پیام مازند

آخرين مطالب

علی ملاقلی‌پور: اگر دنبال پول بودم سریال می‌ساختم نه نماهنگ محرمی فرهنگي

علی ملاقلی‌پور: اگر دنبال پول بودم سریال می‌ساختم نه نماهنگ محرمی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - از علی ملاقلی‌پور که نام می بریم و برای گفت وگو که مقابلش می نشینیم ناخودآگاه خاطرات بسیاری برایمان تداعی می شود؛ از نام پدرش ـ رسول ملاقلی پور ـ کارگردان فیلم های نام آشنای دفاع مقدس همچون «میم مثل مادر» و «سفر به چزابه» گرفته تا هفت سال قبل که جیمی جامپ مسابقه فوتبال تیم ستارگان لقب گرفت و در اعتراض به لغو اکران فیلمش، وسط زمین فوتبال پرید.
خاطرات و شاید بهتر بگوییم اتفاقات اطراف علی ملاقلی پور به همین جا ختم نمی شود. ماجرای سریال توقیفی‌اش «کتونی زرنگی» در صداوسیما هم در اواخر دهه 90 تا مدت ها خبرساز بود و بعد هم صحبت از ممنوع الکاری اش به میان آمد که البته توسط خود این کارگردان در نشست ایسنا تایید شد. با این همه علی ملاقلی پور این روزها فارغ از تمام شلوغی ها و حاشیه های سال های اخیر، سراغ ساخت نماهنگی برای اباعبدالله الحسین (ع) رفته است که خود تاکید می کند این کار را از روی اعتقاد باطنی انجام داده است و بر نگاه محوری آن که بحث آزادگی، حقیقت جویی و توبه شخصیت «حر» است، تکیه می کند.
علی ملاقلی‌پور نماهنگ محرمی «مسافران خورشید» را در مرکز موسیقی انقلاب اسلامی (مأوا) سازمان هنری رسانه‌ای اوج تولید کرده است. کارگردانی و نویسنده خودش بوده و محمدجواد آشتیانی هم تهیه‌کنندگی را عهده دار بوده است.
در ادامه تماشاگر بخش هایی از این نماهنگ باشید:
این کارگردان با حضور در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره موضوعات مختلفی از نماهنگ جدیدش تا ماجرای توقیف سریال «کتونی زرنگی» صحبت کرده است که در بخش نخست این گفت‌وگو صحبت‌های ملاقلی پور درباره نماهنگ جدیدش را می‌خوانید.

پیام مازند

کاری که جذاب باشد را انجام می‌دهم
ملاقلی پور در ابتدا درباره نماهنگ جدیدش با اشاره به این نکته که کار او کارگردانی است، می‌گوید: «کاری که جذاب باشد را انجام می‌دهم. نماهنگ نیز اگر کار جذابی باشد، که به آن اعتقاد داشته باشم و اثرگذار باشد، انجام می‌دهم. همواره احساس می‌کردم در نماهنگ نیز باید کشمکشی وجود داشته باشد؛ یعنی صرفا یک مشت رنگین کمان تصاویر به درد مخاطب نمی‌خورد یا حتی برای تیزر تبلیغاتی هم فکر می‌کنم تماشاگر قصه را دوست دارد. ما همیشه از بچگی قصه دیده و شنیده‌ایم و با قصه بزرگ شدیم و با آن عجین هستیم. همین حالا هستند فیلم‌های سینمایی که خوب قصه می‌گویند. مردم قصه را دوست دارند. حالا هرچقدر این قصه مستقیم یا غیر مستقیم پیوند داشته باشد، من فکر می‌کنم گیرایی بیشتری دارد و اصطلاحا فیلم یقه تماشاگر را خواهد گرفت.»
حُر وقتی به وجود می‌آید که محبت وجود دارد
او درباره نماهنگ «مسافران خورشید» بر اساس شعری از سید حمیدرضا برقعی، توضیح می‌دهد: «در جلساتی که برگزار کردیم، آقای برقعی شعری نوشته بودند که من فکر کردم به لحاظ تصویری کار خوبی خواهد شد. ما چون سینمایی هستیم، در کل تصویر برایمان اهمیت دارد. در نماهنگ البته شعر و آهنگ نیز اهمیت دارد. این داستان غیرمستقیم به ماجرای حُر باز می‌گردد و یک توبه در آن هست؛ در قصه به اندازه نماهنگ یک کشمکش درونی و بیرونی وجود دارد.»

پیام مازند

ملاقلی‌پور همچنین اظهار می‌کند: «به نظر من این بد است که با خود بگوییم من یک کار تاریخی ـ مذهبی می‌سازم که در تاریخ بماند. ما در دوره‌ای هستیم که برای مثال دزدی ـ چه در مقیاس کوچک و چه کلان ـ به چشم می خورد و دیدم که حُر و توبه ای که می کند، بیشتر به درد جامعه ما می‌خورد؛ البته قصه ما راجع به حُر نیست و به صورت مستقیم به شهیدان و آزاده‌های کربلا بازنمی‌گردد بلکه تداعی کننده این ماجرا است. در اصل ماجرایی که ما از تاریخ کربلا درباره ماجرای حُر شنیده بودیم، این است که حُر بالاخره سر دسته یزید بوده و چه می‌شود که این آدم پشیمان شده و یار امام حسین (ع) می‌شود؟ اگر زمینی بخواهم نگاه کنم عنصر محبت باعث این اتفاق شده است. بی قراری حُر از محبتی که امام (ع) به او کرد، نشأت می‌گیرد. به نظرم حُر وقتی به وجود می‌آید که محبت وجود دارد.»
شعر سیدحمیدرضا برقعی به شدت تصویری بود
این نویسنده و کارگردان اضافه می‌کند: «در این کار هم من به آقای برقعی عرض کردم که شعرشان خیلی تصویری است. بنابراین تصمیم گرفتیم که بر روی نقطه تحول سردسته گروه کنیم و دو سه تا نقطه گذاری کردیم اما بیشتر از این برای یک نماهنگ جا نمی‌داد. هرچند شاید به لحاظ داستانی بیشتر داشت. درنهایت بعد از رفتن و آمدن‌ها بر سر این شعر توافق شد. کار به جایگاهی رسید که احساس کردم پیوند بین تصویر و شعر محکم شد و قرار شد که آن را بسازیم.»

پیام مازند

خیلی‌ها باور نمی‌کنند نماهنگ «مسافران خورشید» چهار روزه جمع شد
او در پاسخ به این سوال که چقدر از کیفیت بصری کار باتوجه به بودجه راضی است؟ می‌گوید: «در همان روزی که به توافق رسیدیم، به مسئولان تصمیم گیر در ماوا گفتم که کار تاریخی است و در بخش هایی به تپانچه و شمشمیر اشاره شده، اما خب برای مثال تپانچه متعلق به دوره قاجار است و تصمیم گرفتیم که بنای کار را بر اواخر دوره قاجار بگذاریم، در شعر اشاره‌ای نمی‌شود اما برای انسجام ذهنی خودمان قرار شد که این کار را انجام دهیم تا بدانیم که بالاخره از نظر طراحی به کدام سمت داریم می‌رویم.»
این کارگردان ادامه می‌دهد: «به لحاظ بودجه و شرایط نمی‌توان پروژه خیلی فاخری را در نظر گرفت اما مهم این است که بار تصویری و دراماتیک خوب و یاری‌گر بودند. با آقای آشتیانی و تهیه کننده جلسه گذاشتیم و به نظرم کار خیلی خوب جمع شد. وقتی می‌گوییم این نماهنگ چهارروزه جمع شده، خیلی‌ها باور نمی‌کنند اما واقعیت این است که چهار روزه جمع شد؛ البته یکی از دلایل آن هم این بود که ما عوامل حرفه‌ای داشتیم؛ برای مثال طراح گریم ما طراح گریم سینما بود یا مثلا محسن غلامی طراح صحنه و سمانه حسینی طراح صحنه فیلم و سریال بودند و این مقداری کمک کرد.»
ملاقلی‌پور اضافه می‌کند: «بسیاری از نماهنگ‌ها به دلیل بودجه محدود مجبور هستند کوتاه بیایند. ما در زمینه تولید و برنامه‌ریزی که کار کردیم، سعی‌مان این بود تا بنای کارمان را بیشتر روی پیش تولید بگذاریم. یعنی شاید دو هفته، خوب پیش تولید کردیم و لوکیشن‌های خوبی پیدا کردیم.»

پیام مازند

ویژگی چهره محرم زینال‌زاده در هرکسی پیدا نمی شود
او درباره ویژگی‌های محرم زینال‌زاده به عنوان بازیگر نماهنگ «مسافران خورشید» می‌گوید: «آقای زینال‌زاده در چشم‌هایش یک پختگی دارد و آدمی محسوب می‌شود که هم آشناست و هم دور. آدمی است که در دهه‌های 60 و 70 هنرمند پرکاری محسوب می‌شد و اوج بازیگری ایشان بود. چهره‌ی دور ـ نزدیکی که می خواستم در صورت ایشان بود. چشم‌هایشان خیلی مهربان است ولی خب نافذ نیز محسوب می‌شود و این ویژگی در چهره هر کسی پیدا نمی‌شود. من صورت می‌خواستم چون در نماهنگ چهره اهمیت دارد. ایشان آمدند و صحبت کردیم و خیلی هم دوست داشت. هرچقدر بیشتر آشنا شدیم، بیشتر لذت بردیم. واقعیت این است که از اول تا آخر کار انقدر ارتباط ما نزدیک شد که واقعا عجیب بود. ایشان خیلی همراه بودند. در گرمای بیابانی که هیچکس تا به حال به آنجا پا نگذاشته بود، ایشان ما را همراهی کردند. شانس ما بود، قسمت ما بود.»

پیام مازند

شاید صدای حماسی یک گوینده حرفه ای بهتر بود
ملاقلی‌پور درباره انتخاب سید حمیدرضا برقعی ـ شاعر اثر ـ به عنوان گوینده نماهنگ «مسافران خورشید» و اینکه آیا بهتر نبود از یک گوینده حرفه ای با صدایی حماسی تر برای این اثر استفاده می شد؟ چنین اظهار می‌کند: «دوستان ماوا گفتند که آقای برقعی دوست دارد که گویندگی را خودش انجام دهد. نمی‌گویم مخالف این کار بودم اما حرفه‌ای تر این بود که از یک صداپیشه‌ استفاده می کردیم اما با این حال فکر می کنم که صدا روی کار نشسته است. شاید اگر صدا حماسی‌تر بود، بهتر می شد ولی باید این را هم در نظر گرفت، کسی که شعر می‌نویسد، شاید موارد درونی ای وجود دارد که فرد دوست دارد کار گویندگی را هم خودش انجام دهد. از یک طرف حتما خوانش خود آقای برقعی قناعت به کار بخشیده ولی از طرفی هم انتظار شنیداری تماشاگر این است که صدای حماسی تری بشنود ولی این خوانش مزایایی هم دارد.» 
اگر به دنبال پول بودم، سریال می‌ساختم!
این نویسنده و کارگردان در پاسخ به اینکه آیا مسائل مالی در پذیرفتن ساخت نماهنگ «مسافران خورشید» دخیل بوده است؟ می گوید: «هنر من چیست؟ من کارگردان هستم و نهایتا در کنار آن، کار نویسندگی هم انجام دهم. من اول از همه باید از زاویه کار خودم نگاه کنم. بالاخره این اثر بودجه مردم است و قرار است که وقت مردم را بگیرد و باید با یک جماعت بیشتر و زیادتری گره بخورد و آن نمی تواند فارغ از قصه باشد. این نکته مهم بود که اگر نماهنگی را ساختیم، به دنبال این بود که کار اثرگذاری باشد. من فکر می کنم از خود اثر مشخص است که برای دلِ خودم آن را ساختم. اگر به دنبال پول بودم، سریال می‌ساختم!»

پیام مازند

او در انتهای بخش نخست نشست با موضوع نماهنگ «مسافران خورشید» اظهار می‌کند: «فکری که مسوولان ماوا داشتند که این کار باید قبل از محرم آماده و پخش شود، فکر درستی بود. من «مسافران خورشید» را ساخته‌ام و واقعیت این است که به مسیر حضرت اباعبدالله ایمان دارم. این نماهنگ در برنامه «مخاطب خاص» پخش شد و قرار است به صورت متناوب از شبکه‌های مختلفی پخش شود.»
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/262934/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رشد 115 درصدی ترانزیت کالا از بندر امیرآباد مازندران

محدودیت ترافیکی جاده چالوس و آزادراه تهران - شمال

شکست تیم قندکاترین آمل در لیگ برتر فوتسال

لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان برای توسعه مرکز مازندران

آزادسازی 18 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی مازندران

حمیدرضا فرزانه در طرفداری: تمیروف بازی به بازی پول می‌گیرد؛ پشت پرده چه خبر است که او بازی می‌کند؟

3 نفر از متخلفان قطع درختان «بنه» در خرم‌آباد دستگیر شدند

رسانه‌ها برای اصلاح تصورات غیرواقعی از درآمد نفتی و بودجه عمومی روشنگری کنند

پرونده فرار مالیاتی؛ صدر اعظم آلمان را زیر سوال برد

خانواده‌ قربانیان 11 سپتامبر پول افغان‌ها را نمی‌خواهند

آسمانی نیمه ابری و هوای خنک در راه مازندران

ترافیک در جاده کرج-چالوس

جمع آوری 500 ساعت خاطرات آزادگان مازندران

آزادی مطلق به ضرر دنیای غرب تمام شد/5 نقش فردی و اجتماعی بانوان انقلاب اسلامی

پایان هفته‌ای دیگر با محدودیت ترافیکی در جاده‌های شمال

اسامی بدهکاران بانکی بالای 100 میلیارد محرمانه شد

مازندران/ ممنوعیت تردد خودروهای آفرودی در جنگل ها و منابع طبیعی

خانواده‌ قربانیان 11 سپتامبر: پول افغان‌ها را نمی‌خواهیم

حاشیه دیدار مس سونگون و قندکاترین آمل| از حضور مدیرعامل سابق مس تا خاموشی اسکوربرد در دقایق پایانی

شرط میرکاظمی برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان

ممنوعیت تردد خودروهای آفرودی در جنگل ها و منابع طبیعی در مازندران

یک شبکه تبلیغ سلفیت در شیراز متلاشی شد

فکر توسعه محصولات کشاورزی در کشور باشیم

ثبت 2228 مگاوات پیک بار مصرف برق در مازندران

امکان‌سنجی استفاده از توان بخش خصوصی در حوزه حمل بار در بازار تهران

توجه به مطالبات آزادگان ضروری است

زمینه ایجاد سرویسهای متنوع پستی در شهرکها و نواحی صنعتی مازندران فراهم شد

برگزاری دومین جلسه شورای روابط عمومی سازمانهای تابعه وزارت در استان مازندران

جایزه راجر ایبرت به سم مندس اهدا می‌شود/ تجلیل در تورنتو

کشف پودر‌های بدنسازی قاچاق در فریدونکنار

یکه تازی غول های خودرویی در روز افت بورس

حرمت محرم، حیات‌بخش محکوم به قصاص در شهرقدس

خانه‌دار شدن در هر استان کشور چند سال طول می‌کشد؟

جلسه مدیران روابط عمومی و مسئولین ملاقات مردمی مناطق 22 گانه

نیاز کشور به واردات برنج حدود یک میلیون تن است

حمله بی سابقه رهبری‌فرد به پرسپولیس: هزینه در این تیم پول دور ریختن است/ باقری فقط یک تماشاگر است

انجام 210 هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری در غرب مازندران

آتش‌به‌جان دلار آمریکا

15 واحد صنفی متخلف در خرم‌آباد پلمب شد

8 وسیله تفریحی در شهربازی «کیو» خرم‌آباد مجوز استاندارد گرفت

طرح پانزی چیست؟ Ponzi Scheme و طرح‌های هرمی دنیای ارزدیجیتال

مرکبات مازندران به چین می‌رود

رئیس کمیسیون کشاورزی: مجلس برای خودکفایی برنج از استان‌های شمالی حمایت ویژه می‌کند

پلمب 15 واحد صنفی متخلف در خرم‌آباد

معاون استاندار : مازندران خواهان مشارکت چین در ساخت آزاد راه ساحلی است

اثر سمی سلولهای بنیادی مزانشیمی تأثیری در دریافت کننده سلول ندارد

استاندار کردستان: در انتصاب مسئولان استانی از دسته‌بندی‌های انحرافی دوری می‌کنیم

شکایت خانواده بوکسور فوت شده همدانی از فدراسیون

تقویت سرمایه‌های اجتماعی از راهبردهای رسانه‌ای کشور باشد/ نقش‌آفرینی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در توسعه منطقه‌ای و استانی/ مدیریت حرفه‌ای بر تصمیم‌گیری‌های وزارت کار حاکم می‌شود

گذرنامه‌های تاریخ گذشته با مهر پلیس برای اربعین اعتبار دارند