پیام مازند

آخرين مطالب

رهاورد بودجه دولت در مازندران/ مصوبات 17 هزار میلیاردی سفر گفتگو

رهاورد بودجه دولت در مازندران/ مصوبات 17 هزار میلیاردی سفر
  بزرگنمايي:

پیام مازند - فرج الله فتح الله پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستاوردهای و اقدامات دولت سیزدهم طی یکسال از فعالیت خود در استان اظهار داشت: در حوزه عملیات عمرانی و اجرای طرح‌های زیر ساختی در سال 1400 اقدامات خوبی صورت گرفته است، اعلام کرد: در سال 1400 مجموع اعتبارات اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) از منابع استانی 15 هزار 515 میلیارد ریال بوده که برای اجرای 2086 پروژه احداث در اختیار 121 دستگاه‌ها اجرایی (59 سازمان دولتی 62 شهرداری) استان گذاشته شد.
وی در خصوص تحقق رشد اقتصادی 8 درصد کشور و سهم 7.8 درصدی استان در سال 1401 نیز گفت: بر پایه هدف گذاری رشد اقتصادی، میزان رشد در استان مازندران دربخش کشاورزی 7.8 درصد، معدن 11.1 صنعت 10.9 درصد، خدمات 7.2 درصد پیش بینی شده است.
فتح الله پور خاطر نشان کرد: برای تحقق رشد اقتصادی سال 1401 به حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار و منابع به قیمت ثابت و 72 هزار میلیارد تومان اعتبار و منابع به قیمت جاری نیاز داریم که باید از بودجه عمومی، منابع خصوصی، تسهیلات بانکی و بورس، منابع شرکت‌های دولتی، منابع خارجی و غیره تأمین شود.
دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان اعلام کرد: در راستای تحقق هدف رشد اقتصادی، برآورد سرمایه گذاری‌های لازم از منابع مختلف انجام پذیرفته و سهم دولت، بخش خصوصی، بانک‌ها، سازمان عمومی غیر دولتی و سرمایه گذاری خارجی از سرمایه گذاری مذکور تعیین شده و راه کارها و تمهیدات لازم برای تأمین آن اندیشیده شده است.

پیام مازند

وی همچنین با اشاره به گام‌های اجرایی دیگر، یادآور شد: با دریافت اطلاعات ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی علاوه بر تعیین سهم شهرستان‌ها از رشد اقتصادی کل اقتصاد و بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات برآورد سرمایه گذاری مورد نیاز در هر شهرستان نیز انجام پذیرفته است.
پیش بینی اعتبارات ملی 8300 میلیارد تومانی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران افزود: شهرداری‌ها و شرکت‌های دولتی بیشترین سهم را در تأمین منابع سرمایه گذاری پیش بینی شده دارند. میزان اعتبارات پیش بینی شده در بخش اعتبارات ملی 8 هزار و 300 میلیارد تومان و در اعتبارات استانی 5 هزار و 700 میلیارد تومان است.
ابلاغ مصوبات سفر
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران در خصوص مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان مازندران گفت: کل اعتبار مصوبات سفر بیش از 177 هزار و 898 میلیارد ریال بوده که زمان اجرای مصوبات معمولاً طی سال‌های 1401 الی 1403 است که 50 درصد این اعتبارات از مصوبات از منابع بودجه عمومی دولت و مابقی از تسهیلات بانکی و ماده 56 قانون الحاق (2)، سرمایه گذاری طرح‌ها از محل بانک‌ها، منابع داخلی وزارتخانه‌ها و فروش املاک مازاد تأمین خواهد شد.
وی گفت: از مجموع اعتبارات تخصیص یافته تا کنون حدود هشت هزار و 929 میلیارد ریال آن به صورت نقدی بوده است. مبلغ هشت هزار و 28 میلیارد ریال از آن مربوط به طرح‌های ملی است که به وزارتخانه‌های ذی ربط ابلاغ شد و مبلغ 900 میلیارد ریال به استان ابلاغ شد.
تدوین برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مازندران
معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز مشارکت در طراحی نظام برنامه‌ریزی توسعه ملی و منطقه‌ای و اجرای نظام مصوب در استان، تهیه و تدوین برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت استان و شهرستان‌ها در چارچوب برنامه کلان کشور، تهیه و تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های کلان امور اشتغال و سرمایه‌گذاری، جمعیت، آمایش سرزمین، آینده نگری، محیط زیست، توسعه منابع استانی را از جمله اقدامات بودجه‌ای ذکر کرد.

پیام مازند

اصغر طالبی در گفتگو با خبرنگار مهر نظارت و ارزشیابی فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان با اهداف و خط مشی‌های توسعه ملی، منطقه‌ای و استانی، انجام امور مربوط به برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تهیه طرح‌های آمایش سرزمینی استان، تهیه و تدوین گزارش‌های سالانه اقتصادی و اجتماعی استان، انجام امور مربوط به تدوین و تلفیق برنامه‌های استان، بودجه سنواتی، پیوست‌ها و مستندات آن با همکاری دستگاه‌های اجرایی و گروه‌های دیگر و در چارچوب ضوابط تعیین شده، انجام امور مربوط به تلفیق بودجه پیشنهادی استان برای درج در لایحه بودجه سنواتی و دفاع و پیگیری در مراجع مربوطه. را از دیگر اقدامات ذکر کرد.
وی گفت: تهیه و تنظیم بودجه پیشنهادی بخش‌های مختلف در چارچوب بخشنامه‌بودجه، ضوابط، دستورالعمل‌ها بودجه کل کشور و با همکاری دستگاه‌های اجرایی، انجام امور مربوط به توزیع و تهیه ابلاغ درآمدهای استانی، اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، تملک دارایی‌های مالی و ردیف‌های متفرقه، بررسی و مبادله موافقتنامه‌های اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، تملک دارایی مالی و ردیف‌های متفرقه با دستگاه‌های اجرایی، انجام امور مربوط به تخصیص اعتبارات هزینه‌ای و تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، بررسی، تهیه و تدوین برنامه‌های بخش‌های امور تولیدی، زیربنایی، علمی، فرهنگی و اجتماعی از دیگر دستاوردها است.
طالبی به توزیع اعتبارات هزینه‌ای به میزان 13 هزار و 823 میلیارد ریالی از 12 منبع ابلاغ شده به استان بین 26 دستگاه اجرایی تابع نظام بودجه هزینه‌ای اشاره کرد و گفت: تنظیم وحدت رویه و سیاست تنظیم موافقتنامه‌های هزینه‌ای، ابلاغ اعتبار هزینه‌ای به دستگاه‌های اجرایی از منابع مختلف به تعداد 200 ابلاغ، مبادله 107 موافقتنامه هزینه‌ای، مبادله 50 تخصیص اعتبارات هزینه‌ای در سامانه سبا، توزیع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به میزان سه هزار و 567 میلیارد تومان از 23 منبع ابلاغ شده به استان بین 100 دستگاه اجرایی را از اقدامات این سازمان ذکر کرد.
سید احمد رضائیان مدیر آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی یکسال گذشته، برگزاری دوره تخصصی ویژه مدیران و کارشناسان حراست و کارشناسان فناوری اطلاعات با همکاری اداره کل حراست استان، برگزاری دوره تخصصی ویژه مدیران و کارشناسان با همکاری مرکز افتا استان، نظارت بر عملکرد مراکز و مؤسسات آموزشی مجری آموزش کارکنان دولت (بررسی پرونده و بازدید از مؤسسات متقاضی مجری آموزش کارکنان دولت برای صدور گواهینامه تعیین صلاحیت و امضا را از جمله خدمات ذکر کرد.

پیام مازند

وی در گفتگو با خبرنگار مهر انجام فعالیت‌های آموزشی مربوط به دانش آموختگان سابق مرکز آموزش مدیریت دولتی (پاسخ به مکاتبات دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی – صدور تاییدیه تحصیلی و ارسال ریز نمرات، حفظ و نگهداری سوابق آموزشی دانش آموختگان مرکز، پیگیری وصول شهریه آموزشی، مدیریت و راهبری سامانه پژوهش و فناوری مازندران تعامل با معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، پارک علم و فناوری و شرکت‌های فناور دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان، مراکز رشد و رابطان پژوهشی دستگاه‌های اجرایی استان برای ثبت و به‌روزرسانی فعالیت‌های پژوهشی و فناوری در سامانه را ا. دیگر اقدامات برشمرد.
742 اختراع در استان ثبت شده است / ‏‬ شناسایی 105 نیاز پژوهشی و فناوری
و ی گفت: در حال حاضر 260 نهاد استانی در سامانه فعالیت دارند و مشخصات چهار هزار و 711 پژوهشگر، 474 دستاورد اعم از 120 دستاورد پژوهشی، 226 دستاورد فناوری و 128 دستاورد 37 هزار و 56 مقاله چاپ شده در نشریات (مربوط به نمایه‌های JCR، ISI، ISC، SCOPUS، PUBMED، علمی پژوهشی، علمی ترویجی و سایر نشریات معتبر)، 29 هزار و 824 مقاله چاپ شده در همایش‌ها، دو هزار و 996 کتاب چاپ شده، 742 اختراع و نوآوری و اثر بدیع هنری و … در سامانه ثبت شده است.
رضائیان راهبری دستگاه‌های اجرایی در هزینه‌کرد اعتبارات پژوهشی مرتبط با ماده 56 قانون الحاق 2 را از دیگر تلاش‌ها ذکر کرد و گفت: طی فرایند نیازسنجی پژوهشی، اولویت بندی نیازها، فراخوان نیازها، ارزیابی پروپوزال‌ها و انتخاب طرح‌های پژوهشی برتر استان در مجموع 105 نیاز پژوهش و فناوری کاربردی و فرابخشی مرتبط با توسعه استان با کمک دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان از طریق سامانه پژوهش و فناوری مازندران دریافت و پس از بررسی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان، 14 عنوان اولویت پژوهش و فناوری پس از تأیید کارگروه، در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تصویب و فراخوان شد.
وی گفت: همچنین 46 پروپوزال به همراه فرم داوری پروپوزال‌ها برای 43 داور (از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان) به انضمام دستگاه‌های اجرایی متولی ارسال شد و نتایج داوری در جلسات کمیته تخصصی بررسی و 14 پروپوزال برتر برای ثبت در سامانه سمات شورای عتف، دریافت کد رهگیری و انعقاد قرارداد به دستگاه‌های اجرایی مرتبط اعلام و 12 طرح موفق به دریافت کد رهگیری و 7 طرح منجر به انعقاد قرارداد شد.
رضائیان تدوین طرح راهبری پژوهش و فناوری در استان با هدف هم افزایی فعالیت‌های پژوهشی در استان اشاره کرد.
کد خبر 5518491

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/259773/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چگونه طول عمر فرش را افزایش دهیم ؟+آشنایی باچند روش مراقبتی

پروژه کیف پول دیجیتالی نووی متا تعطیل می‌شود

هدفگذاری 16 میلیارد تومانی در 8 نقطه ساحلی مازندران

اعزام کاروان راهیان نور از رشت به مناطق عملیاتی غرب کشور

مهران مدیری ماجرای رشوه در سینما را لو داد!

مدیرعامل پدیده: توافق‌ نامه ای میان ما و پرسپولیس امضا نشده است

2تالاب آذربایجان‌غربی عضو کنوانسیون رامسر می‌شود

بی توجهی به هشدار ناجیان غریق در آبهای ساحلی محمودآباد قربانی گرفت

توافق‌نامه پرسپولیس و شهرخودرو امضا نشده است

کشف 2 میلیارد و 850 میلیون تومان کالای قاچاق در خرم‌آباد

بانک مرکزی: رشد نقدینگی منفی شد

مسعود شجاعی با نساجی تمدید کرد

علیزاده: یک بازیکن 23 میلیارد از ما پول خواست!

5 زخمی در حادثه رانندگی بابل

باران تابستانی میهمان ناخوانده مازندران

فارس من| ساماندهی سگ‌های ولگرد در پَس اما واگرها

وضعیت ترافیکی جاده کرج-چالوس و سایر راه‌های البرز

کشف بیش از 28 میلیارد کالای قاچاق در خرم‌آباد

کتک‌کاری شدید در رینگ کیک‌بوکسینگ قهرمانی کشور

آغاز مرحله جدید کنترل رشد نقدینگی با انضباط شبکه بانکی/ کنترل خلق پول بانک‌ها برای مهار تورم

شهدای دفاع مقدس در روز سیزدهم تیر

مزاحمت‌های تلفنی اورژانس قابل پیگیری شد

تغییر ترکیب در نقدینگی

پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی مازندران 5 روزه صادر می‌شود

نیروگاه نکا؛ بلای جان مازندران

جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد

پرداخت تسهیلات جدید واحدهای صنعتی در مازندران کلید خورد

3 کلاهبردار اسکیمری در مازندران دستگیر شدند

بارش باران تابستانی در مازندران + فیلم

مسابقات قرآن کریم در تیپ 184 شهید فتح الهی خرم‌آباد برگزار شد

پایان کار اسلامی در نساجی مازندران

10لیتر بر ثانیه به منابع تأمین آب شهرکها و نواحی صنعتی مازندران افزوده خواهد شد

اخبار مثبت هم بورس را تکان نداد / شاخص کل در حال اصلاح است؟

دستگیری کلاهبرداران اسکیمری در مازندران

دادکان: ماجدی با مهره‌چینی‌هایش فوتبال را به این روز انداخت

ارز کاسیانو و استوکس فراهم شد

بازدید دوره ای واحد دو گاز نیروگاه شهیدسلیمی نکا انجام شد

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی برای ریل‌گذاری مسیر تحول در شهر است/اجرای طرح «تهران؛خانواده» در پایتخت

سرپرست اداره کل امور شهری و شوراها و سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری منصوب شدند

انتقادات تند دادکان؛ چرا هر کس انتقاد می‌کند به او انگ می‌چسبانید

اردوی یک‌ هفته‌ ای نساجی در مازندران

مرگ تلخ 2 کودک در کانال آب / در بابل رخ داد

کشف 28 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد

نوسازی و بازسازی 8243 هزار سیلندر گاز مایع

حضور نجاتگران هلال احمر در 17 شهرستان ساحلی

اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان البرز در سال جاری ابلاغ شد

انجام 1673 مورد بازرسی از کارگاه های استان خراسان جنوبی

افزایش صادرات کشاورزی از مازندران اولویت استان است/ کشتی‌های مسافری دریا به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

جمعیت هراسی نداریم/ارتقای فرهنگ ازدواج آسان

کاهش فاصله شمال و جنوب با جدیت دنبال می‌شود/ صدور ماهانه 6 هزار پروانه ساخت در بافت فرسوده