پیام مازند

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

یاران حاج قاسم از راه رسیدند؛ شمیم عطر شهید در فاطمیه مقالات

یاران حاج قاسم از راه رسیدند؛ شمیم عطر شهید در فاطمیه
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- مازندران دوباره به عطر شهید و شهادت معطر شد، یاران و سربازان دیروز حاج قاسم و آلاله‌های زهرایی آمدند تا روح تازه ای به کالبد شهر دمند و حال و هوای دل‌ها را نینوایی کنند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: مازندران از امروز میزبان شش آلاله گمنام دفاع مقدس است، آلاله‌هایی که پس از حدود 40 سال از گنج خانه‌های این سرزمین بیرون آمدند تا زنگار از دل‌ها بزداید و گوهری مان کنند.
مازندران بیش از 10 هزار و 400 شهید دوران دفاع مقدس و 42 شهید مدافع حرم تقدیم کرده است و بازخوانی خاطراتی از برخی این شهدای والامقام که روزگاری با سیدالشهدای مقاومت، حاج قاسم همرزم بودند، خواندنی است.
یادی از شهید مدافع حرم حسن رجایی فر
شهید حسن رجایی فر از جمله شهدای مدافع حرم مازندرانی است که حاج قاسم برای بازگشت پیکر مطهر او و دیگر همرزمانش که سال‌ها در خاک سوریه مانده بود، وعده داد و سرانجام فرمانده شهید به وعده اش عمل کرد، هرچند قبل از روز بازگشت یاران، خود آسمانی شده بود.
پیکر مطهر شهید مدافع حرم حسن رجایی فر سال قبل به همراه جمعی از همرزمانش پس از چهار سال به میهن بازگشت، وی در چهارم تیر ماه 1354 در یکی از روستاهای خوش آب و هوای کامی‌کلا از توابع بند پی غربی، شهر خشرودپی از شهرستان بابل و در پای کوه‌های سر به فلک کشیده البرز کودکی چشم به جهان گشود که نامش را از ارادت خاص خانواده متدین و مذهبی‌اش به خاندان بزرگ عصمت و طهارت، حسن نامیدند.
از همان اول کودکی صبر و زیبایی خلقش زبانزد اهل روستا بود. دوران کودکی‌اش تازه داشت شکل می‌گرفت که صدای تیر و ترکش و بوی شهید و شهادت از گوشه گوشه مملکت به گوش می‌رسید و تابوت‌هایی در همین حوالی و روستاهای همجوار بر روی دست مردم شریف و مؤمن تشییع می‌شد. با عشق و علاقه‌ای که به امام بزرگوار امت، آن پیر جماران داشت با ندای بسیج 20 میلیونی‌اش، از همان دوران کودکی به عضویت بسیج محله درآمد و طولی نکشید که عضو فعال بسیج و مسجد محله شد. گرچه به جبهه و جهاد بسیار علاقه‌مند بود اما سن کمش اجازه ورود به جبهه را به او نداده بود.

پیام مازند


دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را در همان روستا ومنطقه تا سطح دیپلم به پایان رساند و از آنجایی که به کارهای الکتریکی و برق علاقه داشت، مهارت خاصی در این زمینه کسب نمود. طوری که اکثر کار دستی‌های مدرسه‌اش را با وسایل برقی آماده و در این بخش جوایزی را هم کسب کرد. تحصیلات اولیه‌اش را در سال 73-1372 تا مقطع دیپلم علوم انسانی پیش برد و ادامه تحصیل را به وقتی دیگر انداخت و وارد بازار کار شد. دو سالی نگذشت که وارد خدمت مقدس سربازی شد و در همان سال اول خدمت سربازی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج تا زمان شهادت سه فرزند بود.
در امتداد خدمت مقدس سربازی، به سربازی دائمی نظام در آمد و در سال 1387 به عضویت پاسداری در سپاه متنعم شد. در سال 1382 در دانشگاه آزاد اسلامی در رشته مدیریت بازرگانی و در عرض 2 سال و نصفی لیسانس گرفت و با توجه به مشغله‌ای که داشت، برای ارشد ثبت نام و در سال‌های 93-92 در رشته مدیریت استراتژیک این رشته را به پایان رساند. هر زمان و مکان مأموریتی بود با جان و دل می‌پذیرفت و کارش را فقط و فقط برای رضای خدا انجام می‌داد و در دی ماه 1394 بود که برای اولین بار به مأموریت رزمی حقیقی یعنی پیکار با دشمنان زبون و کافران حربی ، دشمنان اسلام و به خصوص شیعه در کشور سوریه رفت. پس از 20 روز مبارزه از ناحیه کتف مجروح شد و ب
حسین جباری همرزم شهید مدافع حرم حسن رجایی با اشاره به خاطراتی از این شهید می‌گوید: از نیروهای مهندسی لشکر بود، کار آن روزمان خیلی سخت و سنگین بود، دیگر قوت و قدرتی برایمان نمانده بود، وقتی برگشتیم چادر، نیمه‌های شب بود صدای زمزمه‌ای در گوشم پیچید و دیدم حسن رجایی فر ایستاده روی سجاده و نماز شب می‌خواند.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه او کیلومترها از ما فاصله داشت و همیشه شب‌ها در سجاده در حال عبادت و قنوت بود، افزود: روح خستگی ناپذیری در او دمیده شده بود و سرسخت بود و به سختی‌ها تن می‌داد.
روح خستگی ناپذیری در او دمیده شده بود و سرسخت بود و به سختی‌ها تن می‌داد
وی ادامه داد: مقید و متدین بود و بعضی از روزهای هفته را روزه می‌گیرد و وقتی صحبت مأموریت شد، گفت: من می‌روم که شهید شویم، شهید حسن رجایی فر شجاع بود، مدیر و با تدبیر و کسی بود که خستگی را خسته کرده بود.
روح الله خناری دیگر همرزم شهید رجایی فر نیز به تقوای و اخلاص شهید رجایی فر اشاره کرد و گفت: در هفت تپه، شب‌ها حسن آقا در دل تاریکی شب برای عبادت و راز و نیاز می‌رفت، گویی به مقتل فرمانده گردان حمزه، حاج جعفر شیرسوار که در بمباران هفت تپه در زمان دفاع مقدس به شهادت رسید، می‌رود، و احساس می‌کنم در همان شب‌ها حواله عاشقی را صادر کردند و در همان شب‌های هفت تپه، در تاریکی‌هایی که بوی خون و خاطره و نیازهای عاشقانه می‌داد.
وی ادامه داد: شهید رجایی فر روحیات عجیبی داشت، صبح برای خرید وسایل کار و فنی به شهر می‌رفتیم و هیچ وقت از پول بیت المال برای کارهای شخصی خرج نمی‌کرد.
در خاطراتی که از همسر شهید مدافع حرم رجایی فر نقل شده آمده است: قبل از اعزام به سوریه به ما می‌گفت که برای اولین بار اربعین پیاده می‌رود کربلا. نگران بودم اما کم کم موقع رفتن که شد انگار راضی شدم و قانع شدم به اینکه به سوریه برود. خلاصه رفت و بعد از 20 روز گفت که دارد بر می‌گردد خیلی خوشحال شدم که فقط مجروح شده بود. 3 روز توی بیمارستان دمشق و 3 روز را تو بیمارستان بقیه الله تهران بستری بود.

پیام مازند


وقتی برگشت، گفتم چرا ترکش‌ها را از تنت بیرون نیاوردی؟ گفتم من اینجا برائت نوبت می‌گیرم تا ترکش‌ها را از تنت بیرون بیاوری. گفت نه نیازی نیست اینها که به من کاری ندارند، یکی سوغات حضرت زینب (سلام الله علیها) و یکی سوغات حضرت رقیه (سلام الله علیها) است. برای بار دوم که می‌خواست برود گفتم که کل سوغاتی را گرفتی، دیگر نیازی نیست بروی سوریه. در جوابم گفت: تا جان در بدن دارم از حرم دفاع می‌کنم.
14 فروردین 95 پس از رزم سنگین 22 روزه در مناطق عملیاتی حلب، خان طومان و دیگر مناطق عملیاتی سوریه مشغول رزم بود که در روز پنجشنبه 16 اردیبهشت ماه همان سال در عملیات ناجوانمردانه دشمن کافر، در حالی که نیروها در زمان نه صلح و نه جنگ بودن مورد هجوم همه جانبه از جمله حملات انتحاری دشمنان به ظاهر مسلمان احرارالشام ، جیش الفتح ، داعش و… قرار گرفتند که به همراه 14 لاله خونین بال استان همیشه لاله خیز مازندران در منطقه خان طومان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
مازندران میزبان شش شهید گمنام دفاع مقدس
امروز شش آلاله گمنام دفاع مقدس به مازندران برگشتند، آلاله‌هایی که در گذشته همرزم حاج قاسم بودند و در فاطمیه حال و هوای مازندران را نینوایی کردند. از میان آلاله مدافع حرم مازندران هنوز پیکر چند آلاله از جمله حاج رحیم کابلی فرمانده رشید نبرد خان طومان برنگشته است و مردم مازندران چشم به راه بازگشت این یار دیرین سردار دل‌ها هستند.
شهدای گمنام دفاع مقدس از امروز تا سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا ( س) در مناطق مختلف استان روی دستان مردم شهیدپرور تشییع و بدرقه می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/248534/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توجه به تبلیغ نوین در عرصه کنونی جنگ نرم ضروری است

توقیف ادوات برداشت کنندگان غیر مجاز شن و ماسه

وضعیت مناسب خزر برای فعالیت‌های دریایی

صید 10 هزار تن ماهی کیلکا در مازندران

مرگ 2 مازندرانی بر اثر گاز گرفتگی

کدام استان ها برف و باران می بارد؟

در مراسم گرامیداشت روز زن در کردستان عنوان شد: سرمشق قرار دادن حضرت زهرا (س) در زندگی زنان امروز، آنان را در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون می دارد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی تهران: زنان نقش مهمی در جامعه و اقتصاد کشور ایفا می کنند

زنگ خطر شیوع "امیکرون" در مازندران به صدا درآمد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: شرایط «به زیستن» باید برای سالمندان فراهم شود

قالیباف سالروز حماسه 6 بهمن شهر هزارسنگر را تبریک گفت

استاندار مازندران: حماسه ششم بهمن آمل سندی بر وفاداری ملت به آرمان‌های انقلاب است

محموله جدید واکسن آسترازنکا وارد تهران شد

افزودن چندین ردیف به لایحه بودجه شهرداری تهران برای برقی‌سازی وسایل نقلیه

بازدید شهردار منطقه ٧ از کارگاه‌های خطوط ٣ و 6 مترو

بهره‌مندی بیش از 700 شهروند منطقه 19 از خدمات رایگان مشاوره روانشناسی

شناسایی نقاط آبگیر در منطقه 2

رایزنی برای پرداخت تسهیلات بانکی به شرط پرداخت عوارض شهری/احصاء لیست بدهکاران دانه درشت عوارض

گرمخانه بانوان در منطقه 22 پذیرای افراد بی‌سرپناه است

بازگشت رنگ قرمز به نقشه کرونایی کشور

افزایش عجیب صادرات ماهیان سردآبی از مازندران

حریق 9 خودرو و مصدومیت 8 نفر به دلیل آتش‌سوزی گسترده در خیابان پاسدار گمنام

رنگ کرونایی چهار شهر مازندران در کمتر از 48 ساعت زرد شد

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه بوستان گفتگو

صبا؛ پیام رسان هنر نیاکان

جامعه دانشگاهی بدنبال محصول فناورانه در حوزه صنعت و کشاورزی باشند

تلاش مسئولان کشتی مازندران برای برگزاری جام‌های بین‌المللی

شهرداری توزیع عادلانه خدمت و کرامت را مدنظر داشته باشد

کولاک در انتظار البرز/خطر ریزش سنگ‌ و بهمن در جاده کرج_چالوس

سرپرست جدید مخابرات مازندران معرفی شد

اختتامیه جشنواره شعر آیینی در دانشگاه پیام نور کرمان

همایش بین الملی حماسه ششم بهمن آمل| بهاری شدن زمستان سال 60

مقاومت آمل مقاومت خرمشهر را در پی داشت

همایش بین‌المللی چهلمین سالروز حماسه مردم آمل برگزار شد

مقاومت مردم آمل در ششم بهمن برگرفته از مقاومت کربلا بود

استکبار جهانی بداند ما به هیچ وجه دست از مبارزه با کفر برنمی‌داریم

اصول نگهداری گیاه آپارتمانی شمعی

حماسه 6 بهمن نشان بصیرت مردم آمل است

همایش بین المللی حماسه 6 بهمن در آمل آغاز شد

از تکدی‌گری مدرن در آرامستان‌ها تا متکدیانی که نرخ تعیین می‌کنند/ 400 هزار تومان کاسبی فقط در 5 دقیقه!

قیمت بیت کوین امروز 5 بهمن‌ماه 1400+ جدول قیمت ارزهای دیجیتال

اردوگاه‌ ماده 42 در استان فارس راه‌اندازی شود/فارس نیازمند 3 دستگاه ایکس ری برای گلوگاه‌ها

رزرو هتل نوشهر با ارزان ترین قیمت، فلای تودی

تحصیل 28 هزار دانش‌آموز در مناطق محروم مازندران

شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی برای صنعت ساختمان تولید شد

رکورد 10ساله جوجه‌ریزی در مرغداری‌های مازندران شکسته شد/ شناسایی 485 مورد تخلف تعطیلی خودسرانه نانوایی‌ها

«تغییر اقلیم» در مازندران تهدیدی جدی است/ روزهای یخبندان هر سال کمتر از پارسال!

جلسه طرح اصلاح و کارآمدسازی نظام یارانه ای کشاورزی در بهشهر

فعالیت 735 هزار واحد دامی در ساری/ تولید سالانه 6500 تنی گوشت قرمز

برگزاری جام‌های بین‌المللی موحد و حبیبی در مازندران