پیام مازند

آخرين مطالب

مهر پیگیری کرد؛

تعلل در مرمت سد ممرز/ پول هست، طرح نیست مقالات

تعلل در مرمت سد ممرز/ پول هست، طرح نیست
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- چندهفته ای از ضرب العجل بهسازی آب بندان درمعرض خطر ممرز نوشهر می‌گذرد و همچنان وعده‌ها برای مرمت در حد حرف باقی مانده است..

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: حدود یکماه از جلسه فوری واضطراری برای مرمت وبهسازی آب بندان دشت ممرز نوشهر که حفره‌های ایجاد شده روی آن، زنگ خطری را گوش زد می‌کند، می‌گذرد و تاکنون نسخه‌های کاغذی برای مرمت آن کارسازی نبوده است.
انتشار گزارشی با عنوان «خطر سیل بردگی چهار روستای نوشهر، سد ممرز ترک برداشت» در خبرگزاری مهر و انعکاس دغدغه‌های اهالی وحاشیه نشیان سد، مسئولان را به پای سد رساند تا مشکلات را از نزدیک بررسی کنند.
صفر کرد نماینده چهار روستای پایین دست سد ممزز در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اراضی چهار روستای حاشیه از این سد مشروب می‌شود، گفت: این آب بندان بین چهار روستا مشترک است.
وی با تاکید براینکه آب بندان ممرز بیش از 60 هکتار وسعت دارد، گفت: سال 88 با همکاری جهاد کشاورزی بخشی از سد مرمت شد ولی از آن سال تاکنون به رغم پیگیری‌های مکرر تاکنون بودجه مورد نیاز تأمین نشده است.
سال 88 با همکاری جهاد کشاورزی بخشی از سد مرمت شد ولی از آن سال تاکنون به رغم پیگیری‌های مکرر تاکنون بودجه مورد نیاز تأمین نشده است
وی با اظهار اینکه اخیراً 50 میلیون تومان بودجه از سوی جهاد کشاورزی جذب شده، خواستار پیگیری برای تخصیص و مرمت کلی آن شد.
این روستایی به تجربه تلخ شکست آب بندان آبی وخاکی در دهه‌های قبل اشاره و اضافه کرد: جاری شدن سیلاب با شکست دیواره‌های آب بندان منجر به زیرآب رفتن بخش اعظمی از روستاهای حاشیه شده بود و اگر امروز نیز نسبت به مرمت سد اقدام نشود، روستاهای پایین دست در معرض خطر هستند.

پیام مازند


کرد یادآور شد: در صورت بازشدن حفره‌های روی دیواره‌های سد، آسیب جدی به اراضی حاشیه وارد می‌شود و از مسئولان تقاضا داریم نسبت به مرمت اقدام کنند.
دریاچه ممرز که تالاب ارواح شهره است در نوشهر واقع‌شده و برای دیدن آن باید پنج کیلومتری به شمال از توابع روستای ونوش نوشهر رفت، جایی که میان جنگل انبوه پهن‌برگ هیرکانی گم‌شده است. طول دریاچه در حدود 700 متر و عرض آن 300 متر است، در درون دریاچه درختان خشک‌شده‌ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده‌اند. اهالی منطقه سال‌ها از سد آبی خاکی ممرز برای آبیاری دشت‌ها و کشاورزی استفاده می‌کنند.
محتشم نماینده جهاد کشاورزی نوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: روزنه‌ها و حفره‌های ایجاد شده در دیواره‌های آب بندان، حجم زیادی از منابع آبی آب بندان را کاسته است.
مطالعات بهسازی کامل وبه روزرسانی شود
وی با اظهار اینکه جهاد کشاورزی می‌تواند برای مرمت و بهسازی آببندان از محل اعتبارات ملی نسبت به تأمین اعتبار اقدام کند، یادآور شد: تحقق این اعتبار منوط به آن است که مطالعات تکمیلی روی سازه‌های مورد نیاز برای مرمت اقدام شود.
وی با بیان اینکه مطالعات اولیه در سال 88 انجام شده، به روز رسانی این مطالعات را الزامی دانست و گفت: قرار براین است اعتبار مورد نیاز برآورد شود.
محتشم با عنوان اینکه در سال 88 ایجاد حفره با ایجاد خاکریز مرمت شد، تأمین اعتبار را برای مرمت کلی سد آبی وخاکی لازم دانست.
آب بندان آبی وخاکی ممرز 2.5 کیلومتری که بیشتر کاربرد کشاورزی دارد سال هاست دچار شکاف و حفره بوده و با تخریب آن شهر نور را زیر آب خواهد برد. یزدان کرد بخشدار مرکزی نوشهر در حاشیه بازدید در گفتگو با خبرنگار مهر بازدید از وضعیت سد آب وخاکی ممرز را از جمله اهداف بیان کرد و گفت: مصوباتی در جلسه قبلی برای مرمت آب بندان مطرح شد و باید عملیاتی شود.
وی با اظهار اینکه برداشت خاک نباید منجر به آسیب به محیط زیست وجنگل شود، گفت: برداشت خاک باید از مناطقی صورت گیرد تا آسیبی به سد وارد نشود.
وی با تاکید بر مرمت سد ممرز یادآور شد: باید طرح مرمت سد آبی وخاکی با تخصیص اعتبارات اجرایی شود زیرا در صورت عدم مرمت برخی حفره‌های ایجاد شده، پیامدهای زیانباری را در آینده به بار خواهد آورد.
کرد با عنوان اینکه طبق اظهار اهالی، نشتی آب منجر بر بروز مشکلات در آینده خواهد شد، گفت: اگر نسبت به مرمت حفره‌ها اقدام نشود می‌تواند در آینده خطرآفرین باشد.
مطالعات مرمت آب بندان تهیه نشده است
بخشدار مرکزی نوشهر با بیان اینکه تاکنون دو جلسه برای حل مشکل آب بندان ممرز تشکیل شد، گفت: حفره‌ای در دیواره آب بندان ایجاد شده و مردم نگران بروز خطر هستند و قرار بود ادارات مربوطه از جمله منابع آب، طی دو هفته مطالعات اولیه آب بندان را ارائه کند ولی تاکنون مطالعات آن ارائه نشده است.
کرد تصریح کرد: به صورت موقتی قرار شد تا جلوی حفره‌ها گرفته شود و باید برای حفظ این آب بندان زیاد که نقش بسزایی در تأمین آب کشاورزی دارد، دستگاه‌های متولی وارد میدان شوند.

پیام مازند


همچنین حامد عبداللهی مدر منابع آب شهرستان نوشهر و چالوس در پیگیری خبرنگار مهر با اشاره به وجود حفره‌های کوچک ایجاد شده در آب بندان دشت ممرز اظهار داشت: حجم آب در آبندان ممرز تا یک میلیون و 200 هزار مترمکعب است.
وی با اظهار اینکه آب بندان در ارتفاع واقع شده است، تصریح کرد: اگر آب آبندان سرریز شود احتمال بروز خطر وجود دارد و در تلاش هستیم تا بتوانید با اعتبارات ابلاغ شده نسبت به سازی آن اقدام کنیم.
اگر آب آبندان سرریز شود احتمال بروز خطر وجود دارد و در تلاش هستیم تا بتوانید با اعتبارات ابلاغ شده نسبت به سازی آن اقدام کنیم
وی با اشاره به تهیه طرح بهسازی آب بندان ممرز یادآور شد: امیدواریم با بهسازی این آب بندان دغدغه اهالی رفع شود.
حفره‌های ایجاد شده روی دیواره دریاچه ممرز که به تالاب ارواح شهره است، هفت سال توسط حاشیه نشینان این دریاچه گوشزد می‌شود و به نظر می‌رسد تا فاجعه‌ای به بار ننشیند، کسی این هشدار را جدی نخواهد گرفت.
اهالی روستاهای پایین دست سد آبی خاکی ممرز موسوم به تالاب ارواح نگران شکسته شدن دیواره‌های سد و زیرآب رفتن مزارع و خانه‌هایشان هستند.

لینک کوتاه:
https://www.payamemazand.ir/Fa/News/191184/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فراخوان جشن سفره‌های نور و نوروز

امسال 100 هزار دانشجو به راهیان نور اعزام می شوند

انهدام 3 باند بزرگ و سازمان‌یافته قاچاق چوب در مازندران/ حضور تعدادی تبعه خارجی و مزدور دست‌نشانده در جمع قاچاقچیان

آغاز عملیات اجرایی ساخت نخستین شناور لایروب هاپر بارج کشور در استان مازندران

مازندرانی‌ها به جای سبزه عید نوروز درخت بکارند

13 هزار نفر از کارکنان جامعه ایثارگری مازندران تبدیل وضعیت شدند

شاخص آبرسانی در مازندران رشد یافت/ آمادگی برای نوروز

مبارزه با آفات و بیماری‌های گندم و جو در 44 هزار هکتار از مزارع مازندران

خرید توافقی 1400 تن برنج از شالیکاران استان مازندران

دو مازندرانی در اردوی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان

دبیر ششمین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور درخوزستان معارفه شد

دانشگاه‌ها نسبت به حوادث جهان و منطقه بی‌تفاوت نباشند

ارائه خدمات درمانی به بیش از سه هزار مددجوی منطقه دو ساری

مشارکت 25میلیونی حریف را ناکام کرد

نماینده مازندران به دنبال قهرمانی در ایستگاه آخر

26 کارگاه متخلف قاچاق چوب در مازندران پلمب شد

خبر خوش رئیس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری

اهدا 10 دستگاه آمبولانس مدرن توسط یک خیر به اورژانس 115 خرم‌آباد

دفاع مقدس نقطه عطف افتخار ملت ایران است

اجرای طرح نوین ورزش دانشجویان از سال آینده در 10 رشته

اعزام کاروان راهیان نور ارومیه به جنوب کشور

نمایشگاه هوایی راهیان نور در دزفول‌ گشایش یافت

روند افزایشی دما هوا در مازندران

جادوی لیزر کم‌توان در درمان پوست

لزوم ورود پول به بازار سرمایه برای مهار تورم

◄ سیاهی مطلق در یک گلوگاه ترانزیتی/ گردنه مروارید روشنایی ندارد

مراجعه 84 هزار ناوگان سنگین به مراکز معاینه فنی مازندران

نماینده مازندران به دنبال قهرمانی در لیگ یک والیبال

آمادگی هلال‌احمر مازندران برای آغاز طرح‌های امداد و نجات نوروزی

مزایا و معایب استفاده از روش انتقال پول بین المللی

خرید توافقی 1400 تن برنج از شالیکاران مازندرانی

ساماندهی خودرو‌های سیار عرضه میوه در خرم آباد

متلاشی شدن سه باند سازمان یافته قاچاق چوب در مازندران

اهدای 12 سری جهیزیه به نوعروسان عباس آباد

رونمایی از دستگاه پزشکی عکسبرداری از حنجره در آمل

کیش آماده‌ی استقبال از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌ی ورزش است/ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش: رویدادهای بین‌المللی ورزشی در جزیره برگزار شود

دستگیری عاملان نزاع و درگیری در خرم‌آباد

5000 زائر سمنانی از سرزمین نور بازدید کردند

درخشش دانشجویان دانشگاه پیام‌نور ایلام در دو جشنواره کشوری‌ با کسب 26 مقام

سردار سپاه پاسداران: در برگزاری کنسرت‌ها از خط قرمزها عبور نکنید

پرداخت قبض موبایل و وصل آنی

پایان بورس امروز 14 اسفند 1402/ بازار سهام از نبرد با دلار و طلا عقب‌نشینی کرد

واکنش‌ها به عذرخواهی هادی چوپان به خاطر «کوروش کمپانی»؛‌ آیا او مقصر است؟

ضبط یک دستگاه موتور سیکلت خارجی غیرمجاز در ساری

آمادگی کامل هلال احمر مازندران برای اجرای طرح های نوروزی

305 مدال ورزشکاران مازندران کسب کردند

وزیر ورزش: در برنامه‌ی 10 ساله‌ی توسعه ورزش کشور، روی کیش حساب ویژه‌ای باز کردیم

آثار نمایشی منتخب تئاتر خیابانی راهیان نور در خوزستان معرفی شدند

شناسایی و انهدام سه باند سازمان یافته قاچاق چوب در مازندران

تصاویر دیدنی قندیل‌های «یک متری» تونل‌های جاده چالوس