان اقتصادی در استانها از لزوم بازنگری در سیاست‌های ارزی می‌گویند

پیام مازند- چهارسال کافی بود تا آثار زیانبار دلار ۴۲۰۰ تومانی روشن شود؛ در این سال‌ها برخی واردکنندگان به اندازه کل مردم ایران از یارانه ارزی برخوردار شدند و بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از مزایای آن بی نصیب ماندند؛ اما حالا اصلاح نظام ارزی خواست تصمیم گیران و فعالان اقتصادی است

حاشیه نشینانی که دعاگوی بسیجیان هستند/ نبض زندگی در محله حسینی

پیام مازند- محله‌ای در بابل در سایه کارهای جهادی بروبچه‌های گمنام و بسیجی رنگ و بوی زندگی گرفته و به محله حسینی شهره شده است و ساکنان همیشه دعاگوی سپاه برای هویت بخشی به این منطقه هستند.

نسخه هایی برای رهایی مازندران از چالش خشکسالی و بی آبی

پیام مازند- آب‌های فراوانی با گذر از نهرها و رودها مستقیم به دریا می‌ریزد تامازندران هم به چالش بی آبی دعوت شود از این رو تکمیل سد و روش های آبیاری نوین یکی از راهکارهای رهایی از خشکسالی است.

رامسر ؛ جهان‌شهر بی‌هویت

پیام مازند- نام رامسر در حالی بیشتر از نیم قرن به واسطه اولین کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از تالاب‌ها و حدود دو دهه به خاطر تاسیس مرکز منطقه‌ای غرب آسیا در دنیا مطرح است که هیچ نشانه ای از جهان‌شهر بودن در آن به چشم نمی‌خورد.

وقتی پلنگ گفت، تفنگت را زمین بگذار!

پیام مازند - خبرآنلاین / ناصر مردانی- نامه یک پلنگ به آدم ها بعد از شلیک مرگبار به پلنگی سرگردان در خیابان های قائم شهر. ما پلنگ ها ...

روایت آنانی که ماه‌هاست احیا گرفته‌اند

پیام مازند- - نوای "الغوث الغوث" کادر درمان، آنانی که ماه‌هاست برای احیاء بیماران کرونایی در تلاش بودند در نوزدهمین شب از ماه مبارک رمضان و در شب ضربت خوردن مولای متقیان امام علی (ع) تا عرش‌ها رفت و این بندگان ناب خداوند ضمن طلب بخشش از درگاه ایزدمنان برای سلامتی بیماران دعا کردند

جزئیات تازه از مالک پتروشیمی میانکاله

پیام مازند - روز نو / با توجه به آن حالا این سئوال در ذهن کاربران رسانه‌های اجتماعی مطرح می‌شود که در پشت پرده احداث پروژه پتروشیمی ...

صَنعتِ اَصیلِ صَدرنشین؛ گزارشی درباره تکریم صنایع‌دستی

پیام مازند- هر محفل و مجلسی که در سفرهای استانی دولت شکل می‌گیرد آنچه بیش از همه در طراحی و فضاسازی جلوه‌گری و خودنمایی می‌کند هنر ناب ایرانی است، آثاری از جنس هنر سنتی و صنایع‌دستی.

شَطون کتوک و شستِک ؛ آداب خاطره انگیز مازندرانی ها در رمضان

پیام مازند- روزه‌داری در برگ برگ تاریخ مازندران با رسوم متفاوت و شیرینی همراه بود؛ رسومی که هرچند پاره ای از آنها به صورت جسته گریخته اجرا می شود ، اما برخی از آنها آنچنان در گذر زمانه رنگ باخته و به فراموشی سپرده شده‌اند که بجز سالخوردگان و پژوهشگران فرهنگ از آن چیزی نمی‌دانند.

حلقه‌های زنجیره نگرانی بابت پیامدهای ساخت سد فینسک

پیام مازند- پرواز ریزگردها در آسمان مازندران، کمبود آب در مخزن سد شهید رجایی و نگرانی کشاورزان برای فصل کشاورزی جدید، اعتراض علنی نماینده مازندران در مجلس خبرگان و اعلام توقف موقت ساخت سد فنیسک توسط نماینده ساری بار دیگر این سد را در کانون توجه مخالفان این پروژه قرار داده است.

حقایق پشت پرده و رازهای سر به‌مُهر «پترومیانکاله»

پیام مازند- در حالی که با دستور مراجع دولتی و قضایی، اجرای پروژه پتروشیمی امیرآباد ‏مازندران موسوم به پتروشیمی میانکاله، متوقف و منوط به مطالعات کارشناسی و دریافت مجوزهای زیست‌محیطی شده است اما، شواهد از رایزنی‌های پشت پرده ذینفعان بر سر آغاز مجدد طرح و ادامه فعالیت پتروشیمی خبر می‌دهد.

ماراتن ۳۰ روزه پتروشیمی و محیط زیست در میانکاله

پیام مازند- در حالی که بیش از یک ماه از کلنگ زنی پروژه پر سر و صدای پتروشیمی میانکاله توسط وزیر کشور می‌گذرد، از روز گذشته (۲۳ فروردین ماه) با حکم دادستانی اجرای عملیات احداث این کارخانه متوقف شده و ادامه فعالیت منوط به صدور مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است.

مبارزه با جنگل‌خواری در مازندران از حرف تا عمل

پیام مازند-تخریب جنگل و منابع طبیعی بحث روز کشور است و هر روز گوشه ای از جنگل ها نابود می شود، در این میان دولت سیزدهم عزم خود را جزم کرده تا مانع از نابودی افسارگسیخته و پیشرونده جنگل ها شود. اما کارشناسان منابع طبیعی معتقدند موضوع جنگل به سادگی موضوع دریا قابل رفع تصرف نیست و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری نیازمند حمایت و توجه ویژه است.

خشکسالی در کمین مزارع و کابوس مرگ ماهی ها/ مادر دریا بیمار است

پیام مازند - محمودآباد- ورود آلاینده ها و پساب های صنعتی از طریق رودخانه خطر خشکی را در ۱۷ هزار هکتار از مزارع محمودآباد تشدید کرد و ۱۸ مرکز پرورش ماهی نیز کابوس مرگ می بینند.

انتظار پایان صیادی در مازندران

پیام مازند-صیادان مازندران صبح امروز در پانزدهمین روز فروردین در حالی تورهایشان را برای صید ماهیان استخوانی در دریای خزر پهن کرده‌اند که طبق برنامه زمان‌بندی اعلام شده غروب امروز زنگ پایان فصل صید نواخته می‌شود مگر این که سازمان شیلات درخواستشان را اجابت و مهلت را تمدید کند.

سیزده هیرکانی مازندران؛ بی‌نظیر اما حساس

پیام مازند-هیچ نقطه‌ای مانند جنگل نمی‌تواند روز جشن باستانی «سیزده به‌در» یا روز طبیعت ایرانی‌ها را مسرور کند و در این میان مازندران با وسعت بزرگ هیرکانی‌اش، میزبانی بی نظیر و دلنشین برای سفره پایانی نوروز خواهد بود که البته همواره با سهل انگاری‌ها زخم‌های عمیقی بر می‌دارد.

سایه سنگین نابسامانی بر زیبایی‌های ساحل چپکرود دریای مازندران

پیام مازند-مستقر نبودن نیروهای ناجی غریق، اورژانس و هلال احمر و همچنین سلب آسایش گردشگران با تردد بی‌پروای خودروهای سواری در ساحل، انباشت زباله و نداشتن جاده دسترسی و ورودی مناسب از جمله مشکلاتی است که این روزها مسافران نوروزی و بومیان در منطقه ساحلی چپکرود شهرستان جویبار با آن مواجه هستند.

صنایع دستی مازندران؛ سوغات نوروزی

پیام مازند- سوغات و صنایع دستی متنوعی در مازندران تولید و بخشی از آن به عنوان چشم روشنی و نوبرانه به مسافران نوروزی داده می‌شود.

گردشگری ریلی؛ از سه خط طلا تا ورسک

پیام مازند-مسیر ریلی شمال از جاذبه‌های دیدنی گردشگری در شمال ایران است و شنیدن سوت قطارهای محلی در این مناطق در نوروز برای گردشگران دلپذیر است.

روستاگردی؛ مقصد جدید گردشگری نوروزی در مازندران

پیام مازند - ساری - روستاها مقصد جدید و نو گردشگری در مازندران به شمار می‌روند و مسافران زیادی در ایام تعطیلات به ویژه نوروز برای روستا گردی به استان سفر می‌کنند.

روستاهای مازندران؛ مقصدهای متفاوت گردشگری

پیام مازند-روستاهای مازندران جاذبه‌های مهم گردشگری این استان هستند که طی سال‌های اخیر به دلیل نبود ضوابط حفظ بافت بسیاری از آن‌ها اکنون سیمایی غیر روستایی دارند، اما هنوز در مازندران می‌توانید به روستاهایی سفر کنید که ماهیت روستا بودن‌شان را حفظ کرده‌اند.

کارنامه سیاه کرونا در مازندرانِ ۱۴۰۰ کارنامه سیاه کرونا در مازندرانِ ۱۴۰۰

پیام مازند-مازندران در سال ۱۴۰۰ مانند سال ۱۳۹۹ سه موج کرونایی را پشت‌سر گذاشت که مهیب‌ترین‌شان موج پنجم در مرداد بود ؛ موجی که بیش از یک‌هزار قربانی بر جای گذاشت و خانواده‌های بسیاری را داغ‌دار کرد.

دنبال آب "کارست" نرویم؛ مصرف را بهینه کنیم/خشک‌شدن کوهرنگ بعد از زاینده‌رود!

پیام مازند-رییس کرسی یونسکو در بازیافت آب تاکید کزد: ما به جای رفتن به سراغ آب‌های ژرف و منابع آبی جدید که اثرات محیط زیستی زیادی به همراه دارند، بر توسعه فناوری در حوزه آب و ارتقای بهره وری متمرکز شویم.

فرش قرمز عروس شهرهای ایران برای گردشگران بهاری

پیام مازند - رامسر- شهر هزارجاذبه و عروس گردشگری ایران زمین با داشتن مناظر بکر و رویایی، چشمه‌های آب معدنی، آثار تاریخی و گردشگری برای مسافران بهاری فرش قرمز پهن کرده است.

مازندران در رویای شهر و خانه هوشمند/ ضرورت ایجاد مارینای ساحلی

پیام مازند- به رغم بالابودن ضریب نفوذ اینترنت و زیرساخت‌های مورد نیاز، همچنان سیستم مدیریت شهری مازندران سنتی و متکی بر داده‌های قدیمی بوده و ایجاد شهر هوشمند به رویا تبدیل شده است

ساير مطالب

هیرکان نفس می کشد/ پایان جنگل خواری و کوه خواری

کابوس چهارشنبه آخر سال در مازندران/ مصدومیت 700 نفر طی 10 سال

پیشروی به سمت مهار کرونا؛ رنگ کرونایی مازندران زردتر شد

اقتصاد لب آبی در مازندران؛ اسکله های ساحلی قلیانسرا شدند

حاشیه جاده‌های مازندران در محاصره زباله

تعطیلی تصفیه‌خانه تنکابن و تکرار رهاسازی فاضلاب خانگی در طبیعت

تک درنای سیبری از مازندران پرکشید

تابلو به‌دستان اجاره دهنده ویلا ، زشتی عیان گردشگری رامسر

مشکل 4000 صیاد مازندران؛ تورها خالی و دست‌ها خالی‌تر

زباله‌های سرگردان در طبیعت چهاردانگه ساری

استاندارد دوگانه غربی ها در جنگ و خونریزی

برنج شمال در سودای برندسازی می سوزد/ دست پشت پرده در بازار برنج

کلید رونق 180 کارخانه ورشکسته مازندران در دست دولت

تبدیل دانش به مهارت؛ فرمول مهم اشتغال‌زایی در مازندران

هایگاشن؛ نیم قرن همسایگی ارامنه با مردم نور و رویان

تَرَک کوهستان، ساخت باند دوم هراز را تسریع می‌کند؟

بحران، بیخ گوش ناوگان حمل و نقل عمومی مازندران

بلوای کیوی ، پایانی بر تجارت سنتی

وقتی خالق ارباب حلقه‌ها با تبر دنبال همسایه‌اش می‌دوید

ترک ورشکستگی بر عمارت شهرداری ساری

زنگ پایان چادرشب‌بافی و نمدمالی در رامسر

فرشته ها زیر باران آمدند/ خیز لشکر سلیمانی در مازندران

ناکامی دوگانه‌سوز کردن نانوایی‌های مازندران ؛ سریال تکراری 10 ساله

ازدحام جمعیت در مراکز پزشکی مازندران با اجرای طرح نسخه الکترونیک

انتقام سخت؛ وعده تخلف ناپذیر

پرخاشگری، تصمیمات لحظه‌ای و قتل آنی؛ ریشه کار کجاست؟

یاران حاج قاسم از راه رسیدند؛ شمیم عطر شهید در فاطمیه

سردی رویداد پایتخت گردشگری اکو در پایتخت ایران

پل تاریخی محمدحسن‌خان بابل زیرضرب خودروهای سنگین

داستان برگشت سریالی محصولات کشاورزی چیست؟

پول کثیف، سنگی میان چرخ دنده‌های اقتصادی

احیای آسیابانی سنتی در آسیاب آبی دینه‌سر ساری

کیمیایی که به تاراج می رود؛ فرسایش 20 درصدی خاک در مازندران

زمین‌هایی که طلای سفید تولید می‌کنند

پیش‌فروش منظر قلعه تاریخی مارکوه رامسر برای بلندمرتبه‌سازی

غیبت ماهیان دریایی از سفره یلدایی مازندرانی‌ها

روزنامه دولت: برای تامین پول یارانه،هر کسی هر تراکنشی انجام می دهد بلافاصله مالیاتش را بصورت خودکاربگیرید و بریزید به حساب دولت

شاهراهی که مسیر تحریف حقایق جنگ را مسدود می کند

کشتار قوهای سرخرود؛ یک ادعا و چند ابهام

گردشگری ایران در خشک‌سالی است/ سواحل را از بین نبریم

با سگ‌های ولگرد چه برخوردی باید کرد؟

دو روی سکه ساخت اسکله‌های گردشگری مازندران

سدهای مازندران تشنه و چشم به آسمان/ خشکسالی نزدیک است

چرا مخاطرات طبیعی دست از سر مازندران بر نمی‌دارد؟

گرانی نُقل بازارهای مازندران/ حلقه های درهم تنیده دلالی وسوداگری

کرونا حاضر و دانش آموزان غایب/ کووید به مشق مدارس رسید

«چشمه روزیه» آیینه عبرت فینسک

«چشمه روزیه» آیینه عبرت فینسک

چشم طمع دلالان به اراضی شهرک‌های صنعتی مازندران

آرامش تاریخی کلارود بابل در معرض خطر

افزایش قیمت برنج مازندران روی موج چهارم

هرازی ها یک دهه چشم انتظار ساخت جاده 11 کیلومتری

بلاتکلیفی تاریخ مازندران

زیباترین جاده ایران 88 ساله شد

دور زدن مسؤولان از دوربرگردان «کلوده» جاده آمل به محمودآباد

نگاه پادگانی آموزش را نمیتوان با پول برگرداند / ایست قلبی، خودکشی و افسردگی سهم رزیدنت از آموزش

روایت چاله چوله‌های شهری از زبان یک معلول ویلچری/ چاله‌های که چاه می‌شود

تخریب بنای قدیمی‌ترین هتل بابلسر و واکنش منفی مردم

مهمات و گنجینه‌های داعش مانع بازساری موصل شده است

آرزوی ایرانی‌ها برای چاپ پول/ بانک انگلیسی که دمار از روزگار مردم در آورد

جریمه 20 هزارتومانی گران‌فروشی مواد غذایی بازدارنده نیست

داستان «تقسیم آب و کم‌آبی» و ماجرای اصفهان

حسرت 10ساله معلمان، پول نشد

تحدید نسل| گَردِ پیری بر سر مازندران/ کسب رتبه 30 کشور در فرزندآوری‌/ طرح فرزند کمتر ‌خائنانه بود

داستان تکراری زباله‌های ساحل محمود آباد/ وسعت اظهار تاسف‌ها به اندازه اراده‌ها نیست

قصه تلخ پارکی که لالِه / لطفاً محمودآباد را به عقب برگردانید

5 مکان کلیدی؛ آینه را در کجای خانه نصب کنیم؟

دختران به یک عکس اعتماد می‌کردند

چرا محیط زیست مازندران آسیب‌پذیر است؟

دخترکی که 8 هزار کیلومتر سفر کرد تا کودکان پناهجو فراموش نشوند

مدیریت منابع آبی؛ از شمال تا جنوب!

سیلاب ها داستان این روزهای مازندران!

گلایه و سردرگمی مردم مازندران از اجرای ناقص نسخه الکترونیک

مطالبه بانوان شهر نور برای ایجاد پارک اختصاصی

گران‌فروشی ، مهم‌ترین تخلف صنفی در مازندران

پسماند در مازندران ؛ مشکلی برای تمامی فصول

مازندران روی گسل دیابت؛ هشدار بیماری خاموش قرن

داستان پرحواشی کشتارگاه نور تمامی ندارد!

نهاده‌ها در انبارها می‌پوسد

اخبار کرونایی و چهره مخدوش شده روان جامعه

تَبِ رومی

ملاقات با امام زمان (عج) یا انتفاع؟ / چرا بهره ما از ولایت امام کم است؟

سد لفور؛ نگینی در آغوش جنگل

گرد فراموشی بر مناسک و فرهنگ بومی در مازندران

اصابت بلای آسمانی بر سر توهین‌کننده به مدافعان حرم!

روایت تسنیم از یک بام و دو هوای شورای شهر زیرآب؛ سربرگی که حاشیه‌ساز شد

کشتارگاه نور؛ خطری که باید جدی گرفت!