پیام مازند

آخرين مطالب

گردشگری کشاورزی، فرصتی برای رونق اقتصاد روستاهای غرب مازندران مقالات

گردشگری کشاورزی، فرصتی برای رونق اقتصاد روستاهای غرب مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند -  گردشگری کشاورزی اقدامی برای جذب گردشگران به منطقه با اهداف کشاورزی است، این نوع گردشگری به عموم مردم اجازه می‌دهد تا به سرگرمی، تفریح با اهداف آموزشی برای دیدن و لذت بردن از فعالیت‌های روستایی مانند کشاورزی، دامداری، فعالیت‌های تاریخی، فرهنگی، برداشت محصول دست‌چین، فعالیت‌های طبیعی و جاذبه‌های مزارع بپردازند.
 
صاحبان مزارع و کشاورزان نیز به‌ منظور جذب گردشگران و ایجاد محیط نشاط‌آور و سرگرم‌کننده ، برای بازدیدکنندگان فعالیت‌ها و امکانات بسیاری را فراهم می کنند که از آن جمله می‌توان به برگزاری موزه و نمایشگاه محصولات کشاورزی، تیراندازی با کمان، دادن صبحانه‌ با محصولات ارگانیک، محل‌های روشن کردن آتش، چادر زدن، قایقرانی، پرورش حیوانات اهلی، گردهمایی‌ها و رویدادهای گروهی، کاشت گل و گیاه، بریدن شاخه‌های خشک درختان و مسابقات پخت و پز در مزرعه اشاره کرد.
همچنین بازدید از محوطه نگهداری حیوانات، چیدن پشم گوسفندان، نمایش نحوه دوشیدن شیر گاو یا آماده‌سازی اسب برای سوارکاری، اسب‌سواری، برداشت محصول، پیک نیک در زیردرختان، داستان‌گویی و داستان‌سرایی از دیگر فعالیت ها در این زمینه است.
استان مازندران با دارا بودن 220هزار هکتار شالیزار و 120هزار هکتار باغ علاوه بر اینکه قطب کشاورزی کشور محسوب می شود، می تواند در حوزه گردشگری کشاورزی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.
گردشگری کشاورزی به رونق اقتصاد منطقه منجر می شود
همچنین در غرب این استان شمالی نیز وجود یک هزار و 750 هکتار باغ چای و 6 هزار هکتار باغ کیوی بر جذابیت این موضوع افزوده است و اگر موانع موجود در این زمینه برداشته شود، با فراهم نمودن جاذبه های گردشگری در مزارع و باغ های مازندران علاوه بر ایجاد ارزش افزوده ، شاهد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در این استان خواهیم بود.
کارشناسان و صاحبنظران حوزه گردشگری معتقدند که امروزه جهان از گردشگری انبوه به سمت گردشگری تخصصی سوق پیدا کرده که در این میان گردشگری کشاورزی یکی از زیرشاخه ها در این زمینه است.
آنها بر این باورند که گردشگری کشاورزی یکی از خلاقانه ترین نوع گردشگری است که با همپوشانی که ایجاد می کند، توامان به اقتصاد کشاورزی و هم رونق گردشگری هر منطقه ای کمک می نماید. 

پیام مازند

ایده ای نو برای توسعه
یک کارشناس کشاورزی در غرب مازندران در این باره گفت : گردشگری کشاورزی روشی کارآمد برای درآمدزایی زودبازده در روستاهاست و در این راستا روستاییان به دنبال منافع اقتصادی و مسافران و گردشگران به دنبال کسب آرامش به دور از هیاهوی شهری هستند.
کاظم ساحلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : گردشگری کشاورزی زمانی سودمند است که مکمل درآمد کشاورزان باشد و لازم است تا در این زمینه از گرفتن تصمیم های هیجانی و نگاه های سلیقه ای پرهیز شود.
وی نگاه‌داشت جمعیت روستایی، اشتغالزایی و توسعه پایدار روستاها را از مزایای گردشگری کشاورزی دانست و اظهار داشت : با بهبود اوضاع زندگی و معیشت روستاییان ، دیگر کسی به فکر فروش زمین در غرب مازندران نمی افتد و از میزان مهاجرات ها نیز کاسته خواهد شد.
به گفته این کارشناس ، مازندران و بویژه غرب این استان از ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری کشاورزی برخوردار است که باید با برنامه ریزی و رفع موانع در جهت بهبود اقتصاد روستاهای منطقه تلاش شود. 
ساحلی یادآور شد : با توجه به مشکلات کشاورزان این اسـتان ازجملـه نارضـایتی از درآمد کشاورزی، بلایای طبیعی و بیکاری ، توسعه و پایداری گردشگری کشاورزی می تواند تا حد زیادی ازاین آسیب ها بکاهد و به توسعه روستاها بینجامد
ناشناخته اما پردرآمد
یک تورگردان که در غرب مازندران فعالیت می کند درباره ظرفیت های گردشگری کشاورزی این منطقه گفت : غرب مازندران مجموعه ای از جاذبه های کشاورزی است که هر یک از آنها می تواند بسیاری از گردشگران را به این منطقه بکشاند.
حسن حلاج در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بسیاری از مسافران و گردشگران از قدم زدن در باغ های مرکبات و کیوی ، چیدن فندق و لوبیا و مصرف محصولات ارگانیک در روستاها لذت می برند و برای چنین لحظه هایی پول خرج می کنند.
وی اظهارداشت : مسافران و گردشگران خارجی بویژه عرب های حاشیه خلیج فارس به شدت علاقه مند به حضور در روستاها و قدم زدن در باغ ها و مزارع هستند و تلاش می کنند تا شلوغی زندگی مدرن شهری را در چنین فضاهای سنتی به فراموشی بسپارند.
به گفته این تورگردان ، بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس فاقد تنوع در حوزه کشاورزی هستند و گردشگری کشاورزی برای آنها بسیار جذاب است و باید ظرفیت های این بخش بیش از پیش فعال شود.
وی خاطرنشان کرد : در زمان حاضر نبود اقامتگاه در باغ ها و مزارع ، به اقتصاد گردشگری کشاورزی لطمه زده است چرا که با اسکان مسافران و گردشگران ، فعالان این عرصه درآمد بیشتری کسب می کنند که متاسفانه از این امتیاز محروم هستند. 
بر اساس آمار های موجود هر گردشگر عرب بیش از 6.5 برابر متوسط جهانی گردشگران دنیا در سفرهای خود به یک کشور خارجی هزینه می کنند.
نیازمند برنامه مدون و بلند مدت
یک کارشناس گردشگری نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : در دهه های اخیر بسیاری از کشورها به صورت علمی به مقوله گردشگری کشاورزی پرداخته اند اما در ایران این مقوله به طور کامل خودجوش و غیر علمی است.
پیام حشمتی پور افزود : باید به مزیت رقابتی کشاورزی منطقه توجه شود و با برجسته سازی محصولات کشاورزی، گردشگری کشاورزی را رونق داد. برنامه ریزان برای این امر مهم درآمدزا تدابیر ویژه ای بیندیشند.
وی از باغ‌های مرکبات ، کیوی ، چای ، فندق و لوبیا به عنوان مزیت های کشاورزی غرب مازندران یاد کرد و اظهار داشت: لازمه استفاده از این ظرفیت ها برای توسعه گردشگری کشاورزی داشتن برنامه ای مدون و بلند مدت در این زمینه است.
این کارشناس برپایی جشنواره های مختلف در داخل مزارع و باغ ها را در معرفی گردشگری کشاورزی بی تاثیر ندانست و افزود: عقد قرارداد بین کشاورزان و باغداران با تورهای گردشگری از یکسو و بهره گیری از فضای مجازی جهت تبلیغ و معرفی می تواند رونق بیشتر گردشگری کشاورزی را به همراه داشته باشد.
وی تقویت زیرساخت ها جهت نتیجه بخشی بهتر گردشگری کشاورزی در غرب مازندران را خواستار شد و تاکید کرد: با داشتن نقشه راه علمی زودتر به نتیجه دست می یابیم.

پیام مازند

ضرورت رفع موانع قانونی
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تنکابن ، گردشگری کشاورزی را بازدید از یک مزرعه یا فعالیت‌های کشاورزی برای لذت بردن، آموزش و تجربه عملی فعالیت‌های مربوط به کشاورزی عنوان کرد.
سعید بهادری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : سبک زندگی روستایی در شمال ایران با مناطق مرکزی و جنوبی کشور بسیار متفاوت است و تنوع فرهنگی بالا نیز بر میزان تفاوت ها افزوده و این مساله می تواند باعث رونق گردشگری کشاورزی در غرب مازندران شود.
وجود 2 فرودگاه ظرفیتی برای غرب مازندران
وی با بیان اینکه جذب گردشگران خارجی در این بخش می تواند بر درآمدزایی و رونق گردشگری کشاورزی شتاب بخشد ، بیان کرد: با برقراری پروازهای خارجی در 2 فرودگاه نوشهر و رامسر ، امکان جذب گردشگران خارجی در منطقه افزایش خواهد یافت و باید از این فرصت برای رونق بیشتر گردشگری کشاورزی استفاده شود.
بهادری خاطرنشان کرد : یکی از مشکلات موجود در گردشگری کشاورزی نبود اقامتگاه های مناسب در داخل باغ ها و مزارع است تا مسافران و گردشگران بتوانند شب را در آنجا سپری کنند.
وی با اشاره به حساسیت های جهاد کشاورزی در این زمینه تصریح کرد : جهاد کشاورزی احداث اقامتگاه در داخل باغ ها و مزارع را به معنای تغییرکاربری اراضی می داند و با آن مخالف است که امیدواریم با تغییر نگاه ها این مشکل هر چه سریعتر برطرف گردد.
تفسیر قوانین به نفع مردم
استاندار مازندران که در روزهای اخیر به شهرستان تنکابن سفر کرده بود ، بر ضرورت تقویت اقتصاد روستا تاکید داشت و گفت که جمهوری اسلامی بیشترین امکانات را در طول این سال ها به روستاها آورده که با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.
سید محمود حسینی پور افزود : باید اقتصاد روستاها با مردم همان روستا فعال شود و در این راستا تشکیل شرکت های تعاونی ضروری است.
وی با اشاره به اینکه با رونق اقتصادی در روستاها تا چند سال آینده مشکل بیکاری استان برطرف خواهد شد، تصریح کرد: مدیران شهرستان باید قواعد و قوانین مجموعه خود را به نفع مردم تفسیر کنند تا مشکلات مردم به حداقل برسد.
به گفته حسینی پور، یکی از مشکلات اساسی ما برداشت غلط از برخی قوانین است که در سطوح کارشناسی به یک رویه تبدیل شده که در حکمرانی اسلامی اشتباه است.
وی یادآور شد : جوانان همه روستاهای مازندران تشنه توسعه هستند و انگیزه مصاعفی در این زمینه دارند که باید موردتوجه قرار گیرد.
رونق بخش اقتصاد روستاها

پیام مازند

وزیر جهاد کشاورزی نیز معتقد است که بخشی از اقتصاد آینده حوزه کشاورزی و روستا، به سوی گردشگری کشاورزی خواهد رفت و باید نشست های تخصصی در این زمینه برگزار کنیم.
سید جواد ساداتی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : وقتی تغییر اقلیم و خشکسالی خسارت های زیادی به بخش کشاورزی روستاها وارد می کند و امکان ماندگاری مردم در روستاها پایین می آید ، در این حالت بهترین راه که می‌توان روستایی را در محل زندگی خود نگه داشت تا منطقه از سکنه خالی نشود، توسعه گردشگری روستایی به عنوان مکمل کشاورزی است.
وی با اشاره به تجارب توسعه گردشگری کشاورزی در جهان اظهارداشت : در این نوع گردشگری جذابیت زندگی روستایی و کشاورزی در کنار تولید باعث می‌شود سکونت در روستا استمرار پیدا کند، بنابراین گردشگری روستایی نقش بسزایی در حفظ روستا و تداوم تولید دارد.
گردشگری کشاورزی برای نسل آینده جذابیت زیادی دارد
به گفته ساداتی نژاد، گردشگری کشاورزی جذابیت‌های بسیار زیادی برای نسل آینده دارد و فرزندان ما وقتی وارد محیط‌های گردشگری کشاورزی می‌شوند با سبک زندگی روستایی، توجه به محیط‌زیست، سبک تولید و مصرف محصولات را می‌آموزند.
وی یادآور شد : در یک سال گذشته با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی (سیدعزت‌الله ضرغامی) در زمینه توسعه گردشگری روستایی یکی دوبار نشست و گفت‌وگو داشتیم تا کارهای مشترکی را در حوزه کشاورزی و گردشگری کشاورزی شروع کنیم، ایشان هم با علاقه‌مندی این موضوع را پیگیری کردند و ساز و کارهای لازم در این زمینه طراحی شده است.
استان مازندران افزون 3 میلیون نفر جمعیت دارد که سالانه پذیرای 20 میلیون مسافر و گردشگر است .
شهرستان های نور، نوشهر ، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن، رامسر با افزون بر یک میلیون نفر جمعیت در غرب مازندران واقع شده است . این منطقه به خاطر برخورداری از موقعیت خاص جنگلی ، کوهستانی و ساحلی یکی از مناطق ویژه گردشگری ایران محسوب می شود.


 

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/266435/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توزیع کود کشاورزی در مازندران

رهبران اشتباهی ناجنبش‌ها

2 عامل اثرگذار در رکود بورس

آیا مادران بعد از دو بار سزارین هم می‌توانند اقدام به بارداری کنند؟

پایان دور باطل فرار سرمایه‌گذار از مازندران با اراده دولت

سفر 14 سفیر کشورهای مختلف به مازندران/ جنگل های هیرکانی ممتاز است

لزوم همکاری مدیریت مصرف آب کشاورزی مازندران در پی نگرانی از تنش آبی برای سال زراعی جاری

تصادف مرگبار پراید با تیر برق در جاده سرخس

امیدواریم تغییرات مدیریتی در شهرداری نتایح مثبتی داشته باشد

"هورمون عشق" می‌تواند قلب آسیب‌دیده را ترمیم کند

مطهری: از بازی با استقلال درس گرفتیم/ به جوانانم بازی می‌دهم

بیماریها و آفات بلای جنگل‌های شمال/تحقیقات و راهکار علمی ضرورتی برای نجات این اکوسیستم

گردشگری مازندران نیازمند برنامه‌ریزی نوین؛ نسخه سنتی پاسخگو نیست

استاندار مازندران: نگاه ما اداره گردشگری در فضای غیردولتی و کاملاً تخصصی است

بارش پراکنده باران در دهمین روز پاییز

مهناز افشار در تجمع اعتراضی دوسلدورف آلمان + عکس

کشف 23 قبضه سلاح غیر مجاز در خرم آباد

نماینده ولی فقیه در مازندران : اجرای عدالت‌آموزشی در مدارس دولتی لازم‌التوجه است

ثبت قرارداد طلایی‌های صربستان و چند کشتی گیر مطرح

حضور برترین آزادکار وزن 92 کیلوگرم جهان در لیگ برتر کشتی

رکود 107 واحد معدنی در مازندران

ثبت قرارداد چند کشتی‌گیر عنوان‌دار انجام شد

نظام اسلامی نباید خرج فردی شود/ کرسی‌های آزاداندیشی باید در دانشگاه‌ها فعال شود

استاندار مازندران: از ظرفیت معادن استان برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده نشده است

نخستین تور آزاد ساحلی زنان؛ مازنی‌ها در اندیشه قهرمانی

مسابقات کشتی قهرمانی بسیج؛ مازندران و تهران در کشتی آزاد و فرنگی قهرمان شدند

سرمربی تیم نفت مسجد سلیمان : تیم نساجی لایق برد بود

جریانات خارج‌نشین؛ سرنخ اغتشاشات اخیر هستند/ اتفاقات اخیر بخشی از تلاش های 40 ساله دشمنان است

انتصاب مهم زاکانی در شهرداری تهران | زاکانی: حمل و نقل پایتخت 300 هزار میلیارد تومان پول لازم دارد | ماموریت تازه معاون حمل و نقل عمومی چیست؟

ذهن ثروتمند و فقیر؛ تفاوت های کوچک اما اساسی

بزرگترین تکریم خانواده‌های معزز شهدا حل مشکلات آنان است

از شکست برابر استقلال درس گرفتیم

کشف 113 کیلو موادافیونی در تربت حیدریه

حذف نارنجی از نقشه کرونایی خراسان شمالی

رواج زیرشاخه های متنوع گردشگری در مازندران

پیروزی قاطع نساجی مازندران مقابل نفت مسجدسلیمان

میزان صادرات نارنگی مازندران به 80 تن رسید

الگوگیری آشوبگران از تروریست‌های داعش در حوادث مازندران

برد پرگل خانگی نساجی مقابل نفت مسجدسلیمان

پرداخت 975 میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران مازندران

بازدید مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از کتابخانه های مرحوم رضایی عرب محله ساری

برداشته شدن ممنوعیت تردد در محور چالوس/ ترافیک عصرگاهی پایتخت زودتر شروع مى شود

آغاز سومین دوره مسابقات سنگنوردی المپیاد استعداد‌های برتر در زنجان

انرژی خالص نیروگاه نکا از مرز 5 میلیارد کیلو وات ساعت گذشت

یکی از مهم‌ترین اهداف آشوبگران نادیده گرفتن خدمات دولت انقلابی بود

انهدام باند سارقان خودرو در خرم‌آباد

آیین نامگذاری خیابان شهدای آتش نشان در بابل برگزار شد

تقدیر مهندس کیانی شهردار بابل از آتش نشانان نمونه به مناسبت روز ایمنی و آتش نشانی

عکس/ محمدیان راهی بیمارستان شد

وجود 20 هزار بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی