پیام مازند

آخرين مطالب

گام مهم دولت سیزدهم برای پایان دادن به تنش آبی و آبرسانی به روستاهای محروم مازندران مقالات

گام مهم دولت سیزدهم برای پایان دادن به تنش آبی و آبرسانی به روستاهای محروم مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- دولت سیزدهم با کمک سپاه و بسیج سازندگی، اقدامات و برنامه های اساسی را در راستای رفع محرومیت در روستاهای کشور در دستور کار دارد و در همین راستا نیز تاکنون طرح‌های زیادی را در مناطق محروم آغاز کرده است که نمونه بارز و شاخص آن آبرسانی به روستاهای مازندران به منظور بهره مندی خانوارهای روستایی از نعمت آب آشامیدنی و سالم بهداشتی است و این مهم نوید بخش آینده‌ای درخشان برای گذر این استان از تنش آبی است.

دولت سیزدهم برای محرومیت زدایی در روستاها برنامه‌های مدونی را تاکنون اجرا کرده یا در دستور کار دارد، بر این اساس طبق برنامه ریزی‌ صورت گرفته آبادانی روستاها و مناطق محروم در اولویت قرار گرفته و تاکنون طرح های زیادی در بخش آبرسانی به روستاهای مازندران اجرا و یا در دست اقدام است.

بازخوانی اقدامات و پروژه‌های در دست اجرای دولت در مازندران نشان می‌دهد که محرومیت‌زدایی از مناطق محروم به عنوان مقدمه دستیابی به توسعه پایدار و عدالت گستری از مسائل مهم و مطرح در دولت مردمی سیزدهم در مازندران است که با جدیت تمام در حال انجام است.

مازندران استانی گردشگرپذیر که فقر آن در بخش‌های مختلف در زیر برگ‌های سبز آن پنهان مانده است به گونه ای که هم اکنون برخی شهرها و روستاهای آن با بحران و تنش آبی مواجه است و علت این امر نیز بی‌توجهی دولت‌های گذشته نسبت به توسعه زیرساخت‌های صنعت آب و فاضلاب در این خطه شمالی کشور است.

شاید باورش کمی سخت باشد اما این واقعیت مهم و اساسی وجود دارد که مازندران استانی سرسبز و گردشگرپذیر با کمبود آب آشامیدنی مواجه است و دولت سیزدهم با درک این موضوع مهم و اساسی و با هدف رفع مشکلات فراروی در این بخش، آستین همت را بالا زد تا با تسریع در روند آبرسانی به روستاها در قالب اجرای طرح محرومیت زدایی، این استان را از تنش آبی نجات دهد.

توسعه زیرساخت های صنعت آب و فاضلاب، اجرای طرح محرومیت زدایی با هدف آبرسانی به روستاهای کم برخوردار، تخصیص اعتبارات و استفاده از ظرفیت خیران برای احداث مجتمع های آبرسانی و مشارکت بسیج سازندگی در اجرای طرح محرومیت زدایی از جمله اقدامات دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در روستاهای مازندران است.

مازندران سه هزار و 600 روستا دارد که از این تعداد 2 هزار و 700 روستا از خدمات شرکت آب و فاضلاب استان بهره مند هستند و مدیریت آب بقیه روستاها به صورت هیات امنایی است و لازم است مسوولان شرایطی را فراهم کنند تا تصدی و مدیریت آب تمام روستاها بر عهده شرکت آبفای استان باشد.

گام مهم دولت سیزدهم برای پایان دادن به تنش آبی و آبرسانی به روستاهای محروم مازندران
عکس آرشیوی

شناسایی 350 روستای مازندران برای آبرسانی

با اهتمام دولت سیزدهم، مجلس شورای اسلامی امسال هفت هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح محرومیت زدایی در کشور اختصاص داد که علاوه بر 10 هزار روستای اولویت دار برای آبرسانی در مرحله نخست، 9 هزار و 500 روستای دیگر نیز مشخص شدند و سهم استان مازندران 350 روستاست.

دولت سیزدهم مقرر کرد که در طی 2 سال آینده، با اجرای طرح های محرومیت زدایی، عقب ماندگی‌های روستاهای کشور و از جمله مازندران در بخش آب آشامیدنی سالم و بهداشتی رفع شود و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به لحاظ آب آشامیدنی به شرایط پایدار برسند.

تشکیل مجمع خیران برای آبرسانی در روستاها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران با اشاره به شناسایی و تامین 450 قطعه زمین برای احداث مجتمع های آبرسانی در این استان، از تشکیل مجمع خیران آبرسان برای آبرسانی به روستاهای این استان در راستای اجرای طرح محرومیت زدایی خبر داد و گفت که این فرصت برای تمامی خیران در این خطه شمالی کشور فراهم شده است تا در کنار بقیه امور خیر همانند مدرسه سازی، به موضوع آبرسانی هم توجه ویژه ای داشته باشند و در این مسیر برای فرهنگ سازی، مقرر شد تاسیسات آبرسانی احداث شده به نام خیران نامگذاری شود.

آبرسانی به 70 روستای مازندران با کمک خیر نیکوکار
برارزاده افزود: با تلاش شرکت آبفا مازندران و همکاری بسیج سازندگی سپاه و اهدای 200 کیلومتر لوله در سایزهای مختلف توسط خیر آبرسان حاج اکبر ابراهیمی، اهالی 70 روستا در 18 شهرستان استان از نعمت آب آشامیدنی سالم ،بهداشتی و پایدار بهره مند شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته کتابچه تنش آبی تنظیم و در آن دغدغه ها و گام‌های عبور از تنش در هر شهر گنجانده شد و در همین راستا با توجه به استفاده 88 درصدی مازندران از سفره های آب زیرزمینی و استفاده از 740 حلقه چاه و 373 دهنه چشمه ، تلاش داریم از آب‌های سطحی برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز بیشتر استفاده کنیم که به یقین این مهم در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در بحث جهاد تبیین تصریح کرد: جهاد ما شناخت شرایط موجود استان و برنامه های گذر از تنش آبی است که در این مسیر و گام دوم انقلاب به اعتبارات استانی بسنده نکردیم و پیگیر بهره برداری از اعتبارات عشایری- روستایی، اعتبارات محرومیت زدایی و تنش آبی هستیم و هم اکنون با کمک قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، احداث 19 مجتمع آبرسانی با بهره مندی 128 روستا در سراسر استان در دست اجراست.

گام مهم دولت سیزدهم برای پایان دادن به تنش آبی و آبرسانی به روستاهای محروم مازندران
عکس آرشیوی

آبرسانی به روستاهای محروم با 330 میلیارد تومان اعتبار

وی از انعقاد قرارداد با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برای آبرسانی به روستاهای محروم و کمتر توسعه یافته این استان خبر داد و افزود: برای اجرای این طرح از محل اعتبارات محرومیت زدایی، 330 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آبفای مازندران، حفر یک حلقه چاه، بهسازی 9 دهنه چشمه، اجرای لوله گذاری خط انتقال به طول 175 کیلومتر، احداث مخازن به حجم 13 هزار و 220 مترمکعب، اجرای لوله گذاری شبکه توزیع به طول 309 کیلومتر، احداث 37 ایستگاه پمپاژ، احداث فیلترهای بتنی به حجم 500 مترمکعب را از جمله مفاد این قرارداد ذکر کرد.

برارزاده ادامه داد: همچنین در قالب این قرارداد، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) نسبت به تهیه، نصب و راه ندازی 9 دستگاه پکیج حذف آهن، 15 دستگاه دیزل ژنراتور، جابجایی 2 هزار و 800 فقره انشعاب و تامین انرژی برق به طول 14 هزار متر برای بهره مندی بیش از 128 روستا در شهرهای بهشهر، نکا، ساری، قائمشهر، سوادکوه شمالی، سوادکوه، بابل، آمل، نوشهر و کلاردشت اقدام خواهد کرد.

وی، اصلاح 213 کیلومتر از شبکه آبرسانی شهری و روستایی، توسعه شبکه آبرسانی به میزان 179 کیلومتر، احداث 91 کیلومتر خط انتقال آب، حفر و تجهیز پنج حلقه چاه ، احداث مخزن یکهزار و 900 مترمکعبی آب روستایی، واگذاری 33 هزار فقره انشعاب و تعویض 29 هزار و 673 کنتور آب خراب را از دیگر اقدامات این شرکت در یکسال گذشته عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آبفای مازندران با بیان اینکه سرانه مصرف آب آشامیدنی در استان از میانگین کشوری بالاتر است، سرانه تولید آب در هر شبانه روز برای هر مازندرانی در مناطق شهری را 200 و در مناطق روستایی را نیز 171 لیتر عنوان کرد و گفت که از این میزان شهروندان در هر شبانه روز 140 تا 150 لیتر و در مناطق روستایی نیز 120 تا 130 لیتر آب مصرف می‌کنند که این میزان بیشتر از حد استاندارد است.

برارزاده ظرفیت سالانه تولید آب در مازندران را 522 میلیون مترمکعب و میزان تولید و استحصال آب آشامیدنی در این استان را سالانه 340 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: از این مقدار 220 میلیون مترمکعب آب مصرف می‌شود.

گام مهم دولت سیزدهم برای پایان دادن به تنش آبی و آبرسانی به روستاهای محروم مازندران
عکس آرشیوی

اهتمام دولت سیزدهم برای جبران عقب ماندگی‌های آبرسانی در مازندران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران با اشاره به عقب ماندگی های این استان در بحث آبرسانی روستایی گفت: با نگاه ویژه دولت سیزدهم و وزیر نیرو برای حل موضوع آب روستایی، مجلس شورای اسلامی در قدم نخست هفت هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به 10 هزار روستا اختصاص داد که از این تعداد، 19 مجتمع آبرسانی در 128 روستا مربوط به مازندران است و در حال حاضر برای 18 روستا در حال خدمات رسانی از سد البرز هستیم.

به گفته برارزاده برای آبرسانی به این روستاها، 120 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع احداث شده است و در آینده ای نزدیک با وارد مدار شدن تصفیه خانه لفور سوادکوه، گام مثبتی در راستای اجرای طرح محرومیت زدایی و آبرسانی به روستاهای گلوگاه، رامسر و بهشهر برداشته خواهد شد.

وی گفت: در راستای پروژه های محرومیت زدایی، میزان اعتبار از 112 میلیارد تومان به 330 میلیارد تومان افزایش یافت و بر این اساس نیز تعداد روستاهای در دستور کار از 128 روستا به 160 روستا ارتقا یافت.

برارزاده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های محرومیت زدایی و آبرسانی به مناطق محروم و دورافتاده، سه هزار خانوار روستایی به عنوان مشترکان جدید زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب مازندران قرار خواهند کرد.

افزایش ظرفیت منابع تامین و انتقال آب روستایی

مدیرعامل شرکت آبفای مازندران، افزایش ظرفیت تامین و انتقال آب به میزان 523 لیتر در ثانیه ،توسعه مخازن ذخیره به میزان 234 هزار و 810 مترمکعب ،احداث و توسعه شبکه آبرسانی به طول 435 کیلومتر همچنین بازسازی و اصلاح شبکه آبرسانی به طول یک هزار و 450 و واگذاری 87 هزار انشعاب آب جدید را از مهمترین برنامه این شرکت در طی پنج سال آینده ذکر کرد.

منابع آبی مازندران از 720 حلقه چاه، 353 دهنه چشمه و سه سد با ظرفیت تولید و استحصال 522 میلیون مترمکعب، تامین می‌شود. شرکت آب و فاضلاب مازندران یک میلیون و 102 هزار مشترک را در 58 شهر و یک هزار و 678 روستا زیرپوشش دارد.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/270758/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مازندران به مناسبت 16 آذر

افروغ: دروغ الا‌ ماشاءالله در مسئولان جاری و ساری است

از برگزاری نخستین رویداد جمهوری اسلامی حرم است در کرج تااعزام دانش آموزان البرزی به راهیان نور

جنجال یک اظهارنظر نسنجیده؛ تبعات مسدود کردن حساب زنان بی‌حجاب چیست؟

بهره‌مندی خانوارها از کالابرگ الکترونیکی اختیاری است/ یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود/ شبکه ملی اعتبار بستر تحقق سیاست‌های حمایتی دولت مردمی

حضور قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی هامون/استان سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت اسلامی است/ احداث 5 بیمارستان در 5 استان کشور در دستورکار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد

عکس/ پاییز برفی مازندران

برنامه‌ریزی برای اعزام سه هزار نفر از خراسان‌شمالی به اروی راهیان نور انجام شد

کشف 21 تن نهاده‌های دامی فاسد

توقیف 24 تن میگوی فاسد در محمودآباد

رها سازی 8 هزار متر از اراضی کشاورزی محمودآباد

دستگیری عاملان تهدید به بسته شدن مغازه‌ها

روح الله سلگی : دانشجویان در هویدا کردن چهره پلید استکبار نقش بسزایی دارند

جشنواره فرهنگی ورزشی ویژه معلولان در محمودآباد برگزار شد

معرفی برگزیدگان سی و چهارمین دوره جشنواره تئاتر لرستان

دیدنی‌های معروف ساری

ضرورت تقویت و تسریع در استفاده از علوم نوین

افروغ: این، شورش طردشدگان است/ دروغ الا ماشاالله در مسئولان ما جاری و ساری است

نمایش 100 اثر در نمایشگاه تجسمی وتصویری روایت حبیب

نشست قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر سیستان و بلوچستان/ جامعه ایثارگری مانند گذشته می‌تواند کارگشایی کرده و شرایط را متحول کند/ مشکل اشتغال ایثارگران با توانمندسازی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش‌بنیان کاهش می‌یابد

حضور قاضی‌زاده هاشمی در «کرسی آزاداندیشی» دانشجویان سیستان و بلوچستان/ بر اساس مستندات در عربستان 20 درصد از فروش نفت به جیب برخی شاهزاده‌ها می‌رود/صف اعتراض از اغتشاش جدا است

تخصیص بودجه‌های نقدی برای کاوش‌های باستان‌ شناسی

عرضه خودرو در بورس کالا موفق بوده است؟

جشنواره تئاتر منطقه ای فجر با حضور 9 استان کشور در مازندران برگزار می شود

هزار دانش‌آموز خراسان شمالی به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند

نظارت ویژه بر داروخانه‌های مازندران

رفع تصرف 6 هزار میلیارد ریالی اراضی ملی مازندران

ساماندهی بیش از یک‌هزار گلزار شهدا در گیلان

جدال حساس کاله در لیگ برتر بسکتبال

حضور علیرضا زاکانی در دانشگاه شهید بهشتی

تجلیل از 9 پژوهشگر و فناور برگزیده دانشگاه آزاد لرستان

اجتماع عظیم هیئات مذهبی شهرستان بابل

قاتل مادر و 3 دخترش دستگیر شد

استاندار مازندران: از زبان تئاتر برای بیان مفاهیم ارزشی بهره‌ گرفته شود

طرح مطالبات دانشجویان مازندرانی در حضور معاون رئییس جمهور

میلیچ از استقلال شکایت نکرده: جای فیش جعلی پول بدهید!

کاهش سوز سرما در مازندران

شرط عجیب مومنی: با دلار 32هزارتومنی ماشین را پس می‌دهم

جابجایی اجسام با نیروهای ماورایی

حجت عبدالملکی: جریان های دانشجویی مبدأ تحول تاریخ هستند.

افتتاح پروژه واحد نمک زدایی آب دریا در جزیره کیش

جلسه انضباطی استراماچونی و استقلال برگزار نشد

جبهه انقلاب با تولید محتوای فاخر از مولفه‌های اقتدار دفاع کنند

حاج قاسم نسل آینده را ندیده دوست داشت

زمستانی سخت در انتظار کیف پول آمریکایی‌ها

برگزاری اجلاسیه و تجلیل از فعالان نماز در نکا

جیمز وب سحابی عقاب را شکار کرد!

بصیرت افزایی لزوم فراگیری علم در دانشگاه‌ها است

اوضاع عادی بازار شهر رامسر

دانشگاه ها باید مکانی برای ارایه راهکار جهت رفع مسائل مختلف کشور باشند