پیام مازند
برگزاری کارگاه آموزشی معماری مازندرانی در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 11:25:11
پیام مازند -

پیام مازند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مازندران، معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: نخستین کارگاه آموزشی با عنوان خلط معماری در ناحیه هیرکانی و معماری بومی استان مازندران امروز در نخستین روز از آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران توسط موسسه آموزشی سپنتا روژان مامطیر در پاویون مازندران برگزار می‌شود.
مهدی اسحاقی از تغییر سبک زندگی روستایی متاثر از معماری شهری، آسیب‌شناسی ارزش گردشگری در منطقه هیرکانی با معماری روستایی غیر بومی و فقدان سیاست‌های کنترلی در معماری مناطق محلی از جمله سرفصل‌هایی است که در این کارگاه آموزشی به بحث گذاشته می‌شود.
او هدف از انتخاب این موضوع برای برگزاری کارگاه آموزشی را تلاش برای آگاه‌سازی بیشتر نسبت به سرخوردگی و عدم رضایت جامعه محلی به دلیل تغییرات فرهنگی، معماری ناهمگون و نامتناسب با فرهنگ ایرانی و بومی و تخریب اکوسیستم مازندران از لحاظ فیزیکی و بصری برشمرد و تصریح کرد: حفظ معماری بومی و بافت سنتی استان به ویژه در روستا‌هایی که قابلیت گردشگری بیشتری دارد از ملزومات توسعه گردشگری شناخته می‌شود که می‌تواند به عنوان یک محصول گردشگری ارائه شود.
معاون گردشگری مازندران با بیان اینکه حفظ معماری بومی با آگاه کردن مردم به ویژه مالکان این بنا‌ها امکان‌پذیر است؛ یادآور شد: اگر بتوانیم شیوه اقتصادی کردن عناصر فرهنگی را به مردم آموزش دهیم، گام بزرگ و موثری برای حفظو پویایی این میراث‌فرهنگی برداشته‌ایم.
کارگاه آموزشی خلط معماری در ناحیه هیرکانی و معماری بومی استان مازندران امروز 23 بهمن ماه راس ساعت13 در پاویون مازندران برپا می‌شود.
غرفه مازندران در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته که در سالن شماره 7 محل دائمی نمایشگاه‌های تهران از 23 الی 26 بهمن ماه جاری برپا می‌شود میزبان علاقمندان خواهد بود.

http://www.Mazan-Online.ir/Fa/News/775942/برگزاری-کارگاه-آموزشی-معماری-مازندرانی-در-نمایشگاه-بین‌المللی-گردشگری
بستن   چاپ