پیام مازند

آخرين مطالب

ساخت و بازسازی بیش از 21 هزار کلاس درس ؛ انقلاب مدرسه سازی در مازندران فرهنگي

ساخت و بازسازی بیش از 21 هزار کلاس درس ؛ انقلاب مدرسه سازی در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- بنا به داده های آماری از سوی نهادهای کشوری متولی آموزش و پرورش و مدارس ، در سال 1357 تعداد دانش آموزان کشور حدود هشت میلیون نفر بود، اکنون با رشد 91 درصدی این آمار به 16 میلیون نفر افزایش یافته است.

در همین حال 52 هزار مدرسه در ابتدای انقلاب اسلامی در کشور وجود داشت که در این بخش نیز با رشد 117 درصدی تعداد مدارس به 113 هزار واحد افزایش یافته است در کنار آن نیز تعداد مدارس فنی و حرفه ای به عنوان مدارس تخصصی افزایش یافت و از تعداد 675 مدرسه فنی و حرفه ای در سال 1357 با رشد 289 درصدی به 2 هزار و 600 مدرسه افزایش یافت که این موضوع بیانگر توجه ویژه نظام به امر آموزش همراه با مهارت آموزی را نشان می دهد .

گستراندن چتر خدمات برخورداری تمامی دانش آموزان کشور به بخش های دیگر نیز تسری یافته است و تعداد مدارس استثنایی از 162 مدرسه به یک هزار و 687 مدرسه افزایش یافت که در این حوزه نیز رشد 941 درصدی را نشان می دهد .

علاوه بر این میزان سرانه فضای هر دانش آموز کشور در آن سال 1.44 مترمربع است که این رقم اکنون به صورت میانگین 5.22 متر مربع افزایش یافته است که در این بخش نیز با رشد 262 درصدی مواجه هستیم .

مازندران 520 هزار دانش آموز دارد که در چهار هزار و 200 مدرسه مشغول به تحصیل هستند و بنا به اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی اداره نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس مازندران طی سالها بعد از انقلاب اسلامی حرکت برای ساخت و تکمیل مدارس رونق گرفته است .

فعالیت های این نهاد باعث شد تا فضاهای آموزشی فرسوده که با تراکم زیاد جمعیت دانش آموز نیز همراه بود از مازندران برچیده شود و دانش آموزان این استان به فضاهای آموزشی استاندارد دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر این اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس وظیفه و مسولیت خود را تنها به ساخت مدرسه و افزایش سرانه فضاهای آموزشی خلاصه نکرده است و برای تجهیز مدارس ، به ویژه هنرستان ها به عنوان فضاهای تخصصی آموزش و پرورش گام برداشت و توانسته با تخصیص اعتبارات مورد نیاز این فضاها را به امکانات بروز مجهز کند .

همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مهدی استادیان ، مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس مازندران با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی مازندران در ساری عملکرد نظام در این حوزه کاری را تشریح کرد .

ساخت و تحویل بیش از سه هزار مدرسه در طول 44 سال در مازندران

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس مازندران در تشریح فعالیت های 44 ساله این نهاد در استان گفت: پس از پیروی انقلاب اسلامی خدمات و فعالیت های انجام شده در زمینه ساخت مدارس و فضاهای آموزشی در استان چشمگیر بوده است به طوریکه در این مدت سه هزار و 131 مدرسه به تعداد 18 هزار و 480 کلاس ساخته و به آموزش و پرورش استان تحویل داده شد.

مهدی استادیان افزود : از این تعداد 625 مدرسه به تعداد سه هزار و 481 کلاس درس با کمک و مشارکت خیران ساخته شد .

وی میزان کمک خیران برای ساخت این تعداد مدرسه و کلاس درس در مازندران را 580 میلیارد تومان است .

نونوار شدن بیش از یک هزار و 700 مدرسه

مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس مازندران به اقدامات این نهاد در زمینه بازسازی و مقاوم سازی مدارس استان اشاره و خاطرنشان کرد : از سال 1357 تاکنون سه هزار کلاس درس تخریبی استان بازسازی شده است و بدینگونه میزان ایمنی فضاهای آموزشی افزایش یافت .

وی تعداد کلاس های درس مقاوم سازی شده مازندران را در این مدت یک هزار و 741 کلاس درس اعلام کرد و گفت: این اقدامات گوشه ای از خدمات نظام جمهوری اسلامی در حوزه خدمات رسانی به دانش آموزان تمامی مناطق استان است .

استادیان با تاکید بر برچیده شدن سیستم گرمایشی نفتی در مدارس مازندران گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات خوبی برای مناسب سازی و استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس استان انجام شده است که مجهز شدن 12هزار کلاس درس به سامانه استاندارد گرمایشی از آن جمله این اقدامات است.

گامهای استوارتر دولت سیزدهم برای نوسازی و تجهیز مدارس مازندران

وی از تحول در تخصیص اعتبار به حوزه ساخت و تجهیز مدارس به عنوان عملکرد خوب و درخشان دولت سیزدهم نام برد و گفت : در این دولت میزان تخصیص اعتبارات ملی به تجهیز و نوسازی مدارس دو و نیم برابر شده است

مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس مازندران افزود : به طوریکه در سال مالی 1400 میزان اعتبار ملی این اداره کل 148 میلیارد تومان بود که این رقم اکنون به 376 میلیارد تومان افزایش یافته است .

وی همچنین از 2 برابر شدن اعتبارات استانی این اداره کل به عنوان دیگر تحول انجام شده در دولت سیزدهم یاد کرد و ادامه داد: از سال 1400 تاکنون 56 طرح به تعداد 324 کلاس درس به متراژ بیش از 55 هزار متر مربع تکمیل و به آموزش و پرورش تحویل داده شده است .

استادیان میزان اعتبار صرف شده برای اجرای این تعداد طرح را 390 میلیارد تومان اعلام کرد .

وی گفت : دولت با تزریق اعتبارات مناسب برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس مازندران کمک بزرگی برای حل این مشکل در استان کرده است به طوریکه از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم تاکنون با اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبارسیستم گرمایشی 400 کلاس درس استانداردسازی شداست .

سرآغاز تحول تجهیزات آموزشی مدارس در دولت سیزدهم

مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیزمدارس مازندران گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در زمینه تهیه تجهیزات آموزشی مدارس نیز103 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است این درحالی است که میزان اعتبار تخصیصی در این حوزه در دولت گذشته اندک بود .

وی توضیح داد: از سال 1396 همزمان با آغاز فعالیت دولت دوازدهم تا پایان فعالیت این دولت 45 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت که اکنون با رشد 107 درصدی این اعتبارات در دولت سیزدهم این رقم به 96 میلیارد تومان رسیده است .

دست یاری خیران در مدرسه سازی

استادیان میزان مشارکت خیران مازندرانی ها در امر مدرسه سازی در دولت سیزدهم را 269 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این کمک ها در قالب اهدای زمین ، پرداخت هزینه ساخت و تجهیزات انجام شده است که گام خوبی از سوی خیران در این زمینه به شمار می رود و برای بهره مندی از کمک های خیران در ساخت مدرسه طرح ها و برنامه های ویژه ای انجام شد که از آن جمله طرح آجر به آجر بود .

وی از اجرای طرح محرومیت زدایی در نقاط محروم مازندران به عنوان دیگر اقدام انجام شده در دولت سیزدهم برشمرد و افزود: برای این منظور در سال 1400 با اختصاص 90 میلیارد تومان این مناطق از توجه ویژه تری برخوردار شدند و امسال نیز 122 میلیارد تومان برای این مهم اختصاص داده شده است.

مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس مازندران از بهسازی سرویس بهداشتی به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در مدارس استان اعلام کرد و ادامه داد: در همین راستا پارسال 133 سرویس بهداشتی مدارس مازندران بازسازی شده است .

بروزرسانی تجهیزات هنرستان ها با اختصاص 18 میلیارد تومان اعتبار

وی از خرید تجهیزات بروز هنرستان های مازندران به ارزش 18 میلیارد تومان در این مدت خبر داد و گفت :از آن جمله خرید تجهیزات مدرن همچون پهبادهای مه پاش با قابلیت عکسبرداری را می توان از گام های خوب در این زمینه است.

استادیان افزود: در دهه فجر امسال 77 طرح به تعداد 97 کلاس درس با بیش از 21 هزار مترمربع فضا به بهره برداری می رسد که از این تعداد 9 طرح به تعداد 68 کلاس درس با مشارکت خیران ساخته شد.

وی ادامه داد : همچنین در این ایام بزرگترین طرح آموزشی شمال کشور با عنوان "حیات طیبه سردار سلیمانی" در ساری به بهره برداری می رسد که این طرح 10 هزار متر مربع زیربناشامل 12 کلاس درس ابتدایی و 12 کلاس درس متوسطه است .

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/280420/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آماده‌باش نیروهای خدمات شهری در مناطق 22گانه پایتخت

بچه زرنگ، پیامی زیبا برای مخاطب کودک

چرا تورم دوباره صعودی شد؟

خط و نشان سازمان استاندارد برای خودروسازان/ رکوردشکنی تزریق پول

بارش برف راه ارتباطی 200 روستای دلفان را مسدود کرد

قدردانی از افتخارآفرینی «ببر مازندران» + فیلم

رنگ سفید به چراغ های راهنمایی و رانندگی اضافه می شود!

لیگ برتر والیبال؛ تعیین سهمیه هشتم در هفته پایانی

پیش‌بینی بارش سنگین برف در جاده‌های شمال/ احتمال انسداد محورها طی ساعات آینده

فجر44| سالن ورزشی روستای کشتلی بابل با همت بسیج سازندگی افتتاح شد+ فیلم

حجت الاسلام شهرستانی: آینده تشیع روشن است / شیعه باید بدرخشد و از نور آن همه بشریت بهره مند شوند / خانواده شیعه، خانواده الگو است

باند جعل اسناد ملکی باارزش 10 هزار میلیارد در مازندران متلاشی شد

بارش برف در جاده چالوس و آزادراه تهران - شمال

وضعیت وحشتناک و بحرانی بزرگ‌ترین سد مازندران‌/ آب سد شهید رجایی ته کشید

شهرداران مقصر در خسارات ناشی از بلایای طبیعی به قوه قضاییه معرفی می‌شوند

مادران شهیدان «سیلسپور» دعوت حق را لبیک گفت

کشف بیش از 40 هزار لیتر سوخت قاچاق در خرم‌آباد

آماده‌باش هلال‌احمر گلستان در پی هشدار نارنجی هواشناسی

اعلام رای پرونده بمب استقلالی‌ها به سود تراکتور!/ منبع تأمین پول استراماچونی پیدا شد

ژاپنی‌ها رکورد شکستند/ انتقال اطلاعات با سرعت نور

افتتاح آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه فرهنگیان در خرم آباد

فجر44| افتتاح دبستان 7 کلاسه رزکه آمل با کمک خیران

طرح‌های حوزه مدیریت بحران مازندران با هزینه اعتبار 200 میلیارد تومانی افتتاح شد

جشنواره فیلم فجر نماد سینمایی کشور است

فجر44| افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های عمرانی در مرزن‌آباد

همایش استانی شعر علوی «مولای مردم» در خرم‌آباد برگزار شد

تصاویر| وضعیت وحشتناک سد شهید رجایی ساری

فیلم ماندگاری بود اگر...

کشف بیش از 40 هزار لیتر سوخت قاچاق خارج از شبکه توزیع در خرم‌آباد

افزایش 160 درصدی بودجه مدیریت بحران مازندران/ اجرای طرح‌های دامپروری در استان

پایگاه‌های بسیج از پرداخت پول آب، برق و گاز معاف شدند

افتتاح از 2 پایگاه اورژانس پیش‌بیمارستانی در خرم‌آباد

پیام مشترک آیت‌الله لائینی و استاندار مازندران به مناسبت یوم‌الله 22 بهمن

محمدخانی: آماده انتقال تجربیات به کوفه هستیم/ حسین عادل: در زمینه‌های مختلف مدیریت شهری نیازمند دانش و تجربه تهرانیم

منبع پرداختی به استراماچونی پیدا شد

ویژه برنامه میلاد امام علی (ع) و جشن دهه فجر در دانشگاه پیام نور

کروکودیل بانمکی که عاشقش می‌شویم!

وزارت رفاه در شناسایی و رصد آسیب‌های اجتماعی پیشرفت بزرگی داشته است

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان «غریبی»

لبنیات در تعقیب صدرنشین/ رقابت ایفاسرام و گیتی پسند برای کسب سهمیه ادامه دارد

رمزارز چیست و چگونه کار می‌کند ؟

اعلام مسیر و ساعت راهپیمایی 22 بهمن در مازندران

لیگ برتر والیبال| نتایج کامل هفته بیست‌وپنجم/ تعیین سهمیه هشتم در هفته پایانی

نتایج کامل هفته بیست‌وپنجم/ تعیین سهمیه هشتم در هفته پایانی

راهکار استقلال برای طلب 70 میلیاردی استراماچونی/ آبی‌ها منبع پول را پیدا کردند

لبنیات در تعقیب شهداب/ رقابت ایفاسرام و گیتی پسند برای کسب سهمیه ادامه دارد

منبع تأمین پول استراماچونی پیدا شد

باند جعل اسناد ملکی باارزش 10 هزار میلیاردی در مازندران متلاشی شد

منبع تامین پول استراماچونی پیدا شد

شیوهٔ مدیریت پول