پیام مازند

آخرين مطالب

خروج گلوگاه از بن بست نداشتن اِلمان و مبلمان شهری مناسب مقالات

خروج گلوگاه از بن بست نداشتن اِلمان و مبلمان شهری مناسب
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - گلوگاه به عنوان شهرستان ورودی به استان مازندران محسوب می شود که سال ها از نداشتن اِلمان ها و مبلمان شهری در ابتدای این شهر رنج می برد و در سفر استاندار به این شهرستان تدابیری برای حل این معضل شهری در نقطه ای که به عنوان گلوگاه استان به شمار می رود اتخاذ شد .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ورودی شرقی مازندران که با ورود به شهرستان گلوگاه آغاز می شود از داشتن نمادهایی در میادین و یا جاده های مواصلاتی این شهرستان بی بهره است در حالی که این شهرستان بدلیل موقعیت مکانی که دارد محل تلاقی و راه ارتباطی میان سه استان مازندران ، گلستان و سمنان به شمار می رود .
نگاهی به وضعیت میادین شهر گلوگاه همچون میدان 22 بهمن نشان می دهد هیچیک از آنها نمادی که معرف پیشینه ، تاریخ ، جاذبه گردشگری و یا شغل اهالی منطقه باشد دیده نمی شود در حالی که این شهرستان به دلیل اینکه بیشتر اهالی آن به شغل سخت و طاقت فرسای دکل بندی مشغول هستند خود این حرفه می تواند به عنوان نمادی برای معرفی این شهرستان مبدل شود ، یا اینکه این شهرستان مهد و کانون تولید انجیر در مازندران به شمار می رود که با تعبیه نمادی از این میوه می توان شهرستان را به مسافران و افرادی که از این محل عبور می کنند معرفی کرد.
این شهرستان برغم اینکه در مسیری واقع شده است که محل عبور و تردد خودروها به سمت مشهد مقدس می باشد اما نمادی از زائر امام رضا (ع) بودن هم در طول این مسیر دیده نمی شود و به نوعی شهر گلوگاه با بسیاری از موضوعاتی که با این منطقه عجین شده است و می تواند به نمادی برای آن معرفی آن تلقی شود بیگانه مانده است .
اِلمان هایی که در برخی نقاط یک شهر قرار می گیرد در واقع جزو شاخصه های آن شهر محسوب می شود به گونه ای که ذهن با برده شدن نام منطقه ناخودآگاه به دنبال شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه اِلمان مورد نظر را در خود تصویر سازی خواهد کرد .
این خصوصیت بویژه برای توریست ها و کسانی که کمتر به منطقه مورد نظر رفت و آمد می کنند اهمیت دارد چرا که در مسیر یابی و آدرس دهی صحیح برای پیدا کردن یک منطقه خاص شهری مشخصه و نماد خاص آن منطقه کمک می کند و چه بسا برگرفته از اتفاق یا تاریخچه ای خاص یا شغل اغلب اهالی منطقه و یا بواسطه قرار داشتن در مسیر مواصلاتی مهم باشد و به نکته ای خاص در آن محل اشاره کند و با تاریخچه ای عجین باشد.
یکی از اهداف المانها می تواند اطلاع رسانی و معرفی منطقه ای خاص به لحاظ تاریخی - جغرافیایی - فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه بوده و یا به اتفاق یا رویداد خاصی یا مشاغل افراد در منطقه اشاره کند که همه اینها در برقراری ارتباط بهتر مخاطبین و کسانی که به محل رفت و آمد دارند با منطقه مورد نظر موثر است.
اما ویژگی دیگر اینگونه نماد ها ایجاد یک فضای زیبای هنری در سطح شهر ها است که قسمت های مختلف شهر ها را از حالت یکنواختی و تکراری شدن خارج می کند و به هر بخش از شهر یک هویت و ویژگی خاص می بخشد و در کالبد شهر روح زندگی می دمد .
درحالی شرایط مبلمان شهری و نمادها در گلوگاه بدین شکل است که زمان بسیاری از شهر شدن آن می گذرد وتاریخ شهر شدن آن به دهه 30 بر می گردد آن زمانی که شاید بسیاری از مناطقی که اکنون شهر محسوب می شوند در تقسیمات کشوری به عنوان یک روستا محسوب می شدند و این عقب ماندگی فضاسازی شهری و مهجوریت گلوگاه می رفت که رنگ ماندگاری به خود بگیرد .
مدیران شهری گلوگاه ناچیز بودن درآمد و نیز نبود منابع درآمدی ثابت را عاملی می دانند که باعث شده تا نتوانند برای امور عمرانی این شهر هزینه کنند به طوری که حتی در ساخت یک نماد به شکل ماهی در ورودی شهر واقع در کمربندی در مسیر گلستان هم نتوانستند بعد از سال ها از پسِ هزینه آن برآیند و این پروژه نیز راکد باقی مانده است .
اکبر کلبادی نژاد شهروندی گلوگاهی که وضع مبلمان شهر و منظر زادگاه خود را نازیبا توصیف می کند و گفت : وضعیتی که خیابان ها و بخصوص ووردی این شهر دارد به دل ما که شهروندان این شهر هستیم چنگی به دل نمی زند تا برسد به اینکه بتواند مسافری را به خود جلب کند .
وی افزود : در حالی گلوگاه خالی از حضور مسافر و گردشگر است که این شهر در مسیر دو جاده مواصلاتی مهم استان های سمنان و گلستان قرار دارد و این توقع وجود دارد که شهر که می تواند محلی برای استقرار مسافران باشد چرا از این نظر محروم باقی مانده است .
این شهروند گلوگاهی گفت : بسیاری از دوستان و آشنایان که از استان های دیگر مهمان ما هستند همیشه برایشان این موضوع مطرح است شهری که در ورودی استان مازندران قرار دارد تا این حد محروم از این نمادها می باشد و نمادی متناسب با ویژگی های شهر و یا استان در آن قرار ندارد به طوری که فرد اصلا احساس نمی کند وارد استان دیگری شده است .

پیام مازند


دست خالی شهرداری گلوگاه از درآمدزایی
محدویت های ناشی از فقر منابع مالی در شهر گلوگاه باعث شده تا مدیریت شهری آن نتواند به مطالبات و خواسته های بحق شهروندانش آنچنان که باید وشاید جوابگو باشد و آنها را تامین کند ، به طوری که تنها در یک بخش درآمدزایی که مربوط به صدور جواز ساخت و ساز واحدهای مسکونی می شود در طول یک ماه به عدد انگشتان یک دست هم متقاضی نمی رسد و این بخش از منبع درآمدی شهر گلوگاه را می توان گفت اصلا نمی توان روی آن حساب باز کرد .
از سوی دیگر مدیریت شهری گلوگاه منابع درآمدی پایدار که در دیگر شهرهای مازندران وجود دارد در اختیار ندارد . به طور مثال شهرداری ها کارخانه هایی نظیر آسفالت و بتن را در تملک خود دارند که از محل تولید این محصولات و فروش آنها کسب درآمد کرده و آن منابع مالی را صرف امور عمرانی شهر می کنند .
شهرداری گلوگاه به عنوان مسوول امور شهری بی بهره از این منابع درآمدی در اجرای پروژه ای عمرانی خود با دست انداز و چالش مواجه است و نمی تواند به این امور برسد . 
شهردار گلوگاه گفت : محرومیت این شهر تنها به زبان و حرف نیست بلکه به صورت عینی و واقعی این شهر از محرومیت ها رنج می برد .
حسین خادملو افزود : این شهر به دلیل نبود اشتغال پایدار برای شهروندان آن ساخت وساز نیز در آن کم و محدود است و همان طور که می دانیم غالب درآمدهای شهرداری ها از محل دریافت هزینه صدور مجوز ساخت و ساز است ، ولی شهرداری گلوگاه از همین حداقل های درآمدزایی بی بهره است به طور مثال در بررسی انجام شده طی مدت چهار ماه تنها 17 مورد جواز ساخت و ساز از سوی شهرداری برای متقاضیان صادر شده است در حالی که دهیاری روستایی در غرب مازندران خیلی بیشتر از این تعداد جواز ساخت صادر می کند .
شهردار گلوگاه افزود : به طور حتم این میزان صدور مجوز نمی تواند جوابگوی هزینه اجرای پروژه های عمرانی در این شهر باشد و بسیاری از طرح ها و پروژه هایی که در شهرهای دیگر مازندران اجرا می شود در این شهر قابل اجرا نیست . 
وی که از نیمه دوم پارسال بر منصب شهردار گلوگاه قرار گرفت ، گفت : با تمام مشکلات درآمدزایی که این مجموعه با آن دست و پنجه نرم می کند بدهی های از قبل باقی مانده به مشکل بزرگتر برای مدیریت شهری مبدل شده است .
خادملو افزود : زمانی که مسولیت شهرداری گلوگاه را تحویل گرفتم که 250 میلیارد تومان این مجموعه به پیمانکاران و مجریان طرح ها بدهکار بود و با توجه به کافی نبودن درآمدزایی ها تنها امور روزمره را انجام دادیم و پولی برای انجام کارهای عمرانی مهم و یا بزرگ وجود نداشت .
وی از تحقق نیافتن وعده مسوولان سابق در تخصیص بودجه برای اجرای پروژه های شهری گلایه کرد و گفت : به طور مثال بر اساس وعده استاندار و رییس سازمان مدیریت وقت مبنی بر تخصیص اعتبار برای اجرای پروژه مبلمان شهری گلوگاه بخشی از این کار با رقم 17 میلیارد ریال انجام شد اما تاکنون رقمی از این اعتبار پرداخت نشده و به بدهی های شهرداری افزوده شده است .
شهردار گلوگاه با اشاره به بودجه 200 میلیارد ریالی این شهرداری اضافه کرد: از این میزان بودجه به دلیل ناپایداری منابع درآمدی بخشی از آن تامین می شود که بالتبع جوابگوی اجرا وانجام پروژه های عمرامی شهر نیست .
وی وضعیت مبلمان شهری در گلوگاه را نامناسب توصیف و تصریح کرد : برغم سابقه چندین ساله شهر شدن گلوگاه اما یک نماد یا اِلمانی که معرف ویژگی شهر وجود ندارد ، این در حالیست گلوگاه در مسیر دو جاده مواصلاتی میان سه استان مازندران ، گلستان و سمنان قرار دارد که اِلمان ها می تواند ضمن معرفی شهر به مسافران و گردشگران در ایجاد چهره مطلوب شهری برای شهروندان نیز تاثیر گذار باشد .
خادملو با تاکید بر اینکه درآمد و بودجه شهرداری نمی تواند کفاف اجرای طرح های اندک همچون ایجاد اِلمان باشد ، گفت : خوشبختانه سفراستاندار مازندران به گلوگاه برکات خوبی به همراه داشته است و با بیان مشکلات منطقه تصمیات قابل اجرای خوبی برای این مهم اتفاق افتاده است .
شهردار گلوگاه توضیح داد : مصوبه تخصیص 600 تن قیر از محل اعتبارات بازآفرینی از جمله این دستاوردها است که می تواند در بهسازی و مناسب سازی کوچه ها و خیابان های قدیمی و سنتی گلوگاه تاثیرگذار باشد .
وی گفت : با توجه به وجود مزارع گندمزار در شهرستان گلوگاه و بروز آتش سوزی در فصول گرم سال ، شهرداری گلوگاه تنها با ماشین آتش نشانی فرسوده خدمات رسانی در زمان بروز این حوادث را انجام می دهد که اختصاص دو دستگاه ماشین آتش آنشانی به شهرستان از دیگر تصمیمات اتحاذ شده برای رفع بخشی از مشکلات این شهر است .
خادملو ادامه داد : قرار است تا پایان امسال یکی از این خودروهای ماشین آتش نشانی به سازمان آتش نشانی گلوگاه تحویل داده شود تا این نهاد در ارائه خدمات به شهروندان با مشکلات کمتری مواجه باشد .
وی اظهار داشت : همچنین هفت میلیارد ریال برای تکمیل ساختمان آتش نشانی گلوگاه در نظر گرفته شد که با تخصیص آن از نظر ابنیه نیز این نهاد مجهز خواهد شد .
شهردار گلوگاه ادامه داد : همچنین تصمیماتی برای تخصیص اعتبار اجرای مبلمان شهری و ساخت اِلمان ها در این شهر از محل بودجه تملک کمیته برنامه ریزی شهرستان گلوگاه اتخاذ شده است که با عملی شدن آن شاهد اجرای طرح های عمرانی لازم برای مطلوب سازی فضای شهری صورت گیرد .

پیام مازند


قدم به قدم تا دستیابی شهروندان گلوگاهی به حقوق شهروندی
استاندار مازندران به همراه مدیران کل دستگاههای اجرایی استان در سفر کاری یک روزه به این شهرستان مشکلات و موانع رفع آنها احصا کرد که نتیجه آن ابلاغ 40 مصوبه به دستگاههای اجرایی بود و در رابطه با نامناسب بودم مبلمان شهری و نبود اِلمان های متناسب با ظرفیت های این شهرستان مصوبه ای به معاونت عمرانی استانداری ابلاغ شد که این معاونت را موظف به برنامه ریزی برای اجرای المان شهری در گلوگاه به عنوان دروازه ورودی شرقی مازندران کرد .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران به عنوان مسئولی که برای پیگیری این امور انتخاب شده است در این خصوص گفت : پس از سفر یک روزه استاندار و مسئولان استان به گلوگاه مشکلات احصا و دستورات لازم در جهت رفع آن ابلاغ شده است .
رضا علیخانی افزود : برای موضوع مبلمان شهری و نصب المان ها در این شهر اقدامات مورد نیاز از جمله هماهنگی بین دستگاه های اجرایی ، در نظر گرفتن ردیف بودجه ، رایزنی برای تامین امکانات و تجهیزات ، تفویض اختیار به مسوولان و طرح و برنامه ریزی انجام شده است که در آینده دستاوردهای چنین اقداماتی را شهروندان گلوگاه با اجرایی شدن آنها لمس خواهند کرد .
وی ادامه داد : در حال حاضر اختصاص ماشین های آتش نشانی و تامین قیر برای آسفالت خیابان های این شهر به نتیجه رسیده است که بزودی این امکانات در اختیار مدیریت شهری قرار می گیرد .
معاون استاندار مازندران گفت : رفع مشکلات گلوگاه بخشی از طریق اعتبارات استانی و برخی از طریق اعتبارات ملی رفع خواهد شد که البته در این مسیر با توجه به مجدودیت بودجه ای که کشور با آن مواجه است همه اقدامات ، تصمیمات با روحیه جهادی و خلاقیت همراه است .
وی با اشاره به اینکه سفرهای استاندار مازندران به شهرستان ها به همراه مدیران کل و کارشناسان یک برنامه تشریفاتی نیست و در آن دستگاه ها مکلف به رفع چالش ها در مدت تعیین شده می باشند، توضیح داد : به همین منظورو برای پیگیری مصوبات سفرهای استاندار مازندران هر دو یا سه سه هفته یکبار فرمانداران شهرستان ها و مدیران دستگاه های اجرایی موظف به ارائه گزارش در خصوص اقداماتی که در این زمینه انجام داده اند هستند .
برچسب‌ها
استانداری مازندران گلوگاه مازندران مدیریت شهری

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/259512/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بارش باران تابستانی در مازندران + فیلم

مسابقات قرآن کریم در تیپ 184 شهید فتح الهی خرم‌آباد برگزار شد

پایان کار اسلامی در نساجی مازندران

10لیتر بر ثانیه به منابع تأمین آب شهرکها و نواحی صنعتی مازندران افزوده خواهد شد

اخبار مثبت هم بورس را تکان نداد / شاخص کل در حال اصلاح است؟

دستگیری کلاهبرداران اسکیمری در مازندران

دادکان: ماجدی با مهره‌چینی‌هایش فوتبال را به این روز انداخت

ارز کاسیانو و استوکس فراهم شد

بازدید دوره ای واحد دو گاز نیروگاه شهیدسلیمی نکا انجام شد

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی برای ریل‌گذاری مسیر تحول در شهر است/اجرای طرح «تهران؛خانواده» در پایتخت

سرپرست اداره کل امور شهری و شوراها و سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری منصوب شدند

انتقادات تند دادکان؛ چرا هر کس انتقاد می‌کند به او انگ می‌چسبانید

اردوی یک‌ هفته‌ ای نساجی در مازندران

مرگ تلخ 2 کودک در کانال آب / در بابل رخ داد

کشف 28 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد

نوسازی و بازسازی 8243 هزار سیلندر گاز مایع

حضور نجاتگران هلال احمر در 17 شهرستان ساحلی

اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان البرز در سال جاری ابلاغ شد

انجام 1673 مورد بازرسی از کارگاه های استان خراسان جنوبی

افزایش صادرات کشاورزی از مازندران اولویت استان است/ کشتی‌های مسافری دریا به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

جمعیت هراسی نداریم/ارتقای فرهنگ ازدواج آسان

کاهش فاصله شمال و جنوب با جدیت دنبال می‌شود/ صدور ماهانه 6 هزار پروانه ساخت در بافت فرسوده

اجرای طرح جمع‌آوری سازه‌های تبلیغاتی فرسوده در منطقه2

جنوب تهران در انتظار ترافیک روان

همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری آغاز یک جریان فکری در شهرداری است

برگزاری اردوی یک هفته‌ای نساجی در مازندران

ایسنا، جامعه را به آینده‌ای روشن رهنمون کند/مهار تورم با حفظ ثبات ارزش پول ملی ممکن است

بدهی 20 هزار میلیاردی دولت به گندمکاران/ممکن است گندم‌های تولیدی هرز برود

زندگی دوباره کودک 20 روزه توسط تکنسین‌های اورژانس

کیف پول دیجیتال متا به بن بست رسید

لزوم احصای مشکلات شهرداری‌ها و یکصدایی برای انعکاس آنها به وزیر کشور

شنا در دریای مازندران ممنوع

تبلیغ میدانی حجاب در خرم آباد

اردوی پایه‌های استقلال و پرسپولیس در بابل (عکس)

پیشنهاد عابدینی برای هزینه 350 میلیارد حاصل از سهام سرخابی ها

اجرای 150 برنامه قرآنی در سرزمین وحی

کیف ارزرمز متا به زودی تعطیل می‌شود

واقعیت‌هایی درباه علی طولابی، فینالیست عصر جدید | اینجا موسیقی به پول گره نخورده است

اجرای طرح جهش تولید در 21 هزار هکتار از دیمزارهای مازندران

پیشرفت برنامه ضدتورمی دولت با کنترل خلق پول بانک‌ها

تصاویر| برداشت خوشه‌های طلایی در مازندران

تصاویر| دردسر نیروگاه حرارتی شهید سلیمی برای مردم

قانونی بودن دریافت ورودی در سواحل دریای خزر

کشف و ضبط 3 تن چوب جنگلی قاچاق در نور

هوای مازندران امروز و فردا خُنک و بارانی

20 درصد تعهد اشتغال در استان کرمانشاه در سه ماهه اول سال 1401 محقق شد

جشنواره فرهنگی و ورزشی استان البرز در کرج برگزار می شود

1300 پرونده تخلف کالایی و خدماتی در مازندران تشکیل شد

رنگین‌کمانی از برنامه‌های فرهنگی شاد در اولین تابستان قرن در منطقه 4

برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در برج میلاد/ ایده ورود اتوبوس‌های دست دوم را شرکت‌های خصوصی دنبال می‌کنند نه شهرداری/اجرای تونل یادگار امام(ره)؛امسال