پیام مازند

آخرين مطالب

دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران سياسي

دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- سیدمحمود حسینی پور در حاشیه مراسم افتتاح رویداد بین المللی ساری 2022 با سفرای کشورهای ترکمنسان ، قرقیزستان و بلاروس به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد و خواستار گسترش روابط اقتصادی و تجاری و ورود سرمایه گذاران این کشورها به مازندران برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، حسینی پور در دیدار سفر   قرقیزستان با وی حضور سفرای عضو کشورهای اکو را در رویداد ساری 2022 را یک فرصت برای بازخوانی ظرفیت ها و اهمیت گسترش روابط با جمهوری اسلامی توصیف کرد و گفت :  امیدواریم نتایج این رویداد به نفع دو کشور و دو ملت باشد ما با کشور قرقیزستان تعاملات خوب و روابط مستحکمی داشته ایم به گونه ای که پیشتر نیز پرواز مستقیم بین ساری و قرقیزستان برقرار بوده است.

استاندار مازندران اظهار داشت: کشور های حاشیه دریای خزر ظرفیت هایی دارند که می توانند فعال کنند. در حال حاضر از نظر تعاملات اقتصادی در وضعیت خوبی نیستیم باید تعاملات را تقویت و تثبیت کنیم.

وی افزود: مازندران ظرفیت های خوبی در زمینه محصولات کشاورزی؛ دامپروری و باغی دارد، مازندران نیمی از برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند و این ظرفیت را داریم که بتوانیم در زمینه صادرات برنج ورود کنیم، مرکبات و محصولات باغی مازندران مثل کیوی از کیفیت بالای تولید برخوردار هستند.

نماینده عالی دولت در مازندران گفت : می توانیم ارتباط بین ایران و قرقیزستان را از طریق مازندران کلید بزنیم و این زمینه وجود دارد که ایران برای مسافران قرقیز روادید را حذف کند.

  دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران

تحکیم روابط با مازندران به کشور قرقیزستان کمک می‌کند 

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: معرفی ساری به عنوان پایتخت توریسم کشورهای منطقه اکو موقعیت بسیار خوبی برای توسعه این شهر است.

تورداکُن سیدیکف افزود: پنج سال قبل استاندار ایسیکول به مازندران سفر کرده بود و تفاهم نامه ای هم بین دو استاندار وقت استان ها نیز امضا شده است.درخواستی از وزارت امور خارجه به استانداری مازندران برای توسعه روابط اقتصادی بین دو استان مازندران و ایسیکول قرقیزستان ارائه خواهیم کرد.

وی گفت: رییس جمهور جدید قرقیزستان نیز از همین منطقه ایسیکول است و از نظر اقلیمی منطقه ای سرسبز و با ظرفیت های خوب کشاورزی بسیار شبیه مازندران است.

سفیر قزقیزستان در ایران اظهار داشت: اینکه ساری به عنوان مرکز توریسم‌ کشورهای عضو اکو انتخاب شده است ظرفیت مناسبی است تا تمهیدات لازم برای توسعه صنعت توریسم مشترک بین دو استان اتخاذ شود.

سیدیکف عنوان کرد: اگر امکان داشته باشد که سفر استانداران دو استان رقم بخورد یقینا زمینه ساز اتفاق های خوبی در زمینه تجاری و گردشگری خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز سی امین سال ارتباط دو کشور ایران و قرقیزستان است و شاهد تبادل پیام تبریک بین روسای جمهور و وزرای خارجه دو کشور بودیم که دیدار ما با استاندار مازندران نیز یقینا به تحکیم روابط دو استان مازندران و ایسکیول و کشور قرقیزستان کمک خواهد کرد.

سیدیکف، گفت: اگر لیستی از خدمات مورد نیاز دو کشور که مازندران‌نیز می تواند در تحقق آن نقش مهمی داشته باشد تهیه شود یقینا در شناسایی زمینه های همکاری تاثیرگذار خواهد بود.

دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران

 

 مازندران در وسط میدان گسترش روابط بین ایران و ترکمنستان آمادگی کامل دارد

استاندار مازندران گفت که این استان در ادامه سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به کشور دوست و همسایه ترکمنستان و اجرای دستاوردهای بزرگ این سفر، خود را در وسط میدان می داند و آماده هستیم در تمام زمینه ها، تعاملات اقتصادی را گسترش دهیم.

حسینی پور ادامه داد: مردم ایران و ترکمنستان وجه اشتراکات زیادی از لحاظ فرهنگی، تاریخی و اقتصادی با یکدیگر دارند، هرچند فراز و فرودهای زیادی داشته است اما این‌تعامل بین دو کشور همیشه وجود داشته است.

وی بیان داشت: در سال های گذشته روابط ایران با ترکمنستان محدودتر شد و در سطحی که باید باشد نیست؛ اما سیاست دولت سیزدهم و رئیس جمهوری ایران گسترش روابط با کشورهای همسایه است.

وی افزود: در سفری که ریاست جمهوری به ترکمنستان داشته اند بحث اتصال دوباره خط گاز نوید از تعامل جدید بین ایران و ترکمنستان است.

استاندار مازندران ادامه داد: یکسری فرصت ها در مازندران و ترکمنستان وجود دارد که به واسطه مرز دریایی و زمینی، می توانیم بیش از این همکاری های اقتصادی و تجاری داشته باشیم.

حسینی پور تصریح کرد : 43 سال تحت سخت ترین شرایط تحریمی بوده ایم و در شرایط سخت است که دوستی ها خودش را نشان می دهد، هرچند در این‌سال ها نیز شاهد تعاملات خوب ایران و ترکمنستان بوده و هستیم و امیدواریم به اهداف مشترک استراتژیک برسیم که بتواند در وضعیت اقتصادی و ارتقای سطح تعاملات تجاری تاثیر گذار و کمک حال باشد.

وی اظهار داشت: مازندران به لحاظ جغرافیایی استانی بسیار بزرگ است و دارای نوار طولی 470 کیلومتری است، مازندران دارای 52 شهر و 3 هزار و 600 روستا با جمعیت چهار میلیونی است.

استاندار گفت: مازندران نزدیک به نیمی از نیاز برنج کشور را تولید می کند و عمده نیاز مرکبات و محصولات باغی ایران در مازندران تولید می‌شود.کیوی مازندران از منظر استاندارد جهانی بی نظیر در دنیا است و نمونه آن را نمی توان در هیچ جای دنیا مشاهده کرد.

حسینی پور ابراز کرد: با توجه به فرهنگ نزدیک با ترکمنستان می توانیم زمینه گردشگری دو کشور را فراهم کنیم.امیدواریم در فضای جدیدی که دولت سیزدهم برای ارتباط با کشورهای منطقه ایجاد کرده است ارتباط بهتر و بیشتری بین‌مازندران و ترکمنستان داشته باشیم.

استاندار بیان داشت: مازندران تنها استانی است که بندرش به راه آهن سراسری متصل است و در کریدور منطقه شمال به جنوب قرار دارد.یقینا می توانیم یک تعامل جدید در زمینه گردشگری دریایی با ترکمنستان و سرمایه گذاری مشترک فعالان اقتصادی دو کشور در مازندران داشته باشیم.

 

دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران

بازار ترکمنستان مستعد دریافت کالاهای با کیفیت به خصوص محصولات خوب کشاورزی مازندران است

سفیر ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم افتتاحیه رویداد ساری 2022؛ پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو با استاندار مازندران، برنامه اقتصادی ارایه شده از سوی سیدمحمود حسینی پور، موجب تحسین سفیرترکمنستان شد. ‎

احمد قربان اف نیز در دیدار با استاندار مازندران ضمن تبریک به حسینی پور بابت انتخاب ساری به عنوان پایتخت گردشگری مازندران گفت : ظرفیت های توسعه ساری و مازندران از فرصت به وجود آمده این رویداد بسیار عالی است.

وی افزود: اگر فضا برای مازندران مهیا شود کل گردشگران کشورهای عضو اکو جذب این استان خواهند شد چون چنین طبیعت بکر و زیبایی را نمی توان در هیچ کدام از کشورهای منطقه و عضو اکو مشاهده کرد.

وی افزود: یقینا در روابط بین‌ملت ها اقتصاد حرف اول را می زند و بسیار علاقه مندیم که همکاری های اقتصادی را با ایران به خصوص مازندران گسترش دهیم، قبلا از بنادر مازندران استفاده می کردیم که اکنون به دلایل مختلف کاهش پیدا کرده است، اماامیدواریم که حمل و نقل دریایی دوباره شدت یابد.

قربان اف اظهار داشت: مازندران واقعا قطب تولید محصولات کشاورزی ایران است و همکاری های به نسبت خوبی با ایران داریم هر چند دولت ترکمنستان سیاست خودکفایی را در محصولات کشاورزی در پیش گرفته اما نمی توانیم مرکبات با کیفیت شما را تولید کنیم، یقینا بازار ترکمنستان مستعد دریافت کالاهای با کیفیت به خصوص محصولات خوب کشاورزی مازندران است.

سفیر ترکمنستان در ایران، گفت: زمینه های تجارت با ایران واقعا بی نظیر بود و نمونه آن را در تاریخ ترکمنستان نداشته ایم.

 دست دوستی‌ همسایگان شمالی خزر به سوی مازندران

بلاروس وارد کننده محصولات مازندران می‌شود

استاندار مازندران در دیدار سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران هم گفت : مازندران و بلاروس دارای مشترکاتی هستند و خیلی زودتر باید به فکر تعاملات تجاری می‌افتادیم.

سید محمود حسینی‌پور افزود: اطلاع داریم که تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه روسیه و کشورهای همسو با روسیه مشکلاتی را برای مردم‌ ملت‌های این کشورها ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این وضعیت شما را در 43 سالی که مردم ایران پس از انقلاب اسلامی تحمل می‌کنند ما بیش از دیگران درک می‌کنیم. امیدواریم با همکاری بین‌المللی دو کشور بتوانیم در برابر زیاده‌خواهی آمریکا بایستیم.

استاندار مازندران افزود: ایران و بلاروس مشترکات و نیازهای مشترکی دارند که قویا با هم‌همپوشانی دارند. محصولاتی که در مازندران وجود دارد نیاز بلاروس است و می‌توانیم در اختیار بلاروس قرار دهیم.

نماینده عالی دولت در مازندران ادامه داد: به نظر می‌رسد با تشکیل کارگروهی بین دو کشور می‌توانیم با شناسایی نیازها و راه‌های تامین آن‌ها اقدام فوری را در دستور کار داشته باشیم.

استاندار گفت: رتبه اول تولید برنج و تولید سالانه 2 میلیون و 500 هزار تن محصول مرکبات که از این‌مقدار 180 هزار تن تولید کیوی است، گل و گیاه؛ صیفی‌جات و لبنیات و محصولات شیلاتی از جمله خاویار از شاخص‌های تولید کشاورزی مازندران است.

وی افزود: با بررسی نیازمندی‌های دو طرف در یک کارگروه تخصصی می‌توانیم برنامه اقدام مشترک مازندران و استان‌های بلاروس را تعریف کنیم.

استاندار مازندران، اظهار داشت: ایران دوست روزهای سخت بلاروس است و ما در کنار مردم و دولت بلاروس هستیم و قطعا هدف ما توسعه واقعی روابط تجاری دو کشور و دو استان مازندران و گومل است.

سفیر بلاروس در ایران هم در این دیدار گفت: در سفری که به مازندران داشتیم همراهان خوبی از استانداری و اتاق بازرگانی با ما همکاری داشتند، هر چند همکاری با اتاق بازرگانی مازندران مورد بحث اصلی ماست. با مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ نیز دیدار داشتیم و برای همکاری‌های مشترک تبادل نظر بسیار خوبی صورت گرفت.

دمیتری کالتسوف افزود: بین استان مازندران و استان گومل بلاروس رابطه خواهر خواندگی وجود دارد که نیاز به ارتقا و افزایش روابط اقتصادی این دو استان است، لذا پیشنهاد می‌کنیم ارتباط مجازی ویدئوکنفرانسی بین استاندار مازندران و استاندار گومل بلاروس برقرار شود تا زمینه‌های ارتباط تجاری بین دو استان کلید بخورد تا تعامل فعالان اقتصادی توسعه یابد.

وی اظهار کرد: روابط کاری و تجاری اتاق بازرگانی مازندران و گومل باید افزایش یابد که نیازمند برنامه‌ریزی‌های بیشتر و بهتری است. بلاروس در بسیاری از محصولات همچون خشکبار و مواد غذایی مصرف کننده اجناس ایرانی است و از طرفی محصولات و فرآورده های صنایع چوب؛ مکانیزاسیون و ماشین‌آلات متنوع کشاورزی می‌تواند مورد مصرف مازندرانی‌ها باشد. هر چند تاکید می‌کنیم با برگزاری ویدئوکنفراس از طریق اتاق‌های بازرگانی دو استان می‌توانیم شناخت بهتری از نیازهای دو کشور در استان‌های خواهرخوانده داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا استاندار مازندران همچنین با سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران نیز در حاشیه افتتاحیه رویداد ساری 2022 پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو دیدار و بر ضرورت توسعه تجاری فی مابین و ارسال محصولات مازندران به بلاروس نیز مورد تاکید قرار گرفت.

رویداد بین‌المللی ساری2022 که از آن به عنوان دروازه معرفی توانمندی‌های گردشگری و اقتصادی مازندران به کشورهای منطقه و بویژه کشورهای عضو اکو یاد می‌شود ازروز گذشته به صورت رسمی با حضور سفر های کشورهای عضو اکو آغاز شد.

پیشنهاد میزبانی مرکز مازندران به عنوان پایتخت گردشگری اکو با عنوان رویداد ساری‌2022 اوایل سال 1398 از سوی میراث فرهنگی و استانداری مازندران به میراث فرهنگی کشور داده شد و روز 12 مهر ماه سال 1398 هم به تصویب هیات وزیران گردشگری کشورهای عضو اکو در تاجیکستان رسید.

فعالیت اجرایی این رویداد از آذر ماه 1398 با استقرار دبیرخانه در محل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سپس اقدامات تبلیغاتی همچون رونمایی از لوگو آغاز شد.

اهداف اصلی طرح پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو تشویق کشورهای عضو برای تهیه برنامه‌های ملی به منظور توسعه شهرهای گردشگری با هدف فقرزدایی و توسعه پایدار اقتصادی، افزایش توجه به طبیعت‌گردی، گردشگری مذهبی، سلامت و فرهنگی در میان کشورهای عضو، بالا بردن استانداردهای زندگی شهری، افزایش آگاهی عمومی مردم کشورهای عضو اکو از جاذبه‌های توریستی، منابع و امکانات موجود در این کشورها به منظور تشویق گردشگری ورودی و ایجاد رقابت مثبت بین کشورهای عضو به منظور رشد گردشگری است.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/255849/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

11 مصدوم در پی تصادف زنجیره‌ای در چالوس

تصادف زنجیره‌ای در چالوس

تلاش برای رونق گردشگری در گلوگاه/کارگروهی از نخبگان در شهرستان شکل بگیرد

امام جمعه شیراز خطاب به مردم: یارانه نقدی را فقط برای خرید 4 کالا خرج کنید تا موجب افزایش قیمت سایر کالا‌ها و کاهش پول ملی نشود!

محور چالوس و آزادراه تهران-شمال یکطرفه شد

تصادف زنجیره‌ای در چالوس/ آزادراه تهران-شمال یکطرفه شد

کانون سرطانی اسراییل پاسخ شهادت صیاد خدایی را حتمی و قهری دریافت می‌کند

گلوگاهی‌ها از استاندار مازندران چه درخواستی دارند؟

پیشرفت 90 درصدی پروژه احداث معبر 8 هزار متری در منطقه 22

استاندار مازندران : مسوولان استان برای جبران عقب‌ماندگی گلوگاه تلاش خواهند کرد

یک هفته خروج سرمایه از بورس؛ از سه‌شنبه تا سه‌شنبه

رونمایی از اولین مانیتور 500 هرتزی جهان

خبر خوب|درمان قطعی سرطان مزمن خون با پیوند سلول‌های استخوانی

سرمای شبانه برنج‌کاران را غافلگیر کرد

مسابقات تنیس روی میز به میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد

ضرب الاجل استاندار برای تکمیل پل نیمه‌ تمام در گلوگاه

گلوگاه هاب جشنواره ای شود/ رفع مشکل دکل بندان

هشدار ریزش یک ساختمان در بابل / حضور تیم آتش نشانی در محل

11 مصدوم در پی تصادف زنجیره‌ای در چالوس | 4 خودرو با یکدیگر برخورد کردند

مازندران پیشگام حرکت اقتصادی کشور در عرصه تولید باشد

تشییع پیکر مطهر 2 شهید خوشنام در چالوس

مسئولان با جدیت مقابل گرانی کالا و احتکار بایستند

دسته روی و عزاداری هیئات مذهبی در آمل

تلاش برای ترویج مکتب جعفری/ اصناف کرونازده حمایت شوند

امام صادق(ع)، استاد امامان اهل سنت و نور دیدگان مسلمانان شیعه و سنی

ترافیک در برخی مقاطع محور چالوس سنگین است

هر لیتر بنزین در پاکستان 28 هزار تومان!

پیکر 2 شهید گمنام در چالوس تشییع می‌شود

ورزش کیش در آستانه یک تحول تاریخی

جبهه جدید روحانیت جهاد تببین است

استاندار مازندران : شکوفایی ظرفیت‌های اقتصادی گلوگاه در اولویت است

مراسم یادبود شهید صیادخدایی

23 مازندرانی دیگر در لیست کرونایی‌ها

پاسخ ترانه علیدوستی به دو پرسش سخت درباره سریال «شهرزاد» و اتهام آزار به زنان سینماگر

ساختمان سه طبقه در بابل در آستانه فروپاشی قرار گرفت

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

دغدغه شهروندخبرنگار زابلی از نرسیدن سوخت به کارخانه سیمان/ جنگل‌هایی با رنگ و بوی زباله در کلاردشت

بستری شدن 23 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مازندران

لزوم پایش تمام کارگاه‌های ساختمانی در آمل

پیکر شهید گمنام در بابل آرام گرفت

پیکر یک شهید گمنام در سوادکوه تشییع و خاکسپاری شد

بهره برداری از پروژه عمرانی در منطقه 5

75درصد مردم ایران شاخص‌های عفاف و حجاب را پذیرا هستند

برگزاری اجتماع خانوادگی سلام فرمانده با حضور صدهزار نفری در ورزشگاه آزادی

پاکبانان شهرداری خرم‌آباد تجلیل شدند

تشییع شهدای گمنام در شهرهای مازندران زیر باران کرامت الهی

پاسخی به اظهارات جدید سلطان چاپ پول ایران/ آواربرداری اثرات مخرب و زیان‌بار رشد 40 درصدی نقدینگی همچنان ادامه دارد

ویدئو | اولین واکنش ترانه علیدوستی به حواشی سریال شهرزاد و محمد امامی

استاندار مازندران با 50 مدیرکل روز جمعه مهمان مردم گلوگاه است

حضور شهردار تهران در مراسم یادبود شهید صیادخدایی