پیام مازند

آخرين مطالب

جهانگردی مرکبات مازندران/ رقص دلالان روی بال های یک حشره مقالات

جهانگردی مرکبات مازندران/ رقص دلالان روی بال های یک حشره
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

پیام مازند


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، رسیدیم به روزهایی که‌گرمای تابستان جای خودشان را به خنکای پاییز و‌سرمای زمستان می دهند و کم کم برداشت مرکبات آبدار و خوشمزه شروع می شود، میوه هایی که زیبایی این فصل را چندین برابر می کند.
از باغات مرکبات گذر می کنیم در حالی که سبدهای کشاورزان پر می شوند از نارنگی های درشت و خوش رنگ و لعاب و کشاورزی که با گفتن برکت ان‌شاءالله مشغول چیدن نارنگی ها هستند، نارنگی های پر دردسری که با کش و‌قوس های فراوان بالاخره روانه بازارها شده اند.
مصوبه ای تلخ برای محصولی ترش
حرف و حدیث ها در مورد نارنگی سبز از همان آغاز بسیار بود چرا که رنگ سبز و طعم ترش آن به مذاق خیلی ها خوش نیامده بود، از همان ابتدا که نارنگی های نوبرانه به بازار آمدند زمزمه ها شروع شد ابتدا از تهران که می گفتند " نارنگی های سبز چون رنگ آوری شده اند سرطان زا هستند و سمی" و همین ادعا کافی بود تا نسخه نارنگی های سبز در مازندران پیچیده شود.
مسئولان استان اواخر شهریور جلسه ای گرفتند و برداشت و عرضه نارنگی های سبز را تعزیراتی کردند، یعنی باغدار اگر بخواهد نارنگی های سبزش را که هنوز قندش کامل نشده بچیند معرفی می شود به تعزیرات و جریمه و مابقی داستان، فصل چیدن نارنگی را هم از اول مهر ماه اعلام کردند تا مردم مزه واقعی نارنگی های شمال را بچشند.
با رسانه ای شدن این مصوبه برخی ها می گفتند چه لزومی به دخالت دولتی ها است، بازار خودش راهش را پیدا می کند و برخورد چکشی با این موضوع دودش را روانه چشم های باغدار می کند، برخی ها هم از این تصمیم حمایت کردند که اگر اینگونه شود نارنگی ها با طعم و رنگی پاییزه روانه بازار می شود اما دلالان همان موقع دست بکار شدند، بهانه هایشان را هم مسئولان جور کرده بودند کافی بود ترس به دل باغدار بیفتند که " نارنگی های سبز را نمی توانید بچینید چون جریمه تان می کنند، چند روز دیگر هم همه باغداران محصولشان را برداشت می کنند و بازار پر می شود از نارنگی و کسی نارنگی های شما را نمی خرد اما ما همین الان همه محصولتان را یکجا می خریم " قیمت اما نصف قیمت قبل از مصوبه!!

پیام مازند

بابازاده یکی از باغداران میاندورودی است می گوید: نارنگی های سبز شاید کمی ترش مزه بود اما هر چه بود مانند بسیاری از میوه های دیگر نوبرانه وارد بازار می شد و باغدار راضی، فروشنده راضی و خریدار هم حتما راضی بود که برای هر کیلو 15 هزار تومان می‌داد.
او که بخشی از محصولش را با همین قیمت فروخته بود می‌گوید فردای بعد از آن مصوبه دلالان سراغش آمده اند و همه آنچه که در چند سطر بالاتر گفته شده بود را به او گفتند و ترس به دلش انداختند و قیمت دادند هر کیلو 5 هزار تومان؟!
بابازاده می گفت: بعضی از باغداران میاندورودی به خاطر نیاز مالی و ترس از اینکه نکند همین قدر هم دستشان را نگیرد همه محصول باغشان را روی درخت فروختند.
از آن مصوبه انتقاد می کرد و می گفت: انگار مسئولان نمی دانند هر فنی بزنند دلالانی که گوشه رینگ نشسته اند بدلش را بلدند حتی بهتر از آنها.
هر چه بود شهریور تمام شد و مهرماه آمد و سوت چیدن نارنگی های پیش رس مازندران هم نواخته شد ، دلالان اما باز هم گوشه رینگ منتظر ماندند تا شاید ترفندی دیگر به کارشان بیاید.
رقص دلالان روی بال های یک حشره
دسترنج کشاورزان مازندرانی بعد از 6 ماه با بهترین کیفیت به ثمر نشست این را دکتر حدادی نژاد عضو هیئت علمی باغبانی دانشگاه کشاورزی مازندران می گوید وقتی چند عدد نارنگی را در آزمایشگاهش آزمایش می کند.
او می گوید: دستگاه ها درصد قند و اسید و کیفیت محصول را دروغ نمی گویند اعداد هستند و صفحه نمایش ، می گوید قند و اسید نارنگی ها متناسب است، بافت میوه ها هم سالم هستند و آماده مصرف.
می پرسم چرا می گفتند خوردن نارنگی های زودرس مضر است و در جواب می گوید: نارنگی های زودرس با وجود رنگ سبزشان رسیده اند حتی اگر 20 درصد رنگ و بافت آنها تغییر کند و به زردی بزند.

پیام مازند

دل مشغولی باغداران تمامی نداشت ترسی مانند خوره هر سال در پاییز به جانشان می افتاد آنها می ترسیدند از مهمان نا خوانده ای که سال های سال محصولشان را نابود می کرد حشره ای زرد و خاکستری رنگ، بومی آمریکای جنوبی که اگرچه بزرگ نیست اما خسارات بزرگی می تواند به میوه ها بزند مگس مدیترانه ای، مگس هایی که لاروشان را درون میوه های نارنجی رنگ تخم گذاری می کنند و میوه از همان نقطه شروع می کند به پوسیدن.
سری به باغ های مرکبات می زنیم هیچ ردی از مگس مدیترانه نیست که اگر باشد میوه های پوسیده الان روی زمین و زیر درختان مرکبات باید ریخته شده باشند با کشاورزان که هم صحبت می شویم آنها هم می گویند هنوز گله های مگس مدیترانه را در باغ هایشان ندیده اند اما نگران هستند.
نگرانی هایشان هم یکی و دو تا نیست یکی می گوید به آنها گفته اند مگس های مدیترانه ای در راه هستند و اگر محصولشان را نفروشند روی دستشان می ماند، یکی دیگر می گفت: کیفیت محصول امسال خوب است اما پشتمان به جایی گرم نیست یکی دیگر از کشاورزان که خودش سالها از پشت میزنشینان جهاد کشاورزی استان بود می گوید هزینه مقابله با این آفت خیلی زیاد است و اگر اینکار انجام نشود کشاورزان روزانه خسارات بالایی می دهند و یک شبه 4 تا 5 تن میوه از بین می رود و مجبوریم با عجله محصولمان را بسپاریم دست کسی که پول نقد دارد شما هر چه می خواهی اسمش را بگذار، دلال ، سورتینگ دار، انباردار.
نه اینکه نباشد ، هست ولی آنقدر نیست
مهمانان ناخوانده مدیترانه ای اما انگار امسال پایشان از باغات مازندران کوتاه شده و دوره خوش نشینی شان سر آمده است شاید دلشان به حال باغداران که هر سال کابوس مگس می دیدند سوخته است.
شهیدی فر مدیر کل جهاد کشاورزی مازندران می گوید: نتایج بدست آمده از بازدید کارشناسان جهاد کشاورزی از باغات استان نشان می دهد به همت باغداران و ‌محققان کشاورزی آفت مگس مدیترانه تا حدود زیادی امسال مهار شده است.
او با بیان اینکه امسال در باغات استان کمترین آلودگی مگس مدیترانه وجود دارد، افزود: دغدغه ای برای طغیان این آفت نداریم و باغداران فریب افراد سود جو که به بهانه مگس مدیترانه می خواهند مرکبات را به قیمت پایین از آنان بخرند نخورند.

پیام مازند

شهیدی فر می گوید: مرکبات امسال مازندران اقتصادی و ‌قابل صادرات است و برنامه خوبی نیز برای صادرات پرتغال و نارنگی شمال تدارک دیده شده است که با قیمت اصلی و واقعی وارد بازار خواهد فقط باغداران فریب نخورند و عجله ای در برداشت محصول نداشته باشند.
او می گوید: نخستین و بزرگترین پایانه صادرات میوه کشور پارسال در جویبار آغاز بکار کرد، پایانه ای که می تواند یکصد هزار تن مرکبات را برای صادرات ذخیره کند.
بازارهای جهانی در انتظار مرکبات مازندران
سوغات باغ‌های مازندران نه تنها نصیب ساکنان چهارگوشه ایران که راهی کشور‌های اطراف هم می‌شود، خلیج فارس، روسیه، عراق، کشور‌های آسیای مرکزی بازار‌های خوبی برای این محصول هستند مسئولان می‌گویند از زمانی که برداشت نارنگی‌های پیش رس آغاز شد در اولین مرحله 560 تن نارنگی از میاندورود به روسیه و ترکمنستان صادر شد و این نوید روز‌های خوب برای مرکبات مازندران است.
مهاجر رئیس اتاق بازرگانی وصنایع و معادن مازندران می گوید: امسال با شرایط مناسبی که در استان وجود دارد مشکلی برای صادرات وجود ندارد و مرکبات با قیمتهای مناسبی وارد بازار خواهد شد.

پیام مازند

او گفت: تمام تلاشمان را می کنیم که هم مصرف داخلی و هم سفره خارجی ها از نارنگی های مازندران بی نصیب نماند.
رئیس اتاق بازرگانی وصنایع و معادن مازندران می گوید باغدران نگران محصولاشان نباشند ، صادرات نارنگی آغاز شده است و صادرات پرتغال هم از 15 آبان ماه وقتی قند و اسید میوه کامل شود آغاز خواهد شد.
حسینی یکی از صادر کنندگان مرکبات مازندران هم پیش بینی می کند صادرات مرکبات امسال بیشتر از سال های گذشته باشد حتی می گوید بازارهای جدیدی علاوه بر مسکو و عراق پیدا کرده است تا نارنگی و پرتغال های ما را به آنجا صادر کند.
هر چه هست مسئولان و صادرکنندگان و کارشناسان می گویند مرکبات امسال مازندران جان می دهد برای صادرات فقط باید گوشه های رینگ بازار را خوب نگاه کرد نقشه دلالان و واسطه‌ها برای خرید مرکبات مرغوب مازندران با بهانه‌های واهی هیچ گاه تمامی نداشته است
عدم توجه به شایعات و حمایت مسئولین از باغداران و برداشت به موقع محصول می تواند راه روشنی در مسیر بازار مرکبات مازندران و صادرات آن باز کند.
گزارش: فاطمه محمدی
انتهای پیام / ک

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/234549/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خنیاگر موسیقی مازندران

جزئیات عملیات بهار پیروزی نیرو‌های مسلح یمن/ عربستان با پول، سازمان ملل را خریده است

نامگذاری سالن همایش های ارشاد آمل به نام استاد فرهنگ شریف

مدیریت بومی سازی و بازسازی 3944 قطعه نیروگاهی درنیروگاه شهیدسلیمی نکا

تحول اقتصادی و اشتغالزایی منطقه با حمایت از سرمایه گذاران حوزه گردشگری

دریچه‌های سد ایوشان خرم‌آباد برای آبگیری در سال آبی جدید بسته شد

پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد کشف شد

صندوق بین المللی پول: اقتصاد افغانستان 30 درصد کاهش خواهد یافت

جان باختن 2 مبتلا به کرونا در مازندران

نتایج هفته نخست لیگ کشتی آزاد در گروه د

پیدا شدن گمشدگان در جنگل‌های ساری پس از 16 ساعت

مقام حزب الله: القوات اللبنانیه، از سال 2009، پول و سلاح از آمریکا و عربستان دریافت می‌کند

حمیداوی پول نقد نداد؛ بازیکنان چک‌ نگرفتند/ میثاقیان در یک قدمی نیمکت شهرخودرو

محور کرج - چالوس یک‌ طرفه شد

عاملان تیراندازی در خرم‌آباد زمین‌گیر شدند

اقتصاد افغانستان 30 درصد کاهش خواهد یافت

عاملان تیراندازی در خرم‌آباد دستگیر شدند

تهدید به کشتن زن تهرانی جلوی چشم کودکش / راز زوج بی آبرو لو رفت

کشف و ضبط محموله 5 میلیاردی کالای قاچاق در خرم‌آباد

ماجرای برخورد محبت آمیز رضاخان با یک روزنامه نگار!

کشف پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم‌آباد

شورای شهر ساری خواستار شفاف‌سازی شهرداری درباره برخی ابهامات شد

ورود تجهیزات فاز نخست کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد

بسته شدن دریچه‌های سد ایوشان خرم‌آباد برای آبگیری در سال آبی جدید

شهرداری برخی ابهامات را شفاف سازی کند

خرید خانه نوساز در شهرها و کلان شهرهای کشور چقدر پول می خواهد؟

بستری بودن 413 بیمار کرونایی در مازندران

فعال شدن کد ٧٢4 ویژه بیماران سکته حاد مغزی در آمل

کاهش دما و بارش برف و باران در مازندران

کمک 150 میلیون تومانی به بیمارستان روحانی بابل

لایروبی کانال‌های هدایت آب‌ های سطحی فرودگاه رامسر

غیبت مدافع پرسپولیس قطعی است

دستگیری 33 سارق حرفه‌ای در بهشهر

اجاره نشینی قهرمان جهان و پارالمپیک در خانه 50 متری؛ همینقدر تلخ و باورنکردنی

تصاویر| 12 فریم جالب از پرواز فرهاد مجیدی/ غلامپور اینگونه غافلگیر شد

تاکید بر توسعه روستای ایرا به برکت آرامگاه علامه حسن‌زاده آملی (ره)

اجباری شدن واکسیناسیون برای برخی مشاغل

برنامه واکسیناسیون 4 آبان در بابل

حزب سمیرجعجع از آمریکا و عربستان پول و سلاح دریافت می کند

کارگزار سابق کمک 10 میلیاردی از استقلال را پس گرفت/ سرنوشت پول قایدی چه شد؟

اجرای طرح شهردار شب در ساری

قیمت بنزین در ونزوئلا 20 برابر شد

هشدار پلیس راه درباره لغزندگی جاده‌های کوهستانی مازندران

شهردار فریدونکنار منصوب شد

اول آبان - روز آمار و برنامه ریزی / حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

ارتقاء کیفی اطلاعات آماری با گذار از نظام آمارهای سنتی به نظام آمارهای ثبتی مبنا و هوشمندسازی آن

100 هزار میلیارد تومان تامین مالی حوزه صنعت از سوی بانک ها تا پایان سال

باارزش‌ترین امتیاز ایران، نقش لجستیکی و ارتباط است

استاندار مازندران برای شهردار جدید فریدونکنار حکم زد

شورای شهر خواستار شفاف‌سازی شهرداری ساری در باره امور مالی شد