پیام مازند

آخرين مطالب

محمدجواد لاریجانی:

علامه حسن زاده گاهی برای طرح یک بحث، تمام قرآن را تلاوت می‌کرد فرهنگي

علامه حسن زاده گاهی برای طرح یک بحث، تمام قرآن را تلاوت می‌کرد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - تهران- یکی از شاگردان علامه حسن زاده آملی گفت: گاهی علامه برای طرح یک بحث، تمام قرآن را تلاوت می‌کرد تا با تسلط بر همه آیات بتواند سخن بگوید.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، محمدجواد لاریجانی دوشنبه شب در آیین بزرگداشت مقام علمی و عملی مرحوم علامه حسن زاده آملی در مجموعه فرهنگی «سرچشمه» درباره شخصیت علمی به ویژه درباره ذوفنون بودن علامه و کتاب انه الحق گفت: مرحوم علامه این رساله را با استناد به آیه سیر آفاق و انفسی نوشت و گاهی برای این که بحثی را مطرح کند، یک بار تمام قرآن را تلاوت می کرد.
مدیر پژوهشگاه دانش های بنیادی اضافه کرد: علامه اعتقاد داشت علمای دین باید تصوری صحیح از جهان داشته باشند و لذا باید علومی همچون ریاضیات، فیزیک و نجوم را بیاموزند. 
وی افزود: علت علاقه حسن زاده به کتاب مجسطی بطلمیوس که درباره نجوم و محاسبات است، مثلثات کروی بود تا به مجسطی تسلط پیدا کند. همچنین کتاب تنجیم بطلمیوس در ذهن علامه به گونه ای تاثیر داشت که به ذهن علامه ساختار داده بود.
لاریجانی از علم النفس به عنوان مهمترین اثر حسن زاده یاد کرد و گفت: در فلسفه مدرن موضوع علم النفس اهمیت فراوانی دارد و تجرد نفس نیز از مهمترین مباحث علم النفس است که علامه به خوبی به آن پرداخته است.
شناسنامه معرفتی علامه را بشناسید
آیت الله هادی عباسی خراسانی دیگر شاگرد علامه حسن زاده نیز گفت: تبیین حالات علامه برای کسانی که می خواهند راه علامه را ادامه دهند و اهل سیر و سلوک شوند بسیار مفید است و اگر قرار باشد به حقیقت توحید برسیم باید به دنبال علامه برویم.
وی افزود: سفارش علامه حسن زاده در مرحله اول، انس با قرآن و تدبر در آیات الهی است و علامه سفارش می کردند که بر آیه 30 سوره فصلت مداومت داشته باشید که می فرماید ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه؛ یعنی کسانی که گفتند خدای ما الله است و بر آن استقامت ورزیدند فرشتگان بر آنان نازل می شوند.
این استاد اخلاق افزود: علامه بارها می فرمود «ایمان، استقامت و نزول فرشتگان» و اگر می خواهید علامه را بشناسید بدانید که این سفارش علامه است. 
وی تاکید کرد: اگر می خواهید علامه را بشناسید با قرآن و دعا انس بگیرید. علامه در مفاتیح خود نشانه هایی گذاشته بود که یکی از آنها دعای عشرات و یکی دیگر دعای کمیل بود.
این شاگرد علامه افزود: قبل از این که علامه در عالم برزخ قرار گیرد در واقع در برزخ بود. گاهی حالات روزهای بعد از انقلاب را پیش بینی می کرد و یک بار گفت که فردا صدام قم را بمباران خواهد کرد و فردای آن روز دیدیم که قم بمباران شد.
عباسی افزود: علامه مظهر سه انس بود. یکی انس با خدا که مظهر آن تهجد بود. دوم انس با خود که انسان را عارف می کند و سوم، انس با دیگران که نتیجه آن متخلق شدن انسان است.
در این مراسم علیرضا قزوه شاعر کشور نیز با بیان خاطراتی از دوران جوانی خود با علامه حسن زاده اشعاری را در وصف این دانشمند ذوفنون قرائت کرد.
آیت الله محمدعلی جاودان استاد اخلاق، حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و محمدباقر لاریجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم حضور داشتند و اجرای برنامه را نجم الدین شریعتی به عهده داشت. آیت الله حسن رمضانی و آیت الله سید یدالله یزدان پناه از دیگر شاگردان علامه حسن زاده به نکات اخلاقی و علمی مرحوم علامه پرداختند.

پیام مازند


علامه حسن‌زاده آملی در 1307 خورشیدی در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل دیده به جهان گشود. در شش سالگی به مکتب‌خانه رفت، علاقه وی به درس و قرآن تا اندازه ای بود که در خردسالی تمام قرآن را به خوبی یاد گرفت. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه روحانی (حوزه علمیه) را در محضر روحانیونی همچون؛ محمد آقا غروی، عزیزالله طبرسی، شیخ احمد اعتمادی، عبدالله اشراقی و ابوالقاسم رجایی فرا گرفت. سپس به تهران آمد و در مدارسی چون مبارک حاج ابوالفتح و مدرسه مبارک مروی به فراگیری دانش پرداخت و نزد حاج میرزا ابوالحسن شعرانی طهرانی در حدود 13 سال به تربیت و تعلیم پرداخت و فنونی را از قبیل علوم منقول، معقول، تفسیر، کتب قرائت و تجوید، کتب ریاضی و نجوم، تعلیم کتب مختلف و استخراج تقویم نجومی کسب کرد که تعلیمش چهار سال طول کشیده بود. حسن زاده آملی در 22 مهر 1342 خورشیدی به قم رفت و در آنجا تحصیلات حوزوی خود را به پایان رساند.
این عالم و فیلسوف برجسته و شهره جهان اسلام که به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز مسلط بود. آثار بسیاری در فلسفه، عرفان، ریاضی، نجوم، ادبیات فارسی و عربی دارد، همچنین برخی از مهم‌ترین آثار فلسفی و عرفانی چون اشارات، شفا و شرح فصوص الحکم را تصحیح کرده و بر آنها شرح و حاشیه نگاشته است. به باور حسن‌زاده آملی، فلسفه و عرفان اسلامی در مسیر واحدی است و دین، فلسفه و عرفان، با هم هماهنگ است. او ادعای یونانی‌بودن فلسفه اسلامی را نادرست می‌داند؛ به این دلیل که فیلسوفان مسلمان، اندیشه‌های فلاسفه پیش از اسلام را عمق بخشیده و پخته‌اند. به گفته یکی از شاگردان وی، حسن‌زاده بیشترین تأثیر را از ملاصدرا و ابن عربی گرفته است.
از جمله آثار فلسفی وی می توان به الاصول الحکمیه، الحجج البالغه علی تجرد النفس الناطقه، النور المتجلّی فی الظّهور الظّلّی، ترجمه و تعلیق الجمع بین الرّأیین، ترجمه و شرح سه نمط آخر اشارات، تصحیح و تعلیق شفا، تصحیح و تعلیق اشارات، تقدیم و تصحیح و تعلیق آغاز و انجام، تقدیم و تعلیق راسله اتحاد عاقل به معقول، دررالقلائد علی غررالفرائد، دروس اتحاد عاقل به معقول، رساله اعتقادات، رساله العمل الضابط فی الرّابطی و الرابط، رساله‌ای در اثبات عالم مثال، رساله جعل، رساله رؤیا، رساله مثل، رساله نفس الأمر و... اشاره کرد.
در حقیقت باید نگاشته‌های این عالم فرزانه را به پنج دسته: تألیف مستقل، شروح، حواشی و تعلیقات، تصحیح آثار دیگران و رسالات تقسیم کرد. یکی از نخستین آثار وی تصحیح و اعراب گذاری و تحشیه نصاب الصبیان است. ایشان همچنین علاوه بر این آثار، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی در قالب دیوانی از خود برجای گذاشته است.
علاوه بر تالیف و نگارش کتاب های گوناگون، وی حدود 17 سال به تدریس ریاضیات و هیات مشغول بود. حسن‌زاده پس از سکونت در قم، 14 دوره شرح منظومه، چهار دوره اشارات، یک دوره اسفار اربعه و چهار دوره شرح فصوص قیصری را تدریس کرده است. شرح تمهید و مصباح الانس نیز از جمله دیگر تدریس‌های او است.
سرانجام این عالم فرهیخته پس از سال‌ها مجاهدت علمی در سوم مهر 1400 خورشیدی در 93 سالگی و بر اثر نارسایی شدید قلبی دیده از جهان فروبست. پیکر آن عالم ربانی روز اربعین در شهرستان آمل تشییع و در ششم مهرماه در روستای ایرای لاریجان به خاک سپرده شد.
آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در پیامی نوشتند: این روحانی دانشمند و ذوفنون از جمله‌ی چهره‌های نادر و فاخری بود که نمونه‌های معدودی از آنان در هر دوره، چشم و دل آشنایان را می‌نوازد و توأماً دانش و معرفت و عقل و دل آنان را بهره‌مند می‌سازد. نوشته‌ها و منشأت این بزرگوار منبع پر فیضی برای دوستداران معارف و لطائف بوده و خواهد بود.
برچسب‌ها
حوزه علمیه مازندران حسن حسن زاده آملی اخلاق

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/234783/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مشاغل خانگی، راهی برای کاهش نرخ بیکاری

سقوط ادامه‌دار ارزش پول ترکیه/ ارزش لیر به پایین‌ترین میزان در تاریخ خود رسید

428 هزار گلدان گل از نوشهر به خارج از کشور صادر شد

افزایش شهرهای نارنجی کرونایی در مازندران

وبینار آشنایی با الکترونیک نوری برگزار می‌شود

درآمد میلیاردی سازمان لیگ از تبلیغات محیطی مبهم است/ پول باشگاه‌ها کجاست؟

هشدار بارش باران و برف در برخی استان‌ها

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصادی آسیا را کاهش داد

استقبال از رضا اکبرپور قهرمان کشتی آزاد پیشکسوتان جهان

خط و نشان آقای نماینده برای تولیدکنندگان داخلی/ کیفیت کالاها باید افزایش یابد

(تصاویر) کشتی سنتی لوچو در جویبار

کودک 9 ساله مشهدی 3 زندانی آزاد کرد

دومین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع‌دستی در خرم‌آباد برپا می‌شود

آزمایشگاه علوم شناختی در دانشگاه مازندران راه اندازی شد

بارش‌های پائیزی از فردا مهمان آسمان مازندران

قبل از صدور رای بیندیشید که سبب گسترش عدالت می‌شود یا ایجاد رانت؟

برگزاری 217 دوره آموزش در هلال احمر مازندران

ممنوعیت واردات و گرانی لوازم خانگی/ صنعت لوازم خانگی هم مثل خودروسازی می‌شود؟

محسنی‌اژه‌ای: قانونگذاری نباید به معنای ایجاد رانت و شکاف طبقاتی باشد

روایت محسنی اژه‌ ای از گزارش یک نهاد نظارتی درباره تخلفات یک قاضی: دلم به درد آمد

پیش‌بینی تداوم فشارهای تورمی بر اقتصاد جهان تا اواسط 2022

افزایش 11 درصدی تردد طی مهر ماه در مازندران

رویکرد پژوهشی در مدیریت شهری

امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه‌ها دارند

حواشی عجیب در لیگ والیبال؛ پیچ در کفپوش، فحاشی و پرتاب اشیا/ عدالت در ورامین رعایت شد؟

رئیس قوه قضاییه: امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه‌ها دارند

ادعای باشگاه هورسان رامسر: حضور هواداران رقیب در سالن والیبال با وجود ممنوعیت!

انتقاد بانکی‌ها به یک مصوبه!

پیروزی تیم فولادین ذوب آمل در دو دیدار

ارسال یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا به ایران از سوی کره جنوبی

کاهش 46 درصدی کیف قاپی در مازندران

اعلام برنامه مسابقات لیگ برتر فوتسال

کلاهبرداری و سرقت 500 میلیاردی متهم 24 ساله در مازندران

نقد و تحلیل فیلم‌های سینمایی در سینما پلانتاریوم گنبد مینا

کلاهبرداری 500میلیاردی متهم 24ساله

20میلیارد پول پرسپولیس در جیب کالدرون و دستیارش

حواشی عجیب در لیگ والیبال؛ پیچ در کفپوش، فحاشی و پرتاب اشیا

زمان نشست خبری سرمربیان پرسپولیس و نساجی مشخص شد

روسیه خواستار آزادسازی دارایی‌های بلوکه افغانستان شد

کشف 27 کیلوگرم موادمخدر در 2 شهرستان مازندران

زمان نشست خبری سرمربیان پرسپولیس و نساجی

هدف پلیمر کمک به پیشرفت دوومیدانی است

سالن ورزشی بعثت ولبال کلاردشت پس از بازسازی افتتاح شد

5 نکته کاربردی برای خرید ویلا در شمال

2 پیروزی نماینده آمل در آغاز لیگ برتر کشتی آزاد

صید 215 تنی ماهی استخوانی از دریای مازندران

اعلام زمان نشست خبری سرمربیان پرسپولیس و نساجی

برنامه هفته‌های هشتم و نهم لیگ برتر فوتسال اعلام شد

واکسیناسیون 28 هزار نفر در مراکز هلال احمر مازندران

دفاع ستاره محبوب استقلال از طارمی و حمله به اسکوچیچ