پیام مازند

آخرين مطالب

صف دلالان پشت مرز شالیرازهای مازندران / برنج جدید چند قیمت می‌خورد ؟ اقتصادي

صف دلالان پشت مرز شالیرازهای مازندران / برنج جدید چند قیمت می‌خورد ؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند - این روزها گمانه زنی در باره کشف قیمت برنج جدید مازندران یکی از موضوعات مورد توجه جامعه است و نکته جالب این که غیر از کشاورزان شالیکار ، سایر بخش های جامعه معتقدند که قیمت این محصول داخلی فنر پرانده است و نگرانند که با افزایش قیمت بیشتر از دسترس بسیاری از مصرف کنندگان طبقه متوسط جامعه خارج خواهد شد.
اگر چه قیمت برنج کیفی مازندران در حال حاضر در بازار خرده فروشی چهار برابر تیر ماه سال گذشته و زمانی است که محصول جدید وارد بازار و کشف قیمت شده بود ، ولی واقعیت این است که اولا قیمت کنونی مبنای اصلی برای کشف قیمت توسط کشاورزان و رزازان نیست و ثانیا بخشی از افزایش قیمت چند مرحله ای را دلالان طی سال گذشته به مصرف کنندگان تحمیل کردند و اکنون نیز به نظر می رسد در حال انجام عملیات روانی برای خارج کردن قیمت گذاری منصفانه برنج داخلی از سوی مبادی ذیربط هستند تا بتوانند با خرید ارزان از کشاورزان ، سود خودشان را تضمین کنند.
تیر ماه پارسال برنج جدید مازندران بین 29 تا 33 هزار تومان کشف قیمت شده بود. این مبلغ بر اساس هزینه های تولید و در نظر گرفتن سود منطقی برای کشاورز کشف و اعمال شد ، اما وقوع چند تحول خارج از اراده کشاورزان از جمله حذف اختصاص ارز نیمایی برای واردات برنج خارجی سبب افزایش قیمت این نوع برنج و بالا بردن قیمت برنج کیفی داخلی در بازار خرده فروشی و سپس عمده فروشی ها و در نهایت توسط کشاورزان شد. البته افزایش نرخ نهاده های کشاورزی در همین بازه زمانی را هم نباید نادیده گرفت ، چون سبب تحریک کشاورزان شد تا وارد زنجیره افزایش قیمت شوند و بتوانند از منافع خودشان دفاع کنند.
به اعتقاد کارشناسان بازار برنج ، افزایش قیمتی که مرداد ماه پارسال برای برنج کیفی داخلی اعمال شد ، برای کشاورزان آورده ای نداشت چون آنها دستکم 20 تا 25 درصد محصولشان را با همان قیمت کشف شده 29 تا 33 هزار تومان فروخته بودند ولی با مشاهده این که حاشیه سود زیادی نصیب رزازان و دلالان شد ، در مرحله بعدی محصولشان را با قیمت حدود 45 هزار تومان به فروش گذاشتند و از این طریق افزایش فواره ای قیمت برنج داخلی شکل گرفت و تا 6 مرحله پیش رفت و در نهایت قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک طارم محلی و هاشمی را در بازار خرده فروشی طی خرداد ماه جاری به حدود 130 هزار تومان رساند.
اصولا کشاورزان برنجکار مازندرانی بر خلاف گذشته ، طی چند سال اخیر محصولشان را یکجا یا دو مرحله ای به فروش نمی گذارند و بسته به نیازشان طی چند مرحله عرضه می کنند. آنها در گذشته به خاطر تاب آوری پایین مالی بیشتر محصولشان را پس از برداشت بلافاصله می فروختند تا بتوانند هزینه های زندگی و کشت و کارشان را تامین کنند و بخش اندکی را هم برای عرضه در روزهای پایانی سال یا اواخر زمستان باقی می گذاشتند.
همین وضعیت سبب شده بود تا عملا بازار برنج داخلی در دست دلالان قرار گیرد و آنها هر ساله دسترنج کشاورزان را با قیمت پایین در فصل برداشت می خریدند و از اواخر پاییز تا پایان بهار سال بعد با افزایش تدریجی و مرحله ای ، هر کیلو برنج را تا چند برابر قیمت خرید وارد بازار می کردند.در واقع در آن سال ها نه تنها کشاورزان برنجکار ، بلکه مصرف کنندگان هم قربانی سودجویی دلالان می شدند و در نهایت این دو گروه زبان انتقاد از دولت باز کرده و دست استمداد برای پایان دادن به این وضعیت دراز می کردند ؛ وضعیتی که طی دهه 80 تا اواسط دهه 90 ادامه داشت و گویی پایانی برای آن متصور نبود.
دست دلالان از سال 94 با اتخاذ برخی سیاست ها از سوی دولت و افزایش آگاهی کشاورزان به یمن تکنولوژی ارتباطاتی و قرار گرفتن فرزندان تحصیل کرده در کنارشان بتدریج از بازار برنج کوتاه شد و حتی سال گذشته که قیمت برنج طی چند مرحله تا چهار برابر افزایش یافت باز هم دلالان تنها برنده این وضعیت نبودند بلکه کشاورزان نیز با عرضه چند مرحله ای محصولشان بخشی از سود ناشی این افزایش قیمت را به جیب زدند.

پیام مازند

جنگ روانی برای تقابل تولید کننده و مصرف کننده
تجربه سال گذشته بازار برنج داخلی نشان داد که دیگر دلالان حرف آخر را در این بازار نمی زنند و اگر خلاء یا تحول غیرمنتظره ای رخ دهد ، کشاورزان قادرند منافع خودشان را مدیریت کنند و اجازه ندهند تمامی حاشیه سود نصیب دلالان و رزازان شود. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی همین تجربه سبب شد تا امسال دلالان در کنار منفعت‌بران از واردات برنج خارجی زودتر از موعد جنگ روانی با هدف ایجاد حاشیه سود بیشتر برای خودشان در بازار این محصول راهبردی را آغاز کنند ؛ جنگی که این بار قرار است تولید کنندگان را مقابل مصرف کنندگان قرار دهد.
قرار دادن مصرف کننده در برابر تولید کننده در بازار برنج تاکنون سابقه نداشت. همواره جنگ در این بازار میان دلالان با تولید کنندگان بود که در نهایت به بازنده شدن تولید کنندگان می انجامید و مصرف کنندگان هم طرف کشاورز را به عنوان گروه شکست خورده مظلوم می گرفتند. این بار اما ظاهرا تقابل میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان در حالی که هنوز برنج جدید وارد بازار نشده ، آغاز شده است و نشانه آن هم حساسیت بیش از حدی است که در جامعه نسبت به قیمت احتمالی برنج جدید داخلی شکل گرفته است.
اینگونه حساسیت نشان دادن نسبت به قیمت احتمالی برنج داخلی بدون توجه به تحولاتی که در بازار تمامی محصولات و مواد غذایی حتی در سطح جهانی رخ داده است ، به نظر مشکوک می رسد چرا که بر خلاف حساسیت موجود ، نرخ برنج داخلی در مقایسه با سایر محصولات ، کالاها و موادغذایی نه تنها بالا نیست بلکه در بدبینانه ترین حالت همتراز است و حتی با یک حساب سرانگشتی و مقایسه تاریخی می توان نتیجه گرفت که این قیمت حتی پایین تر از روند منطقی می باشد.
به عنوان مثال می توان قیمت برنج داخلی را با انواع خارجی آن و یا با قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز مقایسه کرد. برنج داخلی همواره سه تا سه و نیم برابر برنج خارجی قیمت می خورد . در حال حاضر هر کیلوگرم برنج خارجی بین 35 تا 40 هزار تومان است. اگر قیمت برنج داخلی را هر کیلوگرم 120 هزار تومان در نظر بگیریم متوجه می شویم که نه تنها گران نیست بلکه حرکت افزایشی آهسته تری از برنج خارجی داشته است.
گوشت بره یکی دیگر از معیارهای مناسب سنجش قیمت برنج داخلی است. اصولا خانواده های مازندرانی از این معیار برای سنجش استفاده می کنند چون دارای تاریخچه حرکت همتراز است. قیمت هر کیلوگرم گوشت بره همواره فاصله 30 درصدی با برنج کیفی مازندران داشت. بر اساس اطلاعات شاخص قیمت مصرف‌کننده، قیمت هر کیلوگرم گوشت بره از 36 هزار تومان در اسفند سال 1396 اکنون به حدود 200 هزار تومان رسیده است . اگر قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک طارم مازندران را هم اکنون 120 هزار تومان در نظر بگیریم ، فاصله این دو ماده غذایی 40 درصد می شود که نشانگر عقب ماندگی 10 درصدی برنج از گوشت بره است.

پیام مازند

انصاف و انتظار
همان گونه که بالاتر گفته شد ، قیمتی که در حال حاضر برای هر کیلوگرم برنج درجه یک کیفی داخلی در بازار وجود دارد ، متاثر از تصمیم کشاورزان نیست بلکه این دلالان و خریداران عمده هستند که از آخرین روزهای باقی مانده تا رسیدن محصول جدید به بازار در حال سوء استفاده هستند. اگر بخواهیم آخرین قیمت برنجی را که کشاورز عرضه کرد در نظر بگیریم ، هر کیلوگرم حدود 70 هزار تومان را باید در نظر داشته باشیم چون آخرین محموله از برنج باقی مانده نزد کشاورز با همین قیمت وارد بازار شد و افزایشی را که از این قیمت به بالا اعمال شده باید حاشیه سود دلالان و خریداران عمده به حساب آورد.
اصولا کشاورزان مازندران هنگام کشف قیمت محصول در آغاز فصل برداشت به چند نکته توجه می کنند تا انصاف را نسبت به مصرف کننده رعایت کرده باشند. هزینه های تولید یکی از این نکات است. علاوه بر این به آخرین قیمت محصول کشت قبل هم نگاه می کند ولی منظورش از آخرین قیمت ، نرخ کنونی بازار نیست بلکه نرخی است خودش در آخرین مرحله محصولش را فروخته بود. در نتیجه می توان انتظار داشت برنجکار مازندرانی امسال در اواخر تیر ماه قیمت حدود 80 هزار تومانی را مبنا کشف قیمت قرار دهد. نکته دیگری که مورد توجه آنهاست ، اعمال افزایش منطقی برای کم کردن اثر تورم بر کشت و کار و زندگیشان است.
اگر این عوامل را مد نظر قرار دهیم ، در صورت جلوگیری از مداخله دلالان می توان انتظار داشت برنج کیفی مازندران امسال در نهایت حتی به قیمت کنونی بازار هم نرسد و پایین تر از این قیمت عرضه شود ولی حساسیت هایی که توسط دلالان در جامعه برای ایجاد تقابل میان مصرف کننده و تولید کننده ایجاد شده ، نشان می دهد که آنها به دنبال به هم زدن تعادل بازار به نفع خودشان هستند و هدفشان هم رساندن وضعیت به جایی است که کشاورز همانند دهه 80 و اوایل دهه 90 مجبور شود محصولش را بدون رعایت مبانی گفته شده پایین تر از قیمت منطقی وارد بازار کند تا آنها بتوانند با بز خری کردن برنج درجه یک و خالی کردن دست کشاورز ، آن را به قیمت دلخواه به فروش برسانند. 

پیام مازند

چه خبر از بازار ؟
تازه ترین بررسی میدانی خبرنگار ایرنا از واحد های شالیکوبی مازندران نشان می دهد که هر کیلوگرم برنج طارم محلی و هاشمی کشت اول و دونوچ بسته به درصد شکستگی یا همان داشتن نیم دانه بین 105 تا 110 هزار تومان خرید و فروش می شود. همین ارقام برنج با همین کیفیت روزهای آخر سال قبل بین 85 تا 90 هزار تومان قیمت می خورد.
هم اکنون طبق اعلام اتحادیه شالیکوبی داران مازندران به طور متوسط در هر شالیکوبی کمتر از 15 تا 20 تن برنج سفید آماده عرضه در انبارها موجود است. با توجه به این که یکهزار و 50 واحد شالیکوبی فعال در استان وجود دارد ، اگر میانگین موجودی هر واحد را 10 تن در نظر بگیریم ، در مجموع حدود 10 هزار تن برنج فقط در این مراکز رسمی موجود است. ارقام برنج همچون طارم صدری و طارم هاشمی که حکم گوشت بره را به لحاظ کیفی دارد تا 110 هزار تومان در هر کیلو گرم هم به فروش می رسد ،ضمن این که قیمت های برنج های کیفی پرمحصول نظیر شیرودی و فجر هم به 62 تا 67هزار تومان هم رسید.
یک کارشناس اقتصادی و از دست اندرکاران بازار برنج مازندران با هشدار نسبت به ایجاد حساسیت بیش از حد در مصرف کنندگان در باره قیمت برنج داخلی ، به خبرنگار ایرنا گفت : وجودی چنین حساسیت های قمیتی روی برنج اصلا منطقی نیست و به نظر می رسد عده ای می خواهند روی موج روانی برای رسیدن به منافع خودشان سوار شوند.
دکتر اسماعیل یزدان پناه افزود : برنج کیفی مازندران امسال باید با توجه به هزینه های تولید 2.5 تا سه برابر قیمت گذاری اولیه سال قبل توسط شالیکاران به فروش برسد تا تداوم کشت برای کشاورز به صرفه باشد و به دنبال فروش زمین و یا تغییر کاربری نیفتد.
دکتر اسماعیل یزدان پناه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در دو سال اخیر به دلیل شرایط کرونایی و کاهش مصرف برنج بخصوص برنج های وارداتی در تالارها و رستوران ها ، نرخ تورم نقطه به نطقه هم به قیمت برنج نرسیده است و اگر امسال به دلایل مختلف قیمت برنج به 70 تا 80 هزار تومان رسید اصلا جای تعجب نیست.
مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مستقر در شهرستان آمل با اظهار این که همواره برنج کیفی دارای مشتری است که عمده آنان قشر متوسط به بالای جامعه هستند، ادامه داد: از نظر من برنج اصلا گران نشد بلکه اگر با دیگر محصولات کیفی از جمله گوشت بره مقایسه شود، قیمت برنج باید بیشتر از این باشد.
وی توضیح داد : در یک مقایسه بسیار ساده می توان اثبات کرد که قیمت برنج داخلی گران نیست چرا که قیمت هر کیلوگرم برنج کیفی طارم در سال 1396 با قیمت دلار سه هزار و 500 تومان ، 10 هزار تومان بود. این قیمت در آن زمان نسبت به ارزش پول ملی برای کشاورز و خانوارها راضی کننده بود. حال اگر بخواهیم قیمت برنج داخلی را امسال با دلار 28 هزار تومانی محاسبه کنیم ، اکنون قیمت برنج طارم و هاشمی کیفی شمال به حدود 80 هزار تومان در هر کیلو گرم رسید.
یزدان پناه افزد : به هر حال همواره عده زیادی از مردم کشورمان مصرف کنندگان برنج های خارجی هستند و این نکته نیز مهم است که اختلاف قیمت برنج های خارجی با قیمت برنج های کیفی تولید داخل هم مبنا قرار می گیرد و همواره نرخ این دو نوع برنج با سرعت یکسان به موازات هم حرکت می کرد.
این کارشناس اقتصادی و آگاه به بازار برنج مازندران تاکید کرد: قیمت برنج فعلی بدون محاسبه نرخ تورم سال گذشته است، برنج کیفی شمال می بایست سال قبل که ارز ترجیحی حذف شده بود ، خودش را نشان می داد ، اما به دلیل کرونا و کاهش شدید مصرف برنج خارجی در تالارها که مصرف کنندگان اصلی برنج وارداتی بودند ، اینگونه نشد و با افزایش عرضه برنج های خارجی قیمتب برنج داخلی سرکوب شده بود.
یزدان پناه به اهمیت حفظ زمین های کشاورزی در مازندران اشاره کرد و اظهار داشت : کشاورز هر ساله با نگاه به قیمت محصول و قیمت زمین ، صرفه یا ضرور زیانش را می سنجد و اگر قیمت محصول به صرفه نباشد تصمیم به فروش زمین یا تغییر کاربری می گیرد.
وی بیان داشت : این که این روزها گفته می شود قیمت برنج کیفی شمال تا 150 هزار تومان رسیده ، کذب محض است. متاسفانه برخی از رسانه های داخلی به دام تبلیغات رسانه های خارجی می افتند و برخی از مرفعان که برنج کشت دوم را که تولید آن نیز بسیار ناچیز است و 30 درصد بیشتر از برنج های کیفی کشت اول می خرند ، مبنای قیمت برنج قرار می دهند که اصلا درست نیست.
این کارشناس اقتصادی گفت : هم اکنون قیمت گوشت بره نیز در برخی از قصابی ها 280 تا 300 هزار تومان هم عرضه می شود ولی اینها استثنایی و بسیار کم هستند و اصلا مبنای قیمتی محسوب نمی شوند.
وی افزود : شالیکاران شمال بخصوص مازندرانی ها تنها از طریق فروش محصول برنج خود ارتزاق می کنند و امروز شالیکاران به خصوص فرزندان آنان آشنا به بازار برنج در همه نقاط کشور هستند و محصولشان را طبق قیمت روز و وضعیت عرضه و تقاضا می فروشند ، صد البته قیمت فروش محصولشان را با دیگر اقلام از جمله گوشت و روغن نیز مقایسه می کنند.

پیام مازند

سقف و کف احتمالی قیمت برنج جدید
احمد قربانی مدیر یک واحد شالیکوبی در بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : در حال حاضر قیمت برنج طارم هاشمی که البته به لحاظ موجودی در انبار بسیار کم است، حدود 100 تا 110 هزار توان قیمت می خورد که البته تقاضا هم بندرت وجود دارد.
وی با اظهار این که نشاءکاری در شالیزار های این منطقه به اتمام رسیده و کشاورزان سخت مشغول داشت و در مرحله وجین هستند ، افزود : از آن جایی که اوقات فراغت آنان بیشتر شده است، حضور و گفت و گو های آنان از هزینه تولید بخصوص قیمت های دیگر نشان می دهد که حاضر نیستند محصول امسالشان را طبق روال هر سال با اندک قیمت نسبت به سال قبل بفروشند.
قربانی توضیح داد: معمولا هر ساله قیمت برنج بر خلاف دیگر کالاهای اساسی مطابق نرخ تورم بالا نمی رفته است و از آن جایی که دولت مستقیم در این مقوله با واردات برنج های خارجی بازار را مدیریت می کرده است، کشاورزان در زمان برداشت قیمت محصولشان را حدود 20 درصد بیشتر از سال قبل می فروختند ، اما تغییرات صعودی چند مرحله ای برنج طی سال گذشته تا کنون و افزایش قیمت دیگر کالاها سبب شد تا از هم اکنون قیمت گذاری بالای 90 هزار تومان توسط کشاورزان زمزمه شود.
این کارشناس بازار برنج مازندران تصریح کرد : وقتی اکنون قیمت یک کیلو گوشت راسته بره 220 تا 250 هزار تومان خرید و فروش می شود، روغن یک لیتری هشت هزار تومانی اکنون به حدود 80 هزار تومان رسید، شالیکاران با همه هزنیه های سرسام آور ، حاضر به فروش محصولش با قیمت پایین نخواهند شد.
قربانی با اظهار این که در باره قیمت گذاری یا کشف قیمت برنج جدید باید به چند نکته توجه داشت ، توضیح داد : اول این که برنج کیفی همواره مشتری خودش را دارد ، دوم این که ارقام طارم صدری ، هاشمی ، فجر و شیرودی که برنج کیفی هستند تا 95 درصد ارقام تولیدی استان های شمالی بخصوص مازندران را تشکیل می دهند و نکته سوم هم این که ذائقه مردم ایران به این ارقام عادت کرده است چون اصلا قابل مقایسه با ارقام وارداتی هندی و پاکستانی نیست و به همین دلایل قیمت برنج های کیفی تولیدی امسال مازندران کمتر از 90 هزار تومان نخواهد بود.
وی با توضیح این که با توجه به بالا رفتن قیمت برنج کیفی تولیدی داخل ، علاوه بر کاهش مصرف برنج در بخشی از خانوارهای ایرانی و حتی مازندرانی ، مصرف برنج خارجی بیشتر خواهد شد ، گفت : قیمت برنج های وارداتی نیز بر اساس قاعده ارز آزاد نسبت به قدرت خرید مردم بالا است و کشاورز هم در تعیین قیمت نگاهی به قیمت این برنج ها خواهد داشت ضمن این که هزینه تولید و هزینه زندگیش را هم در نظر می گیرد.
بر اساس اعلام رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حال حاضر از 215هزار هکتار زمین شالیزاری استان که خزانه گیری آن انجام شده است، حدود200 هزار هکتار از شالیزار استان نشاکاری شد.
برچسب‌ها وزارت جهاد کشاورزی ساری مازندران بازار محصولات برنج صمت بازار سرمایه

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/259905/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی مازندران 5 روزه صادر می‌شود

نیروگاه نکا؛ بلای جان مازندران

جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد

پرداخت تسهیلات جدید واحدهای صنعتی در مازندران کلید خورد

3 کلاهبردار اسکیمری در مازندران دستگیر شدند

بارش باران تابستانی در مازندران + فیلم

مسابقات قرآن کریم در تیپ 184 شهید فتح الهی خرم‌آباد برگزار شد

پایان کار اسلامی در نساجی مازندران

10لیتر بر ثانیه به منابع تأمین آب شهرکها و نواحی صنعتی مازندران افزوده خواهد شد

اخبار مثبت هم بورس را تکان نداد / شاخص کل در حال اصلاح است؟

دستگیری کلاهبرداران اسکیمری در مازندران

دادکان: ماجدی با مهره‌چینی‌هایش فوتبال را به این روز انداخت

ارز کاسیانو و استوکس فراهم شد

بازدید دوره ای واحد دو گاز نیروگاه شهیدسلیمی نکا انجام شد

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی برای ریل‌گذاری مسیر تحول در شهر است/اجرای طرح «تهران؛خانواده» در پایتخت

سرپرست اداره کل امور شهری و شوراها و سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری منصوب شدند

انتقادات تند دادکان؛ چرا هر کس انتقاد می‌کند به او انگ می‌چسبانید

اردوی یک‌ هفته‌ ای نساجی در مازندران

مرگ تلخ 2 کودک در کانال آب / در بابل رخ داد

کشف 28 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد

نوسازی و بازسازی 8243 هزار سیلندر گاز مایع

حضور نجاتگران هلال احمر در 17 شهرستان ساحلی

اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان البرز در سال جاری ابلاغ شد

انجام 1673 مورد بازرسی از کارگاه های استان خراسان جنوبی

افزایش صادرات کشاورزی از مازندران اولویت استان است/ کشتی‌های مسافری دریا به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

جمعیت هراسی نداریم/ارتقای فرهنگ ازدواج آسان

کاهش فاصله شمال و جنوب با جدیت دنبال می‌شود/ صدور ماهانه 6 هزار پروانه ساخت در بافت فرسوده

اجرای طرح جمع‌آوری سازه‌های تبلیغاتی فرسوده در منطقه2

جنوب تهران در انتظار ترافیک روان

همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری آغاز یک جریان فکری در شهرداری است

برگزاری اردوی یک هفته‌ای نساجی در مازندران

ایسنا، جامعه را به آینده‌ای روشن رهنمون کند/مهار تورم با حفظ ثبات ارزش پول ملی ممکن است

بدهی 20 هزار میلیاردی دولت به گندمکاران/ممکن است گندم‌های تولیدی هرز برود

زندگی دوباره کودک 20 روزه توسط تکنسین‌های اورژانس

کیف پول دیجیتال متا به بن بست رسید

لزوم احصای مشکلات شهرداری‌ها و یکصدایی برای انعکاس آنها به وزیر کشور

شنا در دریای مازندران ممنوع

تبلیغ میدانی حجاب در خرم آباد

اردوی پایه‌های استقلال و پرسپولیس در بابل (عکس)

پیشنهاد عابدینی برای هزینه 350 میلیارد حاصل از سهام سرخابی ها

اجرای 150 برنامه قرآنی در سرزمین وحی

کیف ارزرمز متا به زودی تعطیل می‌شود

واقعیت‌هایی درباه علی طولابی، فینالیست عصر جدید | اینجا موسیقی به پول گره نخورده است

اجرای طرح جهش تولید در 21 هزار هکتار از دیمزارهای مازندران

پیشرفت برنامه ضدتورمی دولت با کنترل خلق پول بانک‌ها

تصاویر| برداشت خوشه‌های طلایی در مازندران

تصاویر| دردسر نیروگاه حرارتی شهید سلیمی برای مردم

قانونی بودن دریافت ورودی در سواحل دریای خزر

کشف و ضبط 3 تن چوب جنگلی قاچاق در نور

هوای مازندران امروز و فردا خُنک و بارانی