پیام مازند
افزایش ظرفیت صادرات مصالح ساختمانی به روسیه تا 5 میلیارد دلار
جمعه 14 مرداد 1401 - 1:32:28 PM
فارس
پیام مازند -   معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در سفر به مازندران گفت: ظرفیت ‏صادرات مصالح ساختمانی مانند کاشی، سرامیک، سیمان و گچ از ایران به کشور روسیه از 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار افزایش پیدا ‏کرده است.
مهدی صفری، در سفر امروز، پنجشنبه، به مازندران و در نشست با ‏حضور استاندار مازندران و جمعی از صادرکنندگان و مدیران دستگاه‌ های اجرایی با اعلام خبر فوق، از افزایش نیاز روسیه به مصالح ساختمانی یاد کرد و گفت: با رایزنی های انجام ‏شده ظرفیت افزایش صادرات مصالح ساختمانی مانند کاشی، سرامیک، سیمان و گچ به این کشور ‏فراهم شده است.

وی افزود: مسئولان مازندران با توجه به ظرفیت های این استان در تولید مصالح ‏ساختمانی و پیگیری های وزارت امور خارجه در این حوزه، نسبت به فراهم کردن مقدمات افزایش ‏صادرات این نوع از اقلام به کشورهای روسیه، ازبکستان و قزاقستان خود را آماده کنند.
در ادامه استاندار مازندران با بیان اینکه در اجلاس اکو گفت و گوهایی با سفرای ‏خارجی کشورهای عضو اکو داشتیم و بازدید از برخی مراکز اقتصادی مازندران موجبات خرسندی و ‏رضایت مندی سفرا را فراهم آورد خاطرنشان کرد: زمینه برای انجام تبادلات اقتصادی اعضای اکو و استان فراهم است و ‏ایجاد کریدور تجاری در مازندران فرصتی ارزشمند برای تبدیل استان به مراکز صادرات محصولات و ‏تولیدات داخلی به کشورهای حوزه دریای خزر است.‏
سید محمود حسینی پور نوری، با بیان اینکه در گذشته اولین بندر ‏منطقه دریای خزر در مازندران اینجاد شد و اینجا کریدور اصلی تجارت پنبه بود گفت: یکی از مهمترین ظرفیت های کشور در حوزه کشور های ‏cis‏ است و به نوعی کریدور ‏شمال و جنوب ما را مازندران می تواند به نحو شایسته ای مدیریت کند.
وی در ادامه با تاکید بر جایگاه ویژه بنادر شمالی کشور شامل امیرآباد،‌ نوشهر و فریدونکنار در رونق کریدور اقتصادی کشور گفت: با این حال بهره گیری کامل از این بنادر نمی شود درحالی که ‏بسیاری از کشورهای منطقه خواستار رونق فعالیت این بنادر هستند و استفاده از آنها کاهش زمان و هزینه را به ‏همراه دارد.
استاندار با تاکید بر اینکه بیشترین سهم صادرات استان به مرکبات اختصاص دارد گفت: مجموعه های ‏خصوصی تلاش کردند که با رعایت استاندارهای بین المللی به خصوص در زمینه بهداشت در حوزه صادرات وارد شوند و به صادرات کالا به سایر کشورها اقدام کنند که شرکت روماک مازندران از جمله این شرکت ها محسوب می شود.
وی در پایان روسیه را یکی از علاقه مندان ترانزیت کالا از مازندران برشمرد و افزود: رونق اقتصادی، توسعه گردشگری، صادرات محصولات کشاورزی، تجارت و ‏بازرگانی و صنایع تبدیلی از جمله محورهای ارزشمند برای همکاری بین استان مازندران با ‏کشورهای منطقه است.
انتهای پیام

http://www.Mazan-Online.ir/Fa/News/263166/افزایش-ظرفیت-صادرات-مصالح-ساختمانی-به-روسیه-تا-5-میلیارد-دلار
بستن   چاپ