پیام مازند

آخرين مطالب

مثبت زندگی ؛ پل ارتباطی برای بهتر زیستن مقالات

مثبت زندگی ؛ پل ارتباطی برای بهتر زیستن
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - مراکز مثبت زندگی یکی از طرح‌های دولت تدبیر و امید در حوزه ارائه خدمات به جامعه هدف بهزیستی است که در گام‌های نخستش نیازمند شناخته شدن و آگاهی‌سازی در مورد گستره و تسهیل خدمت رسانی و نیز حمایت خیرین است.

به گزارش ایرنا ، فعالیت مراکز مثبت زندگی بهمن ماه امسال در سراسر کشور عملیاتی شد. از مجموع 2 هزار و 400 مرکز مثبت زندگی 117 مرکز سهم استان مازندران بود که در مناطق شهری و روستایی استان فعال شده است.
مراکز مثبت زندگی ، مراکزی غیر دولتی هستند که بر اساس بند 4 ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ، پروانه فعالیت دریافت می کنند و مجموعه ای از خدمات سطح یک سازمان بهزیستی را در بستر فناوری اطلاعات ارائه می دهند. شاخصه مهم این خدمات در راستای بهتر زیستن آحاد جامعه بخصوص جامعه هدف بهزیستی تعریف می شود که برای آن نام «+زندگی» انتخاب شد.
اما خدمات سطح یک به معنای خدماتی محدود نیست ، زیرا این مراکز در تعریف اداری خود 22 نوع خدمات را برای جامعه هدف ارائه خواهند داد که شامل «ثبت درخواست فرزندخواندگی و تشکیل پرونده اولیه ، ثبت درخواست و تشکیل پرونده و پاسخگویی به مراجعین ،‌ مصاحبه اولیه ، اخذ و بررسی مدارک ، بازدید منزل، تحلیل، تشخیص و تعیین اولویت‏ های نیاز مددجو و ارائه پیشنهاد برنامه کمکی، ارجاع درخواست ‏های جامعه هدف اعم از مالی و معرفی نامه، پیگیری امور مددکاری خانوار، ارجاع به مراکز سطح بالاتر و سایر دستگاه ‏ها، نیازسنجی و داشته سنجی محلی، شناسایی داوطلبین، خیرین و معتمدین محلی و حمایت طلبی» است.
همچنین این مراکز مسئولیت شناسایی، بررسی و تحلیل وضعیت اجتماعی محله،‌ تسهیل گری و تشکیل تیم محله و اقدامات اجتماع محور ، شناسایی فعال جامعه هدف، ارائه آموزش ‏های تشکیل و تحکیم خانواده، آموزش ‏های مهارت ‏های زندگی و پیشگیری از آسیب ‏های اجتماعی، آگاه سازی برای پیشگیری از معلولیت ‏ها، غربالگری سطح یک پیشگیری از معلولیت ‏ها، ارجاع و پیگیری شامل: غربالگری بینایی، شنوایی، اختلالات ژنتیک، اتیسم و انجام استعلامات و پیگیری ‏های مورد نیاز جهت صدور و تمدید موافقت اصولی، پروانه تاسیس، پروانه فعالیت، پروانه مسئول فنی مراکز و موسسات غیر دولتی مندرج در بند‏های سیزده گانه ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت؛ اطلاع رسانی و معرفی خدمات سازمان، همکاری در اجرای طرح‏ ها و برنامه ‏های جدید سازمان، جلب مشارکت‏ های مردمی اعم از نقدی و غیر نقدی را نیز برعهده دارند.
مهم ترین مسئولیت و ویژگی مراکز مثبت زندگی حضور یک نهاد بهزیستی کوچک در محلات و نزدیکی به جامعه هدف است به طوری که هر مرکز مثبت زندگی باید فقط به پرونده های مربوط به جغرافیای محلی کوچک خود با حداکثر 450 فقره رسیدگی کند.
گذشته از تعریفات قانونی و مسئولیت های روی کاغذ، شناخت بهتر مراکز مثبت زندگی به عنوان نهادی نوپا در عرصه مسئولیت و خدمات اجتماعی برای جامعه هدف امری مهم است چرا که بسیاری از مسئولان و مددکاران این مراکز آگاهی کم و ناشناخته بودن مراکز مثبت زندگی در میان مددجویان را مهم ترین دغدغه خود می دانند.

پیام مازند


نیاز به شناخته شدن
کارشناس ارشد روانشناسی و مسئول یکی از مراکز مثبت زندگی شهر ساری در جریان تور رسانه ای بهزیستی که برای آشنایی با مراکز مثبت زندگی برگزار شد، گفت : متاسفانه مراکز مثبت زندگی با وجود خدماتی موثر و گسترده و اثر بخش از یک مشکل رنج می برند و آن هم عدم اعتماد برخی مددجویان به دلیل تازگی این مراکز و ناآشنایی است.
رضا امیری افزود : منظور از خدمات موثر مراکز مثبت زندگی این است که این مراکز فارغ از ساختار اداری و در واحدهای کوچک و نزدیک به جامعه هدف فعالیت می کنند و نه تنها می توانند هزینه مددجویان را برای ارائه خدمات کم کنند، بلکه توانایی بهتری برای بسیج خدمات و همچنین رسیدگی به نیازهای جامعه هدف به دلیل شرایط استقرار این مراکز دارند.
وی ادامه داد : نیاز کنونی مراکز مثبت زندگی توجه رسانه ای و آگاهی بخشی جامعه نسبت به این مراکز است که خدماتی رایگان و گسترده به جامعه هدف ارائه خواهند داد ، زیرا رسانه ها بیشترین تاثیر را در جهت دهی آگاهی مردم و همچنین مسیر مقابله با آسیب های اجتماعی و همچنین حمایت از اقشار آسیب‌پذیر دارند.

پیام مازند


کوچ بهزیستی از ادارات به محلات
این مسئول مرکز مثبت زندگی ماهیت این مراکز را همان بهزیستی کوچ شده در محلات توصیف کرد و ادامه داد: اختیارات و امکانات خوبی دولت و سازمان بهزیستی در اختیار مراکز مثبت زندگی قرار داده است که می تواند تحولی بزرگ در رسیدگی به نیازمندی ها و آسیب های اجتماعی در جامعه هدف بهزیستی داشته باشد. 
کارشناس روانشناسی مرکز مثبت زندگی همچنین به ارتباط بهتر خیرین با مددجویان بهزیستی و حمایت های مالی و معنوی آنان از سوی خیرین اشاره کرد و گفت: به دلیل قرارگیری این مراکز در دل محلات و دور بودن از ساختار اداری هم برای خیرین و هم مددجویان و جامعه هدف شرایط بسیار تسهیل شده است.
امیری همچنین به شیوه خدمات این مراکز اشاره کرد و گفت: تمامی خدمات مراکز مثبت زندگی بر بستر الکترونیک و مجازی قابل ارائه است و در این زمینه نیز تمامی زیرساخت های لازم برای مراکز تهیه شد.
وی از ارائه خدمات حضوری در این مراکز هم خبر داد و گفت : مددجویان برای دریافت خدمات مشاوره ای ، انجام کارهای اداری و ارائه نیازمندی ها می توانند به صورت حضوری به مراکز مراجعه کنند.
مسئول مرکز مثبت زندگی ساری همچنین به اعطای بسته های معیشتی در این مراکز برای جامعه هدف اشاره کرد و افزود : ما در این مراکز با حمایت خیرین و کمک خیرخواهان بسته های کمک معیشتی را فراهم و بین اقشار ضعیف در محلات بر اساس پرونده های تکلیفی بهزیستی توزیع کنیم.
فاز مثبت با حضور خیرین
یکی از مددکاران مرکز مثبت زندگی شهر ساری نیاز اصلی این مراکز را حضور جدی خیرین دانست و گفت : مراکز مثبت زندگی به صورت غیردولتی و برپایه توان مددکاران و خیرین فعالیت می کند و خدماتی رایگان نیز برای جامعه هدف ارائه می دهند که بالطبع هیچ درآمدزایی برای این مراکز وجود ندارد.
سید ساره تهامی افزود : از آنجایی که مشکلات جامعه هدف به خصوص در حوزه معیشتی ، تحصیلی و همچنین نیازهای حیاتی همچون پوشاک بسیار گسترده و عمیق است، همراهی قوی خیرین به عنوان مهم ترین نیاز مراکز مثبت زندگی احساس می شود.
وی با اشاره به فرا رسیدن نوروز و همچنین در پیش بودن ماه مبارک رمضان ، گفت : در حال حاضر مهم ترین نیاز ما بحث معیشت و پوشاک است تا جامعه هدف بهزیستی و اقشار آسیب پذیر نیز بتوانند در شادی نوروز با باقی مردم شریک باشند.
این مددکار همکاری خیرین با مرکزی را در آن فعالیت دارد مثبت توصیف کرد و افزود : اما نیازهای جامعه هدف بهزیستی بسیار عمیق و آسیب های آنان جدی است. 
نظارت آنلاین بر فعالیت مراکز
مدیرکل بهزیستی مازندران نیز در باره فعالیت مراکز مثبت زندگی به خبرنگار ایرنا گفت : با وجود مدیریت غیر دولتی و خصوصی این مراکز، اما تمامی فعالیت های آنان از جمله دریافت کمک های مالی و اهدایی و همچنین توزیع خدمات به صورت آنلاین، الکترونیکی و حضوری مورد ارزیابی قرار می گیرد تا منجر به هیچگونه انحرافی در آنها نشود.
فرزاد گوهردی افزود : خدماتی که در این مراکز ارائه می شود شامل بسته های معیشتی و کمک های مالی نیز خواهد بود و تمامی اینها باید در سامانه الکترونیکی مرکز مثبت ثبت و در اختیار بهزیستی قرار گیرد.
وی همچنین به فعالیت 117 مرکز در 22 شهرستان استان مازندران اشاره کرد و گفت : در حال حاضر 52 هزار و 650 مددجو به این مراکز معرفی و پرونده آنان در اختیار مراکز مثبت زندگی قرار گرفت تا خدمات دریافت کنند.
مدیرکل بهزیستی مازندران گسترش این مراکز را از برنامه های اصلی و اولویت های بهزیستی عنوان کرد و افزود : با توجه به شرایط اجتماعی کنونی بهزیستی باید به سمت بهره مندی از شرکای اجتماعی و ارائه خدمات در فضای نزدیک به آسیب اجتماعی حرکت کند.
گوهردهی بیشترین مرکز مثبت زندگی را مربوط به شهرستان بابل با 15 مرکز اعلام کرد و افزود که در حال حاضر 16 مرکز نیز در مناطق روستایی فعال شده است.
وی تردد آسان و سهولت دسترسی را مهم ترین ویژگی مراکز مثبت زندگی توصیف کرد و اظهار داشت : این مراکز فرصت مناسبی برای اشتغال به خصوص تحصیل کردگان در حوزه روانشناسی و مددکاری است و با راه اندازی هر مرکز حداقل پنج نفر مشغول به کار خواهند شد.
برچسب‌ها
ساری مستمری مددجویان دولت تدبیر و امید مازندران مراکز مثبت زندگی اداره کل بهزیستی استان مازندران

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/193365/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محدودیت‌های ترافیکی جاده‌های شمال در آخرین روز فروردین

حمله اسرائیل به جنوب سوریه

اعزام 15 هزار دانش‌آموز به اردوی راهیان‌نور و پیشرفت

تقویت احساس ارزش واقعی تولید برنج در زندگی کشاورزان مازندرانی

هوای صاف تا نیمه ابری در مازندران

جزییات پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور

جزئیات جدید از شنیده شدن صدای 3 انفجار در مرکز ایران

واکنش سپاه به آسیب نیروگاه اتمی اسرائیل

منشا صدای انفجار در تبریز مشخص شد

راهپیمایی مازندرانی‌ها در حمایت از مردم غزه و عملیات وعده صادق

اقامه نماز جمعه خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین شمسی فر

تردد روان خودرو‌ها در جاده های مواصلاتی مازندران

وزارت کشور عراق وقوع انفجار در این کشور را تکذیب کرد

شنیدن شدن صدای چندین انفجار در عراق و سوریه

شنیده شدن صدای انفجاری در استان بابل عراق

نساجی در خانه دوباره قرمز می‌پوشد

جراحت سنگین داور، بازداشت و حکم جلب؛ فرجام تلخ کشتی نونهالان

ضرب سکه طلا را ‌خیانت‌ به مملکت می‌دانیم

با ورود مستقیم کشاورزان به بورس برنج، دست سودجویان قطع می‌شود

وضعیت راه‌های کشور؛ترافیک نیمه سنگین در جاده چالوس و آزادراه تهران–پردیس

اجرای برنامه‌های شاد برای کودکان و نوجوانان خرم آبادی

کشاورزان مازندران به استقبال کشت زراعی جدید رفتند

برنامه‌ریزی ناسا برای تجدید قوای کاوشگر ستاره‌های نوترونی

نخستین نشای مکانیزه مازندران آغاز شد

افزایش 20 درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران

رهایی محکوم به قصاص از چوبه دار در مازندران

غایب بزرگ مقابل تراکتور: یک گلزن

دیدار مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت با خانواده شهدا در سمنان

شهدا بهترین الگو برای انسان در مسیر الله هستند

غیور مردان بوشهری در بِستر غیور زنان بوشهری شکوفا شدند

تغییر استاندار مازندران تکذیب شد

شتاب ساخت مسکن مازندران در دولت سیزدهم

جیب بارانه بگیران پر پول شد

زنجیره انسانی مازندرانی‌ها ‌در حمایت از عملیات وعده صادق

کشف انبار لوازم خانگی 12 میلیارد ریالی قاچاق در خرم آباد

شکل‌گیری زنجیره‌ علوی‌تباران در حمایت از عملیات وعده صادق

رشد هزار میلیاردی خروج سرمایه از بورس

مدیریت هوشمندنیاز اساسی مازندران در آموزش عالی

حمایت مردم اردبیل از اجرای طرح «نور» فراجا

تنبیه دانش‌آموز مرزن‌آبادی توسط معلم در حال پیگیری است

توت فرنگی جویبار در سبد میوه مناطق مختلف کشور

اولین نشای برنج در مازندران انجام شد

عزل معاون متخلف به‌دلیل تنبیه دانش‌آموز مرزن‌آبادی

شکل‌گیری زنجیره‌ علوی‌تباران در نوار ساحلی مازندران در حمایت از عملیات وعده صادق

شالیکاری در مازندران مکانیزه شود

قدردانی از زحمات نیروی انتظامی استان یزد

قدردانی نماینده ولی‌فقیه در استان از اجرای طرح نور

رد شایعات تغییر استاندار مازندران

(تصاویر) تشکیل زنجیره انسانی در ساحل مازندران

برگزاری جشن گلریزان، دست‌های ماندگار در نوشهر